برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

کوچینگ انواع مختلفی دارد و هر کس متناسب با نیاز خود و حوزه ای که می خواهد آن را توسعه بدهد می تواند در جلسات کوچینگ شرکت کند. کوچینگ فردی یکی از روش های رایج برای تمرکز بر توسعه فردی است. برای آشنایی بیشتر با این مفهوم با این نوشته همراه ما باشید.

کوچینگ فردی چه خدماتی را در بر می‌ گیرد؟

 

هدف آموزش کوچینگ فردی، به حداکثر رساندن پتانسیل‌های مراجع است. به دنبال تغییر دادن برخی از جنبه‌های زندگی شخصی یا شغلی خود هستید؟ کوچ فردی به شما کمک می‌کند تا به اهداف خود و فراتر از آن دست یابید. کوچینگ فردی چیست؟ کوچ فردی یکی از انواع کوچینگ است که به شما کمک می‌کند تا برای خود اهدافی مشخص کرده و نقاط قوت و فرصت‌های پیش‌رویتان را بهتر بشناسید. در همان حین که رابطه‌ تان با کوچ عمیق‌تر و اثربخش‌تر می‌شود، کوچ به درک عمیق‌تری از شما، ویژگی‌ها و نقاط قوتتان می‌رسد و می‌تواند بفهمد بهترین اقدامات برای محقق ساختن اهداف شما چه هستند.

 

کوچ فردی با استفاده از استراتژی‌ های اثبات شده و برنامه‌ هایی کاملاً اختصاصی به شما کمک می‌ کند تا به نتایج دلخواه خود دست یابید. اگر می‌ خواهید بهترین فوتبالیست دنیا شوید، بدون داشتن یک کوچ بی‌ نظیر می‌توانید به این خواسته خود برسید؟ زندگی واقعی خیلی دشوارتر از فوتبال است! بنابراین حضور یک کوچ رشد فردی برای تبدیل شدن رؤیاهای شما به واقعیت لازم و ضروری است.

 

بسیاری از ورزشکاران، هنرمندان، مدیران عامل، مدیران اجرایی، کارآفرینان و حتی سیاستمداران موفق برای رشد و پیشرفت خود و حرفه‌شان کوچ شخصی دارند. این افراد بلند پرواز و آینده‌ نگر خوب می‌دانند که موفقیت یک مفهوم ثابت و راکد (استاتیک) نیست: مهم نیست که تا به امروز به چه موفقیت‌ هایی دست یافته‌اید، همیشه این پتانسیل را دارید که موفقیت‌ها و پیروزی‌های بیشتری کسب کنید.

 

فرقی نمی‌کند که تا چه اندازه موفق بوده‌اید یا شاید اصلاً نمی‌دانید چگونه باید گامی رو به جلو بردارید، کوچ شخصی به شما کمک می‌کند تا زندگی‌تان وارد مرحله جدیدی شود.

 

کوچینگ توسعه فردی

 

چه کسانی با یک کوچ فردی کار می‌ کنند؟

 

چرا افرادی که به موفقیت‌های بسیاری دست یافته‌اند با یک کوچ فردی کار می‌کنند؟ چون کسی که به اوج موفقیت رسیده، (مهم نیست در چه حوزه‌ای؛ سیاست، ورزش یا تجارت) خوب میداند که هر قدر با استعداد و قدرتمند باشد، نمی‌تواند به تنهایی و بدون کمک دیگران به موفقیت برسد. چنین افرادی خوب می‌ دانند که حضور یک کوچ، حامی و منتور برای رسیدن به بهترین نتایج، لازم و ضروری است؛ و این دقیقاً همان کاری است که یک کوچ شخصی انجام می‌دهد.

 

افراد موفق با کوچ فردی کار می‌ کنند چون به کم بسنده نمی‌کنند، آن‌ها دنبال موفقیت‌ های بیشتر هستند. چه در زندگی و روابط شخصی چه در دنیای حرفه‌ای و کسب و کارشان و برای تحقق اهدافشان از یک کوچ شخصی یا بیزینس کوچ کمک می‌گیرند. اگر هنوز نمی دانید که دقیقا بیزینس چیست پیشنهاد می شود که در اولین فرصت اطلاعات خود را در این زمینه بالا ببرید.

 

آن‌ ها می‌دانند توان و قابلیت لازم برای رسیدن به خواسته‌هایشان را دارند و می‌خواهند از تمامی ابزارهای موجود برای رسیدن به اهدافشان بهره بگیرند. کوچ فردی به آن‌ ها کمک می‌ کند تا برای خود اهدافی مشخص کنند، برنامه‌ریزی استراتژیک داشته باشند، باورهای بازدارنده خود را از میان بردارند، کنترل امور مالی را به دست بگیرند، ارتباطاتی کاملاً مؤثر و نتیجه‌بخش شکل دهند و میان کار و زندگیشان تعادل و توازن برقرار کنند.

 

درباره کوچینگ چیست و چه فرایندی دارد بخوانید.

 

به هنگام کار کردن با کوچ فردی یاد می‌گیرید که چگونه اقداماتی مؤثر و سازنده صورت دهید و تلاش‌هایتان را بر روی کارهای واقعاً مهم متمرکز کنید، دیگر به هنگام رسیدن به مانع متوقف نمی‌شوید، دیگر در گذشته ها غوطه‌ور نمی‌شوید. زمان‌تان آزادتر خواهد بود، پر انرژی‌تر از همیشه خواهید بود و دستاوردهایتان بیشتر و بیشتر خواهد شد.

 

این ایده قدیمی و منسوخ را رها کنید که اگر به اندازه کافی کار کنید و زمان بیشتری را صرف کار کردن نمایید، می‌توانید به تنهایی موفق باشید. این اصلاً درست نیست! افراد موفق از استعدادها و مهارت‌های یک دوست متمرکز، نیروبخش و بی‌طرف در کنار خود بهره بگیرید تا به آنها در کشف و توسعه این مهارت‌ها به طور تخصصی کمک کند و زندگی‌شان وارد مرحله جدیدی شود؛ این‌ها دقیقاً کارهایی هستند که یک کوچ فردی انجام می‌ دهد.

 

آموزش کوچینگ شخصی بر این مبنا استوار شده که به افراد کمک شود تا برای خود اهدافی مشخص کرده و به آن‌ها برسند.

اهمیت کوچینگ فردیجنبه‌ های کوچینگ فردی

 

مهارت‌های فردی و سلف کوچینگ را به طور کلی می‌توان به 3 دسته تقسیم کرد؛

 • توسعه جسمانی
 • بهبود و توسعه ذهنی
 • بهبود شرایط روحی و روانی

 

توسعه جسمانی

 

بهبود و توسعه جسم و کمک به سلامت بدن یکی از مهم‌ترین فاکتورهای کوچینگ توسعه فردی است. ورزش مداوم، تغذیه مناسب (رژیم غذایی سالم)، خواب کافی و بالا بردن ایمنی بدن به توسعه جسمانی کمک خواهد کرد. همینطور داشتن تناسب‌اندام بطور مستقیم موجب افزایش اعتماد به نفس در فرد می‌شود. هم چنین سایت fitamin نیز در این باره مطلب زیر را آورده است:

مطالعات نشان می‌دهند که ورزش خلق و خوی ما را بهبود می‌بخشد و بر ذهن ما برای پذیرش افکار مثبت تأثیر می‌گذارد. در درازمدت، ورزش می‌تواند اعتماد به نفس ما را با ایجاد احساس خوبی نسبت به بدن و توانایی‌های‌مان بهبود بخشد.

برای مطالعه بیشتر: کاریزما چیست

بهبود و توسعه ذهنی

 

مباحث زیادی در زمینه توسعه ذهن تأثیر گذارند اما تعدادی از مهم‌ترین موارد برای توسعه ظرفیت ذهن می‌پردازیم:

 • بالا بردن اعتماد به نفس
 • مدیریت احساسات هیجانی مانند؛ خشم، ترس، استرس و…
 • تغذیه ذهن با افکار مثبت و کنترل ورودی‌ های ذهن
 • مدیریت زمان انرژی و تمرکز
 • کسب مهارت‌ های ارتباطی و خود انگیزشی
 • کسب مهارت‌ های دیجیتال

کوچینگ فردیپیشنهاد می کنیم مقاله انواع کوچینگ را نیز حتما مطالعه کنید.

 

توسعه شرایط روحی و روانی

 

برای بهبود وضعیت روح و روان باید سعی کنید ذهن‌تان را از درگیری‌ها و پیش‌آمدها خالی کنید این مشکلات معمولاً ساخته ذهن هستند و در واقعیت اتفاق نمی‌افتند، اما اثرات زیادی بر وضعیت روان فرد می‌گذارند. در ادامه مواردی رو بیان می‌کنیم که در بهبود وضعیت روحی و روانی شما تأثیر بالایی دارند:

 • مدیتیشن و ورزش‌های ریلکسیشن
 • وقت گذراندن کنار خانواده و افراد تأثیر‌گذار
 • هر کاری که از انجام دادن آن لذت می‌برید و متوجه گذر زمان نمی‌شوید، مانند نواختن موسیقی، نقاشی و…
 • زمانی را برای خودتان بگذارید، به دور از هرگونه وسایل الکترونیکی یا هر عاملی که حواستان را پرت کند، با خودتان خلوت کنید

 

به بیرون جعبه بیاندیشید!

 

تفکر خارج از جعبه استعاره‌ای است به معنی فکر کردن به روشی متفاوت، غیرمعمولی، مبتکرانه یا از جنبه‌ای متفاوت. این اصطلاح در دهه‌ های ۱۹۷۰ و ۱۹۸۰ در حوزه مشاوره مدیریتی سرچشمه گرفت که مشاوران از مراجعان می‌ خواستند پازل ۹ نقطه‌ای را که نیاز به تفکر جانبی داشت حل کنند. آن‌ ها با استفاده از یک معمای خاص به نام “پازل نه نقطه” از یک کتاب در سال 1914 توسط سام لوید به نام Cyclopedia of Puzzles استفاده کردند. آن‌ها نمودار زیر را با دستورالعمل‌ های زیر ارائه می‌ دهند:

 

تمام 9 نقطه را با استفاده از چهار خط مستقیم یا کمتر، بدون بلند کردن قلم و بدون ردیابی همان خط بیش از یک بار، پیوند دهید.

 

کوچ توسعه فردی

 

وقتی بحث توسعه‌دادن به میان می‌آید ناخودآگاه به یاد توسعه‌دهندگان وب با دانش سرشار برنامه‌نویسی می‌افتیم که با تکیه بر دانش فنی، ساعات زیادی از شبانه روز را در حال برنامه‌نویسی هستند. محصولی که خلق می‌کنند بر خلاف پیچیدگی‌ها و موانع، بسیار دلنشین و رضایت‌بخش است.

 

چرا ما هم مانند یک برنامه‌نویس، شروع به نگارش برنامه زندگی خود نکنیم و کنترل آن را به دست نگیریم. توسعه فردی در زمینه فعالیت‌مان می‌تواند به شکل تغییر عادت های ساده موفقیت‌ آمیز شروع شود، مثلا روزی یک ساعت خواندن کتاب یا یادگیری مهارت‌ کوچینگ فردی در طول زمان در همان زمینه‌ای که فعالیت می‌کنید از شما یک متخصص می‌سازد.

 

کوچینگ شخصی

 

کوچینگ توسعه فردی (کوچ توسعه فردی)، کاملاً متفاوت از مشاوره، منتورینگ، درمان و نصیحت کردن است. در فرآیند کوچینگ پروژه‌های فردی، موفقیت‌ های تجاری، شرایط عمومی، تغییرات لازم در زندگی، رابطه و حرفه مراجع شناسایی می‌شوند. کوچ برای این منظور بر روی این موضوع‌ ها تمرکز می‌کند؛

  • چه چیزهایی خوب پیش رفته‌اند؛
  • چه موانع و چالش‌هایی وجود دارند؛
  • چه کارهایی باید انجام داد تا کار و زندگی به همان شکلی پیش برود که مراجع می‌ خواهد.

 

متدهای متعدد و متنوعی را می‌توان به کار گرفت اما همه چیز به اصول مشخص کردن هدف در بخش‌های کلیدی و مهم زندگی فرد بستگی دارد. به عبارت دیگر می‌توان گفت کوچینگ فردی به افراد کمک می‌کند تا تغییرات مثبتی را در زندگی خود ایجاد کنند و برای اجرای این تغییرات می‌بایست همه جوانب کار و زندگی خود را به دقت رصد کرده، برای داشته‌های خود ارزش قائل شوند، رفتارهای خود را تغییر دهند و از سایر تکنیک‌های مفید و سازنده بهره بگیرند.

 

کوچینگ شخصی می‌تواند به این موضوع بپردازد؛ رسیدن به یک تغییر مؤثر و سازنده در رفتارهای حال حاضر و آینده فرد. در مرحله مشخص کردن و اجرای اقدامات لازم مهارت‌ های پرسشگری، انعکاس و بازخوردهای مؤثر، صادقانه و سازنده نقشی بسیار حیاتی دارند. کوچ به مراجع کمک می‌کند تا مسئولیت رشد و توسعه خود را بپذیرد و در نهایت او را یاری می‌دهد تا به اهداف از پیش تعیین شده‌اش برسد.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به برنامه توسعه فردی را نیز حتما مطالعه کنید.

کوچینگ فردی چیستکوچینگ فردی می‌ تواند؛

 • به شما کمک کند تا کشف کنید چه چیزهایی در زندگی شما حائز اهمیت هستند.
 • به شما کمک کند تا بفهمید می‌ خواهید به کجا برسید.
 • به شما کمک کند تا بفهمید اگر زندگیتان به همان شکلی باشد که می خواهید، چه احساسی خواهید داشت.
 • به شما کمک کند تا موانع سر راهتان را از میان بردارید.
 • یک رویکرد مشارکت محور در پیش بگیرد تا بتوانید به زندگی دلخواهتان برسید.
 • به شما قدرت دهد تا لحظه‌های قدرتمند انتخاب را کشف کنید؛ تغییرات ماندگار به واسطه این انتخاب شکل می‌گیرند.

 

ما چه کاری انجام می‌ دهیم؛

 • یک اتحاد و همبستگی پرقدرت را با شما داشته باشیم و کمک کنیم تا به خواسته‌هایتان برسید.
 • شما را راهنمایی کنیم، چشم اندازها و بازخوردهایی در اختیارتان قرار دهیم که به لطف آنها می‌توانید قدرت حرکت و استقامت را در زندگی خود پیاده کنید و مجموعه‌ای از اقدامات متمرکز و مؤثر را صورت دهید تا در نهایت به تعادل رسیده و احساس کنید موفق هستید.
 • به شما کمک کنیم تا به استعداد‌های فردی و منحصر به فرد خود واقف شوید و به شما قدرت دهیم به رؤیایتان برسید.
 • کمک کنیم تا میان کار و زندگی شخصی‌تان تعادل و توازن برقرار کنید.
 • به شما کمک کنیم تا یک رویکرد منحصر به فرد در زندگی داشته باشید که اهداف، ارزش‌ها، عادات و انگیزه‌های شخصی شما را شکل می‌دهند.

کوچ فردی

 

سخن پایانی

یکی از بهترین راه ها برای اینکه مدتی بر روی خود تمرکز کنیم شرکت در جلسات کوچینگ فردی است. در این نوشته تلاش کردیم تا شما را با مفهوم کوچینگ فردی آشنا کنیم و با بررسی فواید آن و نکات بیشتر شما را بیشتر از پیش با این مفهوم آشنا کنیم. در این نوشته تلاش کردیم تا به پرسش هایی که ممکن است در ذهن شما پیش بیاید پاسخ بدهیم تا مطمئن تر راجع به شرکت در این جلسات تصمیم بگیرید.

برخی از سوالات متداول:

 

1. کوچینگ فردی چیست؟

کوچ فردی یکی از انواع کوچینگ است که به شما کمک می‌کند تا برای خود اهدافی مشخص کرده و نقاط قوت و فرصت‌های پیش‌رویتان را بهتر بشناسید. در همان حین که رابطه‌تان با کوچ عمیق‌تر و اثربخش‌تر می‌شود، کوچ به درک عمیق‌تری از شما، ویژگی‌ها و نقاط قوتتان می‌رسد و می‌تواند بفهمد بهترین اقدامات برای محقق ساختن اهداف شما چه هستند.

 

2. کوچینگ توسعه فردی چه کمکی می تواند بکند؟

به شما کمک کند تا کشف کنید چه چیزهایی در زندگی شما حائز اهمیت هستند. – کمک کند تا بفهمید می‌ خواهید به کجا برسید. – به شما کمک کند تا موانع سر راهتان را از میان بردارید.

ارسال نظرات

 1. کوچینگ فردی باید از چند سالگی شروع بشه من یه بچه نوجوان دارم و از اون جایی که من و پدرش هردو شاغلیم نمی تونیم وقت زیادی برای این بچه بذاریم و از طرفی هم نگرانشم چون بالاخره دوره نوجوانی خیلی حساسه و دوست ندارم آینده دخترم خراب بشه الان من می تونم برای این بچه جلسه کوچینگ ترتیب بدم؟

 2. خوبه که یه عده اوقات فراغتشون رو به خواندن این مطالب بگذرونن اما عده ای هم هستند که به قدری محو این مطالب میشن که زندگی شخصی و خانوادگیشون و حتی فرزندانشان رو رها میکنن و میرم تا به کوچ فردی برسن
  من خودم به خاطر کوچ فردی زندگی مشترکم رو رها کردم و الان خیلی پشیمونم اما دیگه فایده ای نداره

 3. عالی بودن تا حالا با مفهوم کوچینگ اشنا نبودم و خیلی برای خودم متاسفم که دیر اشنا شدم و از طرفی خوشحالم که استفاده از این مطالب می تواند زندگیم را بهتر کند. مچکرم از زحمات شما استاد بزرگوار

 4. عالیه.ممنونم

 5. خیلی خوب ومفید بود توصیحاتتون

  1. ممنون از اینکه بازخورد دادید

 6. ایده ها و نکات خوبی رو اشاره کردید در کل مطلب خوبی بود

  1. تشکر از نظر ارزشمندتان

 7. مقاله کاربردی و مفید بود
  میخواستم بدونم که دوره ای مخصوص به کوچینگ و توسعه فردی دارید؟

  1. بله اما اول باید هدف و سطح شما مشخص بشه توصیه میکنم ابتدا تماس بگیرید با مشاورین ما صحبت کنید بعد دوره مناسب رو انتخاب کنید.
   لینک دوره آموزش مهارت های کوچینگ: https://alimeschi.com/product/coaching-skills-online-course/

  2. بله کوچینگ دوره های گسترده ای داره وی متاسفانه در حال حاضر دوره کوچینگ توسعه فردی برگزار نمیکنیم.

 8. مقاله خیلی خوب بود…ولی اگه به ابزارهای توسعه فردی هم اشاره میشد خیلی کاربردی تر بود

 9. برای من بعنوان مراجع کوچ توسعه فردی که گفته شد با لایف کوچ چه فرقی داره؟

دیدگاهتان را بنویسید

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.