برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

اگر همین‌حالا کسی به شما پیشنهاد بدهد، تا در یک پروژه فضایی همکاری کنید و در چند ماه آینده به عنوان یک فضانورد متخصص و ماهر به فضا سفر کنید. خواهید پذیرفت؟

مسلماً و به احتمال زیاد جواب شما منفی هست. چرا که قطعاً برای فضانورد شدن راهی سخت و طولانی را باید طی کنید و علوم بسیاری را باید بیاموزید. که در حد توان و علم شما نیست. و یاشاید اصلاً به آن علاقه‌ی چندانی ندارید و استعدادی هم برای فضانورد شدن در خود نمی‌بینید. اگر از شما بپرسند که چقدر در طول زندگی با موقعیت‌های مشابه این چنینی روبرو شده‌اید، چه خواهید گفت؟ احتمالاً می‌گویید جوابتان‌مثبت خواهد بود. اما هرگز به خود جرات فکر کردن به آن را ندادم و یا آن را نمی‌پسندیدم. اصلاً بگذارید واضح‌تر این بحث را جلو ببریم. می‌خواهیم بدانیم اعتماد به نفس چیست و راه‌های تقویت آن کدامند؟

اعتماد به نفس چیست و راه‌های تقویت آن

اعتماد به نفس چیست و چه اهمیتی دارد؟

قبل از اینکه سراغ تعاریف روانشناسان معروف برویم و به آن‌ها استناد کنیم. با چند پرسش شروع می‌کنیم.

 • آیا شما فردی هستید که فکر می‌کنید در هر کاری استعداد دارید؟
 • و یا توقع دارید که هر کاری را به بهترین شکل آن انحام دهید؟
 • جلب رضایت دیگران در نگاه شما چه میزان اهمیت دارد؟
 • آیا شما توانایی‌ها و استعداد و علایق خودتان را می‌شناسید؟
 • چقدر از کار‌هایی که انجام می‌دهید با آنچه که دوست دارید و یا در توان و استعداد شما هست در یک راستا هستند؟
 • آیا فکر می‌کنید از همه‌ی امکانات و توانایی‌هایی که در اختیار داشته‌اید به طور کامل استفاده کرده‌اید؟
 • آیا می‌توانید همین حالا چند کار و مهارتی که در آن استعداد دارید و یا به آن علاقمند هستید و فکر می‌کنید می‌توانید در آن حوزه پیشرفت کنید را بر روی کاغذ بنویسید؟

اگر می خواهید راحت تر با مسائل خود رو به رو شوید ، به شما پیشنهاد می کنیم مقاله مهارت حل مسئله را مطالعه کنید.

مقاله مرتبط:  22 تا از بهترین فیلم انگیزشی موفق سینما که حتما باید دید!

اعتماد به نفس چیست و راه‌های تقویت آن کدامند

پاسخ دادن به هر کدام از این سؤالات نشانه‌ی شناخت شما از خودتان می‌تواند باشد و هر چقدر این آگاهی از خود بیشتر باشد، مسلماً در دادن جواب صریح‌تر و قاطع‌تر خواهید بود. زمانی که نسبت به توانایی‌ها و آنچه که در درون شما وجود دارد، شناخت کافی نداشته باشید، دچار تردید می‌شوید و گاهی حتی به سرزنش و ملامت خودتان دست می‌زنید. که باعث ایجاد چرخه‌ی معیوبی می‌شود، که شما را در گودال بی‌اعتمادی نسبت خودتان فرو می‌برد. و هر روز بیشتر و بیشتر حتی در کار‌های ساده‌ی روزانه احساس ضعف و شک و تردید می‌کنید. پیشنهاد می شود مقاله بهترین کتاب خودشناسی را مطالعه کنید.

پس اگر بخواهیم بگوویم اعتماد به نفس چیست؟ این معنای خوبی می‌تواند باشد که، اعتماد‌بنفس یعنی پذیرش خود با تمام کاستی‌ها و نواقص و قوت‌ها و توانی‌هایی که در ما وجود دارد. انسانی که با توجه به نواقصش امکان اشتباه در او بسیار است. و به سبب قدرت تفکر و تعقلش امکان کنترل و جبران اشتباه را دارد.

اعتمادبنفس مانند تمام خصیصه‌ های انسانیِ دیگر در ابعاد مختلف دارای قوت و ضعف می‌باشد. مثلاً شما فردی هستید که اعتمادبنفس‌تان در هنگام حرف زدن میان جمع کم است و دچار طپش قلب و لرزش دست می‌شوید، این به این معنی نیست که شما به طور کلی کسی هستید که اعتمادبنفس ندارد. بلکه باید گفت شما اعتمادبنفس درهنگام سخنرانی ندارید. اما احتمالاً مثلاً به عنوان یک ورزشکار در رشته‌ی خود مهارت بسیار بالایی دارید و توانسته‌اید به خوبی آن را رشد و پرورش بدهید. یشنهاد می شود مقاله کوچینگ رابطه چیست را مطالعه کنید.

اگر این ضعف در سخنرانی را به بقیه ابعاد وجودی خودتان سرایت بدهید، مسلماً بتدریج تحت تأثیر افکار منفی و باور غلطی که از خود پیدا کرده‌اید استعدادتان در ورزش را ناچیز و نادیده خواهید گرفت، و دست از تلاش می‌کشید.
در صورتی که اگر ضعف خود را بپذیرید و با آن به عنوان هر صفت طبیعی در خود کنار بیاید، چه بسا که در آینده بتوانید آن را به نقطه‌ی قوت هم تبدیل کنید.

برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد بیزینس کوچینگ می توانید مقاله مربوطه را مطالعه کنید.

مقاله مرتبط:  اعتماد به نفس چیست و چه اهمیتی دارد؟ (+ ۲۰ تکنیک طلایی)
”]

اعتماد به نفس چیست و چه اهمیتی دارد

ریشه اعتماد به نفس چیست؟

اعتماد بنفس در هر حال وجود دارد. یا به شکل مثبت و پیش‌رونده و یا به صورت منفی و بازدارنده، یعنی جمله‌ی “من اعتمادبنفس ندارم” درست نیست و مانند این است که فردی درباره‌ی خود بگوید، من هیچ قدرت تفکری ندارم. انسان به ذات مدام در حال تفکر است، که در جای خود نیازمند شرح و بسط زیادی هست که در این مقاله مجالی برای پرداختن به آن نیست.

اگر می خواهید اطلاعاتتان را در زمینه بازاریابی بالا ببرید می توانید مقاله آموزش بازاریابی را مطالعه کنید.

به گفته‌ی یونگ:

اکثر مردم فکر می‌کنند، آن چیزی هستند که برایشان اتفاق افتاده، ارزش خود را با گذشته، با دیگران، و استعداد‌هایشان مقایسه می‌کنند. در حالی که ما آن چیزی هستیم که خودمان انتخاب می‌کنیم.

احتمالاً حال متوجه شده‌اید که اعتماد به نفس چیست و چه اهمیتی دارد؟ در واقع اعتمادبنفس به معنای همان جمله‌ی معروف، است که می‌گوید:

من می‌خواهم پس می‌توانم

اما ممکن است که این سؤال در ذهن شما بوجود آمده باشد که چطور می‌توان اعتمادبنفس را تقویت کنیم؟ نگران نباشید، در ادامه چند راهکار طلایی و بسیار کاربردی به شما گفته می‌شود که می‌تواند قدم به قدم شما را به آدمی تبدیل کند که دارای ایمان و باوری قوی نسبت به خود هست. و با آگاهی از ناخودآگاه خویش و کنترل آن به اهداف مورد نظر دست پید اکند.

انیشتین گفته است:

جنون آن است که، کار یکسانی را بار‌ها و بار‌ها تکرار کنیم، و توقعِ کسب نتیجه‌ی متفاوتی داشته باشیم.

پس خود را آماده‌ی تغییر کنید و بدانید که تغییر کردن مستلزم تحمل درد و سختی هست. رنجی که با هدف انتخاب شده باشد قطعاً به شیرینی آرامشِ درونی و واقعی متصل خواهد شد. ازاهمیت اعتمادبنفس مثبت همین را باید گفت که بدون آن تبدیل به برده‌ایی خواهید شد که آدم‌ها و اتفاقات شما را کنترل می‌کنند.

فروش یکی از موضوعاتی است که این مدت خیلی مورد بحث است. به همین دلیل ما در مقاله آموزش فروش به صورت کامل به این مورد پرداخته ایم.

 برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه بازاریابی شبکه ای به شما پیشنهاد می کنیم مقاله بازاریابی شبکه ای چیست را مطالعه کنید. 

مقاله مرتبط:  28 کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی! (آپدیت 1402)

ریشه اعتماد به نفس چیست

تکنیک طلایی در افزایش اعتماد بنفس

خلوتی را برای خود دست و پا کنید و بی‌انکه کار خاصی انجام دهید، شروع به تفکر کنید. درباره‌ی خودتان و آنچه هستید. به واکاوی و آنالیز خود بپردازید.

کارل یونگ می‌گوید:

 تفکر سخت است به همین علت اکثر مردم قضاوت می‌کنند.

در ادامه به تکنیک های افزایش اعتماد به نفس می پردازیم:

 • دفتر مخصوصی برای یادداشت‌های روزانه تهیه کنید.
 • خودتان را توصیف کنید و هر چه درباره‌ی خود در تصور و باور خود دارید بر روی کاغذ بیاورید.
 • شاید اینکار در ابتدا سخت باشد و یا اصلاً چیزی برای نوشتن پیدا نکنید. اما به خودتان زمان بدهید و حتی به اغراق و یا غیرواقعی هر آنچه که در ناخوداگاه خویش پنهان شده را بیرون بکشید و بدون هیچ ترسی آن را ثبت کنید.
 • توانایی‌ها و ضعف‌های خود را بنویسید. در دو ستون و یا جدول روبروی هم و از اینکه ممکن هست ستون ضعف‌ها بلندتر از قوت‌ها باشد، نهراسید. به خود ایمان داشته باشید که قدرت تبدیل ان‌ها را به نقاط مثبت خواهید داشت.
 • حالا درباره‌ی علایق و استعداد‌های خودتان بنویسید. اهداف و آرزو‌هایی که در سر دارید.
 • اگر تا به اینجا را آمده باشید و نوشتن را آغاز کرده‌اید، باید به شما تبریک گفت. زیرا قدم‌بزرگی را برداشته‌اید باور کنید. برای بسیاری از افراد همین کار نوشتن که ظاهراً ساده است و در نظر بعضی عبث می‌آید. برای بسیاری افراد در ایجاد و تقویت اعتنادبنفس معجزه می‌کند.
 • حالا وقت تغییر است. از کوچک‌ترین‌چیز‌ها و یا شاید سخت‌ترین و بزرگترین چیز‌ها، در ابتدا از تغییرات جزئی و ساده شروع کنید. مثل: جابجایی وسایل اتاق، تعییر مسیر رفت‌و‌آمد هر روزه‌اتان به محل کار و یا هر مسیر ثابتی که می‌پیمایید، یا اگر عادت دارید شب‌ها دیر بخوابید و صبح‌ها دیر بیدار شوید روزی را به اسم روز سحرخیزی نامگذاری کنید و ان روز را صبح زود بیدار شوید.
 • به یک دوست قدیمی و‌ فامیل که مدت‌ها از او بی‌خبر هستید زنگ بزنیدو یا به دیدنش بروید.
 • اگر اهل مطالعه نیستید. یکی از ضرورترین خرید‌های شما خرید کتاب می‌باشد.
 • نیکوکاری کنید. به دیگران کمک کنید. به دنبال آدمی خاص و یا موردی خاص نباشید. شاید شنیدن چند دقیقه حرف‌های یک شخص در رفع دلتنگی و فشار روحی به او کمک کند.
 • با دوست مورد علاقه‌اتان بیرون بروید.
 • اگر جسارت در گفتگو را ندارید و یا فکر می‌کنید جذاب حرف نمی‌زنید. به فکر ضبط صدای خودتان باشید. و آن را بار‌ها و بار‌ها گوش دهید. می‌توانید کتابی را بخوانید و صدای خودتان را ضبط کنید. این‌کار در شما حس خوبی ایجاد خواهد کرد که جسارت و جذابیت لازم را درحین گفتگو پیدا کنید.
 • قدرت نه گفتن را در خود تقویت کنید. اگر سعی کنید، خودتان باشید و نقش بازی نکنید. بعضی مدتی مردم بیشتر جذب شما خواهند شد.
 • چهره‌ی شاداب و خنده‌رو داشته باشید.
 • بهداشت فردی و آراستگی یکی از فاکتور‌های مهم در اعتمادبنفس می‌باشد. از عطر‌ها درست و به اندازه استفاده کنید.
 • یک مهارت بیاموزید. هر چه که دوست دارید و به آن علاقمند هستید.
 • وقتی را به شکرگزاری اختصاص دهید. زمان وومکان آن مهم نیست.
 • نشانه‌های زبان بدن را بشناسید و سعی کنید در به آن آگاه باشید. به عنوان مثال: اگر در حین راه‌رفتن عادت دارید سرتان پایین باشد و یا شانه‌ های افتاده دارید و یا دست‌هایتان در کنار بدن به شکلی آویزان است این‌ها همه نشانه‌های اعتماد به نفس کم و پایین است. در حین راه رفتن کافی هست سر در راستای بدن باشد و نگاه به روبرو باشد. تا حدود زیادی فرم زبان بدن را اصلاح می‌کند.
 • خلاق باشید و به ایده‌های جدید در کار‌های تکراری فکر کنید.
 • مصمم باشید. اگر نسبت به کار درستی که انجام می‌دهید ایمان دارید. بدون توجه به قضاوت دیگران بی‌توجه باشید.
 • گذشته را ر‌ها کنید و هر چه می‌خواهید باشید را دوباره با دست خود بسازید. خواندن سرگذشت بزرگان و افراد مشهور می‌تواند در نشان دادن مسیر و روشن کردن آن کمک زیادی بکند.

ارسال نظرات

  دیدگاهتان را بنویسید

  سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

  سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.