برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

هدف چیست؟ شاید پاسخ به این سؤال، ساده به نظر برسد، اما می‌توان گفت که تعریف هدف، مفهوم عمیق‌تری دارد! هدف زندگی شما شامل اهداف اصلی انگیزه زندگی شما است؛ دلایلی که باعث می‌شود صبح‎‌ها از خواب بیدار شوید.

هدف می‌تواند تصمیمات زندگی را هدایت کند، بر رفتار تأثیر بگذارد، اهداف را شکل دهد و معنا ایجاد کند. هدف برخی از افراد، در رابطه با شغل‌شان است؛ هدف برخی دیگر، مسئولیت در قبال خانواده یا دوستانشان است.

برخی دیگر از طریق معنویت یا اعتقادات مذهبی به دنبال معنا هستند و…. اما در بیان ساده، هدف یعنی چه؟ برای پاسخ کلی به این سؤال، تا انتهای این مقاله همراه ما باشید.

تعریف هدف چیست؛ چرا می‌ خواهید در زندگی هدف پیدا کنید؟

اگر می خواهید پاسخ سوال هدف واقعی چیست را بیابید با ما همراه باشید. در پاسخ به این سؤال که هدف چیست، می‌توان گفت که در نهایت، شما در حال تلاش برای بهبود زندگی خود و انجام هدف خود هستید. شما درآمد بیشتر، لذت بیشتر و در نهایت آرامش بیشتری می‌خواهید. به معنای دقیق‌تر، شما می‌خواهید فرد بهتری شوید.تحقیق در مورد هدف یکی از کارهایی که می بایست در ابتدا انجام دهید. در ادامه بیشتر در این زمینه توضیح داده می شود.

شما می‌خواهید صبح با هیجان از خواب بیدار شوید و هدف شما می‌تواند نیروی محرکه این امر باشد. پیشنهاد می شود مقاله هدف گذاری مالی چیست را مطالعه کنید.

مفهوم هدف

چگونه در زندگی هدف پیدا کنیم؟

در رابطه با مفهوم هدف، «چرا» شما ممکن است متفاوت باشد. سؤالاتی که ممکن است هنگام تفکر در مورد هدف زندگی خود مطرح شوند عبارتند از:

 • من کی هستم؟
 • من به کجا تعلق دارم؟
 • چه زمانی احساس رضایت می‌کنم؟
 • و…

آیا تا به حال در اتاقی تاریک و بدون منبع نور از خواب بیدار شده‌اید؟ زندگی بدون هدف مشخص، دقیقاً اینگونه است.

شما می‌توانستید زندگی عادی خود را با خواندن یا گوش دادن به چیز دیگری سپری کنید. اما چه چیزی باعث شد که بخواهید بیشتر در مورد هدف زندگی خود بدانید؟ چه چیزی ذهن شما را برای توجه به این موضوع تحریک کرد؟ پیشنهاد می شود مقاله مدیریت زمان را مطالعه کنید.

به طور کلی می‌توان گفت که زندگی بدون هدف مشخص می‌تواند خسته‌کننده و نارضایت بخش شود. هنگامی که هدف خود را پیدا کردید و درک کردید، زندگی شما دیگر مثل قبل نخواهد شد و کاملاً لذت‌بخش است.

پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره تسلط بر ضمیر ناخودآگاه را بخوانید.

مقاله مرتبط:  دورکاری چیست؟ + 10 مزایا و معایب دورکاری برای مدیران و کارمندان

به یاد داشته باشید، همه چیز از درون شما شروع می‌شود. دنیای بیرونی شما بازتاب روشنی از دنیای درون شماست.

به نقل از advance هدف در سفر زندگی:

In the journey of life, staying motivated is not a destination but a perpetual exploration, and in the quest for consistent inspiration, you are the architect of your success

ترجمه شده:
در سفر زندگی، با انگیزه ماندن یک مقصد نیست، بلکه یک کاوش همیشگی است، و در جستجوی الهام مداوم، شما معمار موفقیت خود هستید.

داشتن یک زندگی هدفمند به شما این امکان را می‌دهد که خود را در سطح عمیق‌تری بشناسید همه ما فکر می‌کنیم که خودمان را می‌شناسیم. اما تنها تعداد کمی از ما خود را در سطح عمیق‌تری درک می‌کنیم. همانطور که برای هدف واقعی خود تلاش می‌کنید، به ویژگی‌های برجسته و استعداد‌های پنهان خود پی خواهید برد.

پیشنهاد می شود مقاله هدف گذاری چیست را مطالعه کنید.

با پذیرفتن خود به همان شکلی که هستید و انجام هر کاری که در توان دارید برای بهبود خود انجام دهید، ماجراجویی و اعتماد به نفس را به زندگی خود جذب خواهید کرد. پیشنهاد می‌شود مقاله دیگر ما درباره مهارت های مدیریتی  را بخوانید.

تعریف هدف

آنچه برای یافتن هدف خود نیاز دارید

قبل از هر تلاش بزرگ (فیزیکی یا ذهنی)، می‌خواهید مطمئن شوید که ابزار و لوازم شما در حال کار هستند. برای این جست و جو، ابزار‌ها ساده هستند: شما به یک قلم و کاغذ و یک حافظه فعال نیاز دارید تا آنچه را که می‌خواهید، به راحتی کشف کنید. قبل از هرچیز سعی کنید این موارد گفته شده را در نظرداشته باشید:

• من از کار سخت و تلاش طاقت‌فرسایی که برای کشف کار‌های بزرگ زندگی من لازم است استقبال می‌کنم.

• من می‌دانم که چگونه می‌توانم هدف خود را پیدا کنم، ممکن است مستقیماً مشخص نباشد، اما برای یافتن آن زمان می‌گذارم.

• من ایمان دارم که هدفم کاملاً ممکن است و می‌توانم به آن برسم.

• من می‌دانم که یافتن هدف زندگی من ممکن است منجر به تغییرات بزرگ (مثبت) شود.

• من می‌دانم که یافتن هدف زندگی‌ام این قدرت را به من می‌دهد که سرنوشت خود را تغییر دهم!

با درنظرگرفتن موارد بالا، ذهن شما برای پیدا کردن هدف و تغییر آماده است. پیشنهاد می شود درباره نیچ مارکتینگ چیست بخوانید و با مزایا و معایب آن بیشتر آشنا شوید.

مقاله مرتبط:  کوچینگ فردی چیست و چرا باید کوچ شخصی داشته باشیم؟

راهنمای گام به گام برای درنظر گرفتن هدف

مراحل زیر می‌تواند به شما کمک کند که بتوانید هدف خود را در زندگی پیدا کنید:

1. مواجهه با گفتگوی درونی

هنگامی که برای اولین بار سعی می‌کنید به ندای درونی خود گوش کنید، ترسی فراگیر از ناشناخته‌ها وجود خواهد داشت.

اولین اژد‌های درونی که ممکن است با آن روبرو شوید و احتمالاً باور‌های درونی شما خواهد بود. آن‌ها ممکن است سعی کنند شما را متوقف کنند، اما سعی کنید به این افکار پروبال ندهید و به ندای درونی خود گوش کنید که واقعاً چه چیزی دوست دارید، به دنبال چه هدفی هستید و مواردی از این قبیل…

goal

2. سه سؤال کلیدی برای تعیین هدف خود بپرسید

برای شروع سفر خود برای پاسخ دادن به «هدف زندگی چیست؟ » این ۳ سؤال بزرگ را از خود بپرسید:

 • میراثی که می‌خواهم از خود به جای بگذارم چیست؟
 • وقتی دنیا را ترک کنم مردم در مورد من چه خواهند گفت؟
 • من چه تفاوتی در زندگی دیگران ایجاد کرده‌ام؟

پاسخ به این ۳ سؤال به شما کمک می‌کند تا هدف خود را در زندگی تعیین کنید.

هنگامی که این پاسخ‌ها را تعریف کردید، گام بعدی این است که اقدام کنید و به طور مداوم ویژگی‌هایی را که معتقدید برای داشتن یک زندگی با هدف و شادی مهم هستند، نشان دهید. پیشنهاد می‌شود مقاله دیگر ما درباره انواع مدیریت پروژه را بخوانید.

هدف یعنی چه

3. کشف کنید که بیشتر به چه چیزی علاقه دارید

هر کسی در زندگی به چیزی علاقه دارد. دریابید که این چیز برای شما چیست. انجام این کار اصلاً سخت نیست شما فقط باید به چیز‌هایی توجه کنید که همیشه منتظر آن‌ها هستید.

برای مطالعه بیشتر: خطای هاله ای چیست

4. روی اقدامات خاصی تمرکز کنید که شما را شاد می‌ کند

کشف هدف خود در زندگی و آنچه باید برای آن زندگی کنید برای همه افراد دنیا یکسان است. همه این فرصت را دارند که از لحظه به لحظه زندگی خود لذت ببرند.

اعمال محبت‌آمیز، سخاوت، قدردانی و عشق، اقدامات اصلی زندگی با هدف هستند. اگر به صورت روزانه بر روی این اعمال تمرکز کنید، زندگی خود را هدفمند خواهید کرد. در این مرحله است که احساس خوشبختی زندگی شما را پر می‌کند. هر چه بیشتر برای دیگران انجام دهید، شادتر خواهید بود. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره هوش هیجانی چیست را بخوانید.

مقاله مرتبط:  اهمال کاری چیست؟ + 6 قدم تا رهایی از اهمال کاری

سخن پایانی

در این مقاله در مورد این موضوع که هدف چیست، صحبت کردیم. یادتان باشد که یادگیری چگونگی یافتن هدف خود در زندگی یک سفر مادام‌العمر است، اما زمانی که هدف شما کشف شد، متوجه خواهید شد که زندگی شما به روشی بهتر می‌شود که هرگز فکرش را نمی‌کردید.

اعماق فرصت‌های جدیدی را تجربه خواهید کرد و چشمانتان به همه احتمالات باز خواهد شد. مفهوم هدف به این معناست که به سمت افکار خود بچرخید و به درون خود نگاهی بیاندازید تا بتوانید زندگی شادتر و بهتری داشته باشید. بسیاری از مشکلات مانند درماندگی آموخته شده می تواند با داشتن هدف و برنامه ریزی تا حد زیادی درمان شود.

برخی از سوالات رایج:

هدف یعنی چه ؟

تعریف هدف، مفهوم عمیق‌تری دارد! هدف زندگی شما شامل اهداف اصلی انگیزه زندگی شما است؛ دلایلی که باعث می‌شود صبح‎‌ها از خواب بیدار شوید. هدف می‌تواند تصمیمات زندگی را هدایت کند، بر رفتار تأثیر بگذارد، اهداف را شکل دهد و معنا ایجاد کند.

چرا باید در زندگی هدف داشته باشید ؟

داشتن یک زندگی هدفمند به شما این امکان را می‌دهد که خود را در سطح عمیق‌تری بشناسید همه ما فکر می‌کنیم که خودمان را می‌شناسیم. اما تنها تعداد کمی از ما خود را در سطح عمیق‌تری درک می‌کنیم. همانطور که برای هدف واقعی خود تلاش می‌کنید، به ویژگی‌های برجسته و استعداد‌های پنهان خود پی خواهید برد.

ارسال نظرات

 1. من از اون آدمایی ام که دیر هدف پیدا کردم تو زندگیم یعنی یادم میاد که تا یه سنی که بچه بودم بعدش رفتم مدرسه تا دبیرستان و خب چون یکی دو سال اول درسم مثل بقیه بچه ها خوب بود و چارنفر قربون صدقه ما رفتن و لقب هایی مثل مخ درس و باهوش و این چیزا رو به خیک ما بستن منم تو رو دروایسی تا ته دبیرستان سعی کردم همیشه بالا ترین نمره ها رو داشته باشم که بقیه ازم نا امید نشن بعد که دبیرستان تموم شد و با ورود به دانشگاه به طریقی به صورت جدی تر وارد جامعه شدم دیدم که خب همه مثل من فقط درس نخوندن بقیه اکثرشون یه عالمه هدف داشتن تو زندگیشون یه سریا می خواستن مهاجرت کنن یه سری دیگه می خواستن درس رو تموم کنن که تو فلان شرکت استخدام بشن یه سری داشتن کنار درس کار می کردن که پولدار تر بشن بتونن فلان ماشین یا فلان گوشی که دوست دارن رو بخرن ولی من واقعا نمی دونم چی می خوام جدا هیچ ایده ای برای چیزی که ارزش داشته باشه براش تلاش کنم ندارم جدا

 2. یه مدتی هست کلا گیج شدم هدف واقعی برای کسب و کارم ندارم. اول دنبال پول در اوردن بودم بعدش دیدم کلا تو مسیرم هدفی ندارم. پیشنهادتون چیه؟ اهدافم رو چه طوری مشخص کنم؟

  1. سلام عزیزم، یه سری سوالات از خودت بپرس اینجوری به اهداف کاریت میرسی.
   1- آیا به کسب و کارت غلاقه داری!
   2- چقدر مهارت داری!
   3-هدف واقعیت برای اینده شغلیت چیه؟
   4-چه میزان میخواهی درآمد به دست بیاری؟
   و…….
   هرسوالی که به دغدغه ذهنیت کمک میکند رو کاغذ بنویس و به تک تک سوال ها پاسخ بده. اینجوری هدف کاریت مشخص میشه.
   در نهایت هدف اصلی مشخص شد حالا میتونی این مقاله مطالعه کنی.
   با تورم چگونه پولدار بشم!

 3. هدف در زندگی ما چه تاثیری می تونه داشته باشه ؟ بدون هدف زندگی نمیشه کرد ؟

دیدگاهتان را بنویسید

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.