برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

شاید برای شما هم پیش آمده باشد که در ذهن آینده‌ای را برای خود تصور کنید و در آن به سطح بالایی از درآمد رسیده باشید. قطعاً با برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری می‌توانید به تمام خواسته‌های خود دست پیدا کنید. رشد اقتصادی و کسب درآمد نیز از مهم‌ترین اهدافی هستند که افراد در زندگی به دنبال آن‌ها هستند. به همین دلیل برای رسیدن به آن‌ها باید هدف‌گذاری درست و اصولی داشته باشید. این موضوع همان هدف‌ گذاری مالی است که در ادامه به بررسی کامل آن و معرفی تکنیک‌های مهم در این زمینه می‌پردازیم.

هدف‌ گذاری مالی چیست؟

هدف‌ گذاری مالی به معنای برنامه‌ریزی و هدف‌گذاری برای رسیدن به درآمد مشخص یا سطح دلخواهی از وضعیت اقتصادی است. این برنامه‌ریزی برای زمان‌بندی خاصی در نظر گرفته شده و در پایان باید به هدف خود و میزان درآمد و سرمایه موردنظر رسیده باشید. این هدف‌گذاری و برنامه‌ریزی می‌تواند شامل موارد مختلفی از جمله یافتن روش‌هایی برای کسب درآمد بیشتر، حذف هزینه‌های غیر ضروری و روش‌هایی برای پس انداز کردن باشد تا در نهایت به آنچه در ذهن دارید، دست یابید. بسیاری از فعالیت‌هایی که در طول روز انجام می‌دهیم، ضرورتی نداشته و می‌توانند حذف شوند. در مقابل هزینه‌هایی که برای صرف آن‌ها در نظر گرفته‌اید را برای سرمایه‌گذاری یا پس انداز در نظر بگیرید.

ممکن است برنامه‌ها و هدف‌گذاری‌های مالی مختلفی را در نظر بگیرید که هر کدام با مشکلی روبرو شوند. کافی است دلسرد نشده و به راه خود ادامه دهید تا بالاخره بهترین روش و مناسب‌ترین هدف‌گذاری را انجام دهید. اجرای برنامه‌ها و سناریو‌های مختلف به شما در موفقیت‌های مالی کمک می‌کند.

تنظیم اهداف مالی

روش هدف‌ گذاری مالی چگونه است؟

هدف‌ گذاری مالی روش‌های مختلفی دارد اما در نهایت در 4 مرحله مهم و اساسی انجام می‌شود. در ادامه به بررسی این مراحل می‌پردازیم.

  • بودجه‌ بندی

اولین قدم در تعیین اهداف مالی، بودجه‌بندی است. شما باید در ابتدای هر ماه دارایی‌ها و نیاز‌های زندگی خود را به طور کامل مشخص کنید، تا بتوانید هدف‌گذاری را بر اساس آن‌ها انجام دهید. با توجه به نیاز‌های خود، درآمد را تقسیم‌بندی کنید. به عنوان مثال بخشی را برای ملزومات زندگی، بخشی برای تفریح، سرمایه‌گذاری و … در نظر بگیرید. این کار برای قدم‌های بعدی بسیار مهم است.

مقاله مرتبط:  اعتماد به نفس چیست و چه اهمیتی دارد؟ (+ ۲۰ تکنیک طلایی)
  • ثبت هزینه و درآمد‌ها

اگر در ماه درآمد ثابت دارید که مشخص است اما اگر فعالیت‌های مالی شما به صورتی است که درآمد شما در ماه متغیر است، باید به طور کامل انتخاب هر ماه ثبت شود. سپس با تعیین میزان هزینه‌ها، بررسی کنید که آیا بر اساس برنامه‌های تعیین شده هزینه کرده‌اید یا خیر. اگر هزینه‌های ماهانه شما بیشتر از برنامه‌ریزی انجام شده است، باید ببینید این هزینه‌ها شامل چه مواردی بوده‌اند. به این صورت می‌توانید از هزینه‌های غیرضروری جلوگیری کنید. پیشنهاد می شود مقاله بهترین سرمایه گذاری با پول کم را مطالعه کنید.

  • بررسی ماهیانه

در انتهای هر ماه میزان هزینه‌ها را دقیق محاسبه کنید. موارد ضروری و غیر ضروری را تعیین کنید، خواسته‌های خود را مشخص کرده و در صورت کسری بودجه میزان آن را مشخص کنید. گاهی اوقات نیز در پایان ماه از درآمد شما اضافه مانده که می‌توانید آن را به بخش سرمایه‌گذاری یا پس انداز اضافه کنید. در این مرحله باید دقیقاً مشابه یک حسابدار ریز و درشت حساب ماهانه خود را تعیین کنید.

  • هدف‌ گذاری

در نهایت در آخرین قدم باید برای آینده مالی خود هدف‌گذاری کنید. شاید در ابتدا نتوانید این مرحله را به درستی انجام دهید، اما با گذشت چند ماه و بررسی کامل شرایط مالی خود می‌توانید برنامه‌ریزی‌های درست و دقیقی داشته باشید. اگر هر ماه با وجود قناعت و جلوگیری از هزینه‌های غیرضروری باز هم با کسری بودجه همراه هستید، باید به دنبال روش‌هایی برای افزایش میزان درآمد خود باشید. مهم‌ترین کار در هدف‌گذاری ثبت دقیق هزینه‌ها، درآمد‌ها و نیاز‌ها است. پیشنهاد می شود مقاله سرمایه گذاری پرسود را مطالعه کنید.

مقاله مرتبط:  کوچینگ سازمانی چیست؟ + ۸ مزایای کوچینگ سازمانی کسب و کار

تعیین اهداف مالی

نکاتی برای هدف‌ گذاری مالی اصولی

برای تنظیم اهداف مالی روش‌های مختلفی وجود دارد که می‌توانند به شما در این زمینه کمک کنند. برخی از این روش‌ها در ادامه ذکر شده‌اند.

  • برنامه‌ ریزی برای بدترین شرایط و تلاش برای بهترین حالت

شاید برای برخی از افراد پیش بیاید که به یکباره به ثروت زیادی دست یابند اما دستیابی به ثروت هنگفت برای فردی که ماهانه درآمد ثابت و بسیار پایینی دارد، عملاً غیر واقعی است. به همین دلیل همواره باید خود را برای بدترین شرایط آماده کنید، اما بع بهترین شکل ممکن تلاش کنید. به عنوان مثال در نظر بگیرید با میزان درآمد و هزینه‌های مشا تا چند سال آینده چقدر می‌توانید پس انداز کنید و سقف آن را مشخص کنید، اما به گونه‌ای تلاش کنید که در این بازه زمانی درآمد بسیار بالاتری کسب کنید. این کار به هیچ عنوان غیر ممکن نیست.

  • تقسیم اهداف بلند مدت به بازه‌ های زمانی کوتاه

تعیین اهداف به صورت بلند مدت سخت است و گاهی اوقات انگیزه کافی برای تلاش را از شما می‌گیرد. اما زمانی که اهداف را به قسمت‌های کوچک‌تر تقسیم می‌کنید، تلاش برای دستیابی به آن‌ها بیشتر می‌شود. به عنوان مثال اگر قرار است در ده سال آینده خانه خریداری کنید، این هدف را به هدف‌های کوچک‌تر تقسیم کنید. به عنوان مثال برنامه ریز یکنید تا هر سال چه میزان پس انداز داشته و یا در چه زمینه‌هایی سرمایه‌گذاری کنید. پس از رسیدن به اهداف کوتاه مدت، دستیابی به اهداف اصلی راحت‌تر خواهد بود. پیشنهاد می شود مقاله هدف چیست را مطالعه کنید.

  • در نظر گرفتن بازه زمانی برای اهداف

اهداف شما باید کاملاً دقیق و برای بازه‌های زمانی مشخص باشند. به عنوان مثال خرید فلان ماشین در پایان فلان سال. همچنین اهداف باید قابل اندازه‌گیری و قابل دسترسی باشند. سعی کنید اهداف را مطابق با سلیقه خود تعیین کنید تا برای رسیدن به آن‌ها تلاش بیشتری داشته باشید.

مقاله مرتبط:  28 کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی! (آپدیت 1402)

سخن آخر

روش‌های بسیار مختلفی برای هدف‌ گذاری مالی وجود دارد که با استفاده از آن‌ها می‌توانید به سرمایه بالا رسیده و بسیاری از آرزو‌های خود را برآورده کنید. با برنامه‌ریزی دقیق و اصولی و رعایت نکات گفته شده به سادگی می‌توانید به جایگاه اقتصادی موردنظر خود دست یابید.

ارسال نظرات

  1. سلام وقتتون بخیر مطالبی که گذاشتید خیلی خوب بود هم مفید هم کاربردی

دیدگاهتان را بنویسید

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.