برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

یکی از چالشی‌ترین سؤالاتی که در کودکی با آن مواجه بودیم این بود وقتی بزرگ شدم می‌خواهم چه‌کاره شوم؟ شغل مورد علاقه من چه کاری است؟ چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم؟ چگونه شغل مورد علاقمو پیدا کنم احتمال اینکه شما اکنون به شغلی که در کودکی آن را برای خود مناسب می‌دانستید مشغول شده باشید چندان زیاد نیست!

ما در این مقاله قرار است که درمورد پيدا كردن شغل مورد علاقه و هرآنچه که خوب است پیرامون آن بدانید صحبت کنیم و 5 پرسشی که برای تشخیص شغل مورد علاقه‌تان به شما کمک می‌کنند را مطرح خواهیم کرد. پس اگر شما هم برای شناخت شغل مورد علاقه‌تان مردد هستید با ما تا آخر مقاله و تست انتخاب شغل مورد علاقه همراه باشید!

با شغل مورد علاقه خود زندگی را به کامتان کنید!

انتخاب شغل مورد علاقه

شغلی که ما انتخاب می‌کنیم ساعت‌های زیادی از شبانه‌روز ما را به خود اختصاص می‌دهد. نمی‌توان تأثیری که پیشه ما بر سلامت روانمان دارند را نادیده بگیریم. حتماً شما هم آن جمله معروف استیو جابز را شنیده‌اید که می‌گوید کار شما قسمت بزرگی از زندگی‌تان را شامل می‌شود و تنها راهی که باعث می‌شود از زندگی بیشتر لذت ببرید این است که شغلی را انتخاب کنید که عاشق آن باشید!

این که شغل مورد علاقه من چیست (چطور شغل مورد علاقمو پیدا کنم) تنها یک پرسش ساده نیست بلکه می‌تواند کیفیت زندگی شما را تعیین کند. زمانی که شما در حیطه مورد علاقه خود مشغول به کار شوید از انجام آن احساس لذت کرده و برای یادگیری، اجرایی ایده‌های نو و پیشرفت در آن بیشتر تلاش خواهید کرد.

مقاله مرتبط:  بهترین شغل دوم مناسب شما: +9 شغل دوم آقایان و خانمها

علاقه به حیطه کاری خود برایتان انگیزه آفرین است و انگیزه کلید پیشرفت و مصمم بودن در اجرای اهداف شغلی شما خواهد بود. زمانی که در کار مورد علاقه خود پیشرفت می‌کنید درآمد بالاتری را هم به دست خواهید آورد و کیفیت زندگی شما می‌تواند با درآمد بیشتر، بهبود یابد. مقاله ما در خصوص متن سخنرانی کوتاه را مطالعه نمایید.

اگر شما هم مدام از خود می‌پرسید که شغل مورد علاقه من چیست یا اینکه همین حالا هم مشغول به کار هستید و دوست دارید تا شغل مناسبی که با علائق شما هماهنگ است را بشناسید، با این چند سؤال زیر تست شغل مورد علاقه خود را بدهید و شغل رؤیایی و مورد علاقه‌تان را بهتر بشناسید!

تست شغل مورد علاقه

⦁ آرزو‌های کودکی‌ تان چه چیز‌هایی بودند؟

شاید آرزو‌ها و علایق کودکی‌تان را بسیار بی‌ربط به شغل مورد علاقه خود در بزرگسالی بدانید اما نهال علایق شما در کودکی کاشته شده است و می‌توان بازی‌ها و توانایی‌های خود در سنین خردسالی را آیینه‌ای از علایق و استعداد‌های تکامل‌یافته شما در بزرگسالی دانست. بهتر است اکنون که بزرگ تر شده اید آرزوهای خود را از دیدگاه منطقی نیز بررسی کنید. به عنوان مثال اگر شما به یوتیوبر شدن علاقه مندید بهتر است که به برررسی زندگی و کار معروف ترین یوتیوبر های جهان بپردازید و بعد تصمیم بگیرید.

پس اگر در کودکی به بیرون ریختن محتویات اسباب‌بازی‌ها و کار‌های فنی علاقه داشتید احتمالاً در نوجوانی و بزرگسالی هم شغل‌هایی که در زمینه فنی و مهندسی باشند شما را بیشتر از سایر مشاغل به خود جذب می‌کنند. اما این‌همه ماجرا و تنها راه پاسخ به این سؤال که شغل مورد علاقه من چیست نبوده و ما هنوز راه‌های بهتری را برای تشخیص و انتخاب شغل مورد علاقه به شما معرفی خواهیم کرد. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره راه های افزایش هوش هیجانی را بخوانید.

شغل مورد علاقه من چیست

⦁ خود را چقدر می‌ شناسید؟

شما نمی‌توانید تا زمانی که خود را به‌خوبی نشناخته‌اید، دنیای پیرامون خود را به طور عالی بشناسید. برای انتخاب شغل مورد علاقه هم باید بتوانید در گام نخست خود را بهتر بشناسید. این شناخت باید شامل موارد زیر باشد:

⦁ توانایی‌ها و استعداد‌هایی که در درون خود احساس می‌کنید را موردتوجه قرار دهید.

به‌عنوان‌مثال شاید شما در متقاعدکردن دیگران مهارت بالایی داشته باشید اما چندان پتانسیل کافی برای فوتبالیست شدن را نداشته باشید بنابراین بهتر است زمانی که به درگیر مسأله انتخاب شغل مورد علاقه خود هستید، به مشاغلی که با توانایی و استعداد‌های ذاتی یا اکتسابی‌تان تناسب دارند بیشتر فکر کنید.

⦁ بدانید که از نظر جسمی، روحی و حتی شرایط دارای محدودیت‌هایی هستید.

وقتی به این موضوع که شغل مورد علاقه من چه شغلی است فکر می‌کنید باید به این موضوع توجه کنید که شاید برخی از مشاغل برای شما آزاردهنده، دشوار و ناخوشایند باشند. رشته‌هایی که با خون و جراحت سروکار دارند شاید از آن جنبه که دردی از دیگران درمان می‌کنید به نظر بسیار رؤیایی باشند اما اگر با دیدن خون و جراحت دچار ترس و حملات عصبی می‌شوید بهتر است تا در انتخاب شغل مورد علاقه خود بیشتر فکر کنید.

مقاله مرتبط:  13 مورد از شغل های پردرآمد در ایران [1402]

شغل مورد علاقه من شغلی است که بتواند باعث شود تا صبح با اشتیاق و انگیزه زیاد برای انجام آن از خواب برخیزم. انتخاب شغل مورد علاقه باید آگاهانه و با بررسی کافی صورت بگیرد و بهترین راه برای اینکه بفهمم شغل مورد علاقه من چیست این است که خود را بهتر از قبل بشناسم.

⦁ ارزش‌ های شخصی شما چه مواردی است؟

وقتی که می‌گویید شغل مورد علاقه من این کار است باید با تمام وجود احساس کنید که رسالت شما این است که در این پیشه بتوانید نقش ایفا کنید و ارزشی به جهان اضافه کنید. برای مثال یک فرد آموزگاری را رسالت و ارزش شخصی خود می‌داند و ازاین‌رو به این شغل عشق خواهد ورزید و سختی‌ها و چالش‌های آن را با آغوش باز می‌پذیرد. تفاوت در ارزش‌ها و آرمان‌های شخصی کاملاً طبیعی است و بهتر است سعی کنید تا از مقایسه یا دنباله‌روی دیگران پرهیز کنید! با بهترین کارهای زود بازده در روستا آشنا شوید.

شغل مورد علاقه

⦁ نتایج تست‌ های شخصیت‌ شناسی شما چگونه است؟

شناخت ویژگی‌های شخصیتی شما می‌تواند به شما کمک کند تا بتوانید در انتخاب شغل مورد علاقه موفقیت بیشتری داشته باشید. برای شناخت بهتر و بیشتر خودتان بهترین کار این است که به یک روان‌شناس یا مشاور خبره در این زمینه مراجعه کنید تا بر اساس ارزیابی‌هایی که به عمل می‌آورد به شما بگوید که چه شخصیتی داشته و چه شغل‌هایی برای شما پیشنهاد‌های مناسب‌تری هستند.

تست‌های شخصیت‌شناسی بسیاری وجود دارند که شما با انجام آن‌ها می‌توانید تا حدودی خود را بهتر بشناسید و بفهمید که چه شغلی برای شما مناسب است زیرا درصورتی‌که شغلی را انتخاب کنید که از ویژگی‌های شخصیتی شما دور باشد، احتمال اینکه به‌مرور از آن دلسرد شده یا تحت شرایط دشوار به روان شما صدمه وارد شود، افزایش خواهد یافت.

از مهم‌ترین و معروف‌ترین تست‌ها در این زمینه می‌توان به تست DISC، تست MBTI (مایرز بریگز) و تست‌هایی ازاین‌دست اشاره کرد. این تست‌ها به شما می‌گویند که چه ویژگی‌هایی شخصیتی گوناگونی دارید و برای چه گروهی از مشاغل می‌توانید فردی مناسب باشید. کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی را بشناسید.

⦁ با مشاغل گوناگون چقدر آشنا هستید؟

زمانی که به دنبال شغل مورد علاقه خود هستید خوب است تا با ویژگی‌ها، شرایط، چشم‌انداز، درآمد و … شغل‌های گوناگون بیشتر آشنا شوید. شاید در همین جستجو‌ها بتوانید شغل مورد علاقه خود را پیدا کنید! یکی از راه‌هایی که می‌توانید از انتخاب خود اطمینان حاصل کنید این است که برای مدت کوتاهی مثلاً چند هفته در آن شغل به‌عنوان کارآموز مشغول به کار شوید تا به‌صورت تجربی و عملی بتوانید علایق و مهارت‌های خود را محک بزنید.

مقاله مرتبط:  آشنایی با انواع شغل های آزاد در سال 2024

پیدا کردن شغل مورد علاقه

حال که فهمیدیم که علاقه خود را چگونه بررسی و پیدا کنیم، ممکن است برای‌تان این سؤال پیش بیاید که چگونه مشاغلی را که با روحیهٔ ما سازگارترند و ممکن است به آن‌ها علاقه داشته باشیم، پیدا کنیم.

لازمهٔ رسیدن به شغل مورد علاقه خود، آشنایی کافی با شغل‌ها و کسب‌وکارها است. در ادامه چند پیشنهاد را مطرح می‌کنیم.

1- جست‌وجوی در اینترنت و بررسی مشاغل

2-  بررسی آگهی استخدام شرکت‌ها

3-  بازدید از محیط اصلی مشاغل

4-  گذراندن مدتی به عنوان کارآموز شغل‌های مد‌نظر

5-  گفت‌وگو با بزرگان آن حوزه و مشورت گرفتن از آن‌ها

6- خواندن کتاب‌های آن حوزه

7- خواندن مصاحبه‌ها و مجلات تخصصی آن حوزه

(اگر دوست داشتید، موارد دیگری را که به نظرتان مفید است در زیر همین مقاله در کامنت‌ها بنویسید تا سایر دوستان هم از آن استفاده کنند.)

همانطور که اشاره شد یکی از نکاتی که برای انتخاب شغل مورد علاقه باید به آن توجه داشت محیط کار است. سایت mizito نیز درباره اهمیت کارگروهی که یکی از فاکتور های محیط کار است مطلب زیر را آورده است:

یکی دیگر از ویژگی های یک محیط کاری پر انرژی و مثبت ، فضای کار گروهی است. جایی که کارکنان از کار کردن در کنار یکدیگر، احساس خوبی داشته و در آنجا، مدیریت برای اطمینان از ایجاد فضای کار گروهی در مسیر آن ها کار می کند.

در یک محل کار ایده آل، همه از نقش خود آگاهی دارند و می دانند که چگونه به هدف نزدیک شوند. در این محیط کار، از کارکنان حمایت شده و هر کارمندی با هم به سمت یک هدف مشترک حرکت می کنند.

بیشتر بخوانید: کسب درآمد دلاری از سایت های خارجی آشنا شوید.

سخن پایانی

اینکه شغل مورد علاقه من چه شغلی است یک پرسش مهم و اساسی در زندگی همه ما به شمار می‌رود که با کمی خودشناسی، تحقیق، مراجعه به روان‌شناس و مشاور، تجربه‌کردن و تلاش می‌توان برای آن پاسخی مناسب یافت. انتخاب شغل مورد علاقه می‌تواند زندگی شما را شیرین کرده و لحظه‌های کار کردنتان را به تجربه‌هایی دوست‌داشتنی و لذت‌بخش تبدیل کند.

پیشنهاد می شود درباره پرسشگری چیست بخوانید.

 

برخی از سوالات متداول

 

1. چگونه شغل مورد علاقه خود را پیدا کنیم؟

با پاسخ دادن به پرسش های زیر شغل مورد علاقه خود را پیدا کنید: آرزو‌های کودکی‌تان چه چیز‌هایی بودند؟ خود را چقدر می‌شناسید؟ ارزش‌های شخصی شما چه مواردی است؟ و …

2. شغل مورد علاقه من چیست؟

اینکه شغل مورد علاقه من چه شغلی است یک پرسش مهم و اساسی در زندگی همه ما به شمار می‌رود که با کمی خودشناسی، تحقیق، مراجعه به روان‌شناس و مشاور، تجربه‌کردن و تلاش می‌توان برای آن پاسخی مناسب یافت.

ارسال نظرات

  1. تو ایران متاسفانه این فضا وجود نداره به اون صورت که هر کسی بره دنبال شغل مورد علاقش و من می گم که اگه کسی هم بره دنبال شغل مورد علاقش باید بیشتر از کسایی که دنبال شغل های پول ساز و ترند تو ایران رفتن تلاش کنن تا شاید بتونن به درآمد خوب برسن امید وارم که این شرایط زودتر درست بشه تا هرکی بتونه بره دنبال کاری که واقعا دوستش داره و می تونه تا آخر عمر با لذت انجامش بده

  2. من یادمه بچه که بودم یعنی اولین باری که مثلا فکر کردم که شغل مورد علاقم چیه می گفتم سفالگری استدلالم هم این بود که خب من که اینقدر گل بازی رو دوست دارم و هر روز تو کوچه بازی می کنم سفالگری هم مثل همینه بعد بزرگتر که شدم و کلاس چهارم بودم فکر کنم تصمیم گرفتم دانشمند بشم بعد بزرگتر شدم که تصمیم گرفتم کارهای تولیدی داشته باشم یا کارهایی که بیشتر از بقیه پول توشه اما الان که دقت می کنم می بینم که اصلا کاری که الان دارم انجام میدم هیچ شباهتی به اون کارا نداره

  3. منم خیلی گیج و خسته شدم.از سن ۲۵سالگی شروع کردم به دنبال پیدا کردن شغل مورد علاقه ام ولی هیچی به هیچی.کابینت سازی کردم.مسافرکشی کردم.فروشنده لوازم آرایشی بودم.مشاور املاک بودم و در نهایت هیچ کدوم اون کاری که باب میلم و علاقه ام باشه نبوده.و الان ۳۵ سالمه و فقط و فقط تونستم ۱خونه بخرم.نه توان مالی برای ازداج و نه پول بزرگی برای کاری خاص جمع نکردم.مقتصد هم بودم ولی از بس از این کار دراومدم و رفتم تو اون کار دیگه نه علاقه ام رو پیدا کردم و نه درامد خاصی کسب کردم.

    1. سلام، شما خیلی کارها انجام دادین و مهارت های زیادی دارین. متاسفانه منتور خوبی در رشد موفقیتتون نداشتین. پیشنهاد میکنم فرم تماس پر کنید و از مشاوره مجموعه استفاده کنید.

  4. پيدا كردن شغل مورد علاقه خیلی کار سختیه 🙁

دیدگاهتان را بنویسید

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.