برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

پرسشگری قدرتمند چیست؟

 

شغل پرسشگری چیست؟ جمع‌ آوری اطلاعات یکی از فعالیت‌ های اساسی انسان‌ ها است، از این اطلاعات برای یادگیری مطالب جدید، حل کردن مشکلات، تصمیم‌ گیری و درک هر چه بهتر یکدیگر بهره می‌گیریم. کلیدی‌ ترین روش برای جمع آوری اطلاعات پرسشگری قدرتمند است. بدون این سؤال پرسیدن‌ها روابط انسان‌ها به بن بست می‌خورد. پرسشگری پایه و اساس یک ارتباط موفق و از جمله مهارت‌ کوچینگ به شمار می‌رود. در حین صحبت کردن با هم، سؤال‌هایی می‌پرسیم و سؤال‌هایی از ما پرسیده می‌شود.

 

از نقطه نظر ما این پرسش و پاسخ‌ ها جالب و سرگرم کننده‌اند. سیاستمداران، گزارشگران، افراد مشهور و صاحبان کسب و کار موفقیت خود را مدیون مهارت‌ های پرسشگری خود می‌باشند، آن‌ها در زمانی که باید، پرسش‌های خوبی مطرح می‌کنند و پاسخ های مناسبی می‌دهند. پرسشگری مؤثر در کوچینگ بسیار اهمیت دارد، اساس کار یک کوچ حرفه‌ای مهارت پرسشگری اوست. سوال‌هایی که می‌پرسد، کوچ یا رهیار را متمایز می‌کند نه پاسخ‌ های هدفمند و هوشیارانه! هدف از پرسشگری کوچینگی به چالش کشیدن مراجع و بر عهده گرفتن مسئولیت توسط خودش است.

 

سؤالات قدرتمند کوچینگ و انواع پرسشگری به مراجع این امکان را می‌ دهد تا بتواند به عقب برگردد و خودش را ارزیابی کند. سؤال درست می‌ تواند او را در مسیرهای پیش رو متوقف کند زیرا در نهایت اقدامات خود را از خود شخص دیگری مشاهده می‌ کند یا راه‌ حل جدیدی را برای یک مشکل خود پیدا می‌کند. حتی مراجع می‌آموزد که از خود سؤال کند تا دفعه بعد بتواند خودش را به چالش بکشد و اعمال و رفتار خود را در لحظه تغییر دهد.

 

پرسش‌ها غالباً کلامی هستند و ما آن‌ها را به زبان می‌آوریم اما بعضاً می‌توانند غیرکلامی باشند. به عنوان مثال بالا بردن ابروها می‌تواند به این معنا باشد؛ مطمئنی؟ حالات صورت در زمان‌ها و موقعیت‌های مختلف می‌تواند بیانگر پرسش‌هایی باشند که در ذهن فرد شکل گرفته است. در این مقاله می‌خواهیم به بررسی پرسش‌های کلامی بپردازیم.

 

پرسشگری

 

سؤالات باز چه سوالاتی هستند؟ سؤال‌ های باز نقشی بسیار مؤثر و قدرتمند در فرآیند کوچینگ ایفا می‌کنند:

 • به مراجع کمک می‌ کنند تا به اطلاعاتی دقیق‌ تر، ایده‌ ها و گزینه‌ هایی جدید دست یابند.
 • به شکل‌ گیری رابطه مؤثر و قابل اتکای کوچینگی کمک می‌ کنند.
 • مراجع را تشویق می‌ کنند تا بیشتر درگیر مکالمه کوچینگی شود.
 • به مراجع فرصت می‌ دهند تا آزادانه و صریح به پرسش‌ ها پاسخ داده و احساساتشان را به شیوه خاص خودشان بروز دهند.
 • به مراجع نشان می‌دهند که کوچ احساسات، افکار، تصمیم‌ها و عواطف او را درک می‌کند.

 

ماهیت پرسش‌ های باز به گونه‌ ای است که مراجع را ترغیب می‌کنند اطلاعات بیشتری در مورد خودشان، موقعیت حال حاضرشان و نحوه توسعه فردی یا سازمانی در اختیار کوچ قرار دهند. از این طریق کوچ راحت‌تر می‌تواند به او کمک کند تا تغییر کرده و نکات تازه‌ای یاد بگیرد.

 

بسیار خوشحال هستم که تا اینجای مقاله همراه ما بوده اید پیشنهاد می کنیم که از مقاله معرفی 8 کتاب کوچینگ و توسعه فردی دیدن‌‌ کنید.

 

 انواع پرسشگری

 

سؤال‌ های کوچینگی فقط به پرسش‌های باز محدود نمی‌شوند. کوچ می‌تواند در شرایط متفاوت به دلایل مختلفی از سایر انواع پرسش‌ های کوچینگی بهره بگیرد. که در ادامه به برخی از آن‌ها اشاره خواهیم کرد:

 • پرسش‌ های چالش‌ برانگیز:

پرسش‌ های چالش‌ برانگیز به مخاطب کمک می‌کند تا فرصت‌ ها، ایده‌ ها و دیدگاه‌ هایی فراتر از تفکر عادی خود را ببینند و از محدوده امن خود خارج شوند. از کجا میدانی این بهترین رویکردی است که میتوانی در پیش بگیری؟

 • پرسش‌ های شفاف کننده:

کوچ با استفاده از این رویکرد می‌ کوشد تا اطلاعات بیشتری به دست آورد و مطمئن شود دیدگاه‌ها و تفکرات مراجع را به خوبی درک کرده؛ چه کسی به تو بازخورد داد؟ چه موقع امتحانش کردی؟

 • پرسش‌ های مقایسه‌ ای:

به مراجع کمک می‌ کند تا راه‌ها و رویکردهای متفاوت را تشخیص دهد و با هم مقایسه کند، فکر می‌ کنی از میان گزینه‌ هایی که داری، کدام گزینه بهترین است؟

 • پرسش‌ های جستجو‌گر:

پاسخ‌ها و مسائل مختلف را دقیق‌تر و جزئی‌تر بررسی می‌ کند. به چه دلایلی چنین رویکردی را در پیش گرفتی؟ کدام بخش‌های مکالمه از دیدگاه تو دشوارتر بود؟

 

برای خواندن کتاب مرتبط با کوچینگ آن را از صفحه کتاب بیزینس کوچینگ دانلود نمایید.

 

7 هدف اصلی سؤالات پرسشگری قدرتمند کوچینگ

 

در موقعیت‌ های مختلف بنا به دلایل زیر سؤال می‌ پرسیم؛ کاربردی اصلی پرسش، جمع‌ آوری اطلاعات است؛ چه تصمیمی گرفته‌ ای؟

 1. تحت کنترل درآوردن مکالمات با سؤال پرسیدن می‌ توانید کنترل یک مکالمه را به دست بگیرید، افرادی که اعتماد به نفس بالایی دارند، می‌ کوشند تا با مطرح کردن یکسری پرسش اطلاعات مورد نیازشان را جمع‌ آوری کنند.
 2. توجه و علاقه نشان دادن به طرف مقابلپرسش‌هایی مطرح می‌ کنیم تا فرد پاسخگو را بهتر و بیشتر درک کنیم، با او احساس همدلی کرده، رابطه مؤثرتری با او داشته باشیم یا فرد را بهتر بشناسیم.
 3. شفاف سازی نقطه نظراتمعمولاً سؤال‌هایی می‌پرسیم تا منظور طرف مقابل برایمان شفاف و واضح شود. پرسش‌هایی که با هدف شفاف‌سازی بیشتر گفته‌ها و شنیده‌ها مطرح می‌شوند، سوء تفاهم‌ها را کاهش داده و سبب می‌شوند ارتباطات مؤثرتر باشند.
 4. پی بردن به خصوصیات فرد یا مشکلات اوبرای پی‌بردن به احساسات، باورها، اعتقادات، نقطه نظرات، ایده‌ها و خصوصیات رفتاری فرد پرسش‌هایی مطرح می‌کنیم. می‌توان برای درک بهتر مسائل و مشکلات طرف مقابل پرسش‌هایی مطرح کرد. به عنوان مثال زمانی که پزشک از بیمار خود سؤال می‌پرسد تا بیماری او را تشخیص دهد، چنین هدفی را دنبال می‌کند.
 5. محک زدن علم و دانشما از افراد امتحان تشریحی یا تستی می‌گیریم تا با مطرح کردن یکسری پرسش، اطلاعات و دانش آن‌ ها را محک بزنیم، “مثلاً مشکل از کجا است؟”
 6. ترغیب و تشویق فرد به بیشتر فکر کردنممکن است بخواهیم با استفاده از یکسری پرسش‌ها فرد را ترغیب کنیم در مورد یک موضوع بیشتر فکر کند. پرسش‌ها می‌توانند به گونه‌ای مطرح شوند که فرد را وادار کند از یک زاویه جدید به موضوع بحث فکر کند. “چرا فکر می‌کنی مشکل از تو است؟”
 7. موقعیت‌ های گروهیدر موقعیت‌های گروهی می‌توان از پرسش‌ها نهایت استفاده را برد، می‌توان با پرسشگری اعضای گروه را ترغیب کرد تا در بحث‌ها شرکت کنند، نقطه نظراتشان را بیان کنند، می‌توان با مطرح کردن چند پرسش فی‌البداهه توجه آن‌ها را به خود جلب کرد. به عنوان مثال در جلسات کارکنان این پرسشگری به کار می‌آید.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله لایف‌ کوچینگ را حتما مطالعه کنید.

 

شغل پرسشگری چیست

 

چگونه باید یک سؤال قدرتمند کوچینگی بپرسید؟

 

فرد می‌تواند برای برقرار کردن یک ارتباط مؤثر و مفید سؤال‌هایی در مورد چگونگی بپرسد. وقتی هدف از پرسشگری کوچینگ مشخص شد باید از خودتان بپرسید؛

 • چه سؤال‌هایی باید پرسیده شود
 • این پرسش برای این شخص گروه مناسب و مفید هست؟
 • زمان مناسبی برای پرسیدن این سؤال هست؟
 • چه پاسخی خواهم شنید؟

 

پیشنهاد می شود با دوره آنلاین کوچینگ آشنا شوید.

 

3 اصل در پرسشگری رسمی

 

به هنگام مطرح کردن پرسش در محیط‌ های به مراتب رسمی‌تر باید موارد زیر را در نظر داشته باشید؛

 

1. پرسش‌ ها باید ساختار مشخصی داشته باشند

 

در موقعیت‌های مشخصی همچون انجام دادن پروژه‌های تحقیقاتی، یا جمع‌آوری و ثبت اطلاعات، باید سؤال‌های زیادی پرسید. در چنین موقعیتی بهتر است از همان ابتدا برای فرد علت و انگیزه‌تان از مطرح کردن این پرسش‌ها را شرح دهید. از این طریق فرد را ترغیب می‌کنید تا با صراحت بیشتری به پرسش‌هایتان پاسخ دهد و بداند شما چرا از او سؤال می‌پرسید. به علاوه می‌فهمند که قرار است چه سبک پرسش‌هایی را از آن‌ها بپرسید، به عنوان مثال می‌توانید به آن‌ها بگویید؛ برای این که بتوانم بهتر کمکتان کنم، باید در مورد شرایط موجود بیشتر برایم شرح دهید و بگویید چه شد که کار به اینجا کشید.

 

اگر پرسش‌ها ساختار مشخصی داشته باشند، تعامل میان پرسشگر و پاسخ‌دهنده راحت‌تر خواهد بود.

 

2. سکوت کنید

 

سکوت ابزار قدرتمندی است، می‌توان برای تأکید بیشتر بر روی یکسری نکات سکوت کرد و به فرد فرصت داد تا پیش از پاسخ دادن افکارش را جمع و جور کند. اگر پیش از مطرح کردن پرسش‌تان حداقل سه ثانیه مکث کنید، فرد متوجه می‌شود سؤال مهمی قرار است مطرح شود.

 

سه ثانیه مکث کردن بعد از پرسیدن سؤال هم می‌تواند مزایایی به همراه داشته باشد؛ در این صورت پرسشگر بلافاصله سؤال دیگری را مطرح نخواهد کرد و طرف مقابل متوجه می‌شود که حتماً باید به این سؤال جواب بدهد.

 

اگر بعد از شنیدن پاسخ طرف مقابل کمی مکث کنید، او ترغیب می‌شود تا بیشتر فکر کند و پاسخی دقیق‌ تر و کامل‌ تر به پرسش شما بدهد. شواهد نشان می‌دهد مکث‌های کمتر از 3 ثانیه تأثیر و کارآیی کمتری خواهد داشت.

 

پیشنهاد می شود درباره دوره بیزینس کوچینگ و ویژگی های آن بخوانید.

 

3. دیگران را به شرکت‌ کردن در بحثتان ترغیب کنید

 

در گردهمایی‌ های گروهی، رهبر تیم می‌ خواهد تمام افراد در بحث‌ ها و مناظرات شرکت کنند. برای این منظور می‌ توان از اعضای تیم سؤال‌ های بپرسد. می‌ توانید پرسشی را که یکی از اعضای فعال تیم پاسخ داده، دوباره از کسی بپرسید که تمایل چندانی برای پاسخ‌ دادن به پرسش‌ های مطرح شده در جمع ندارد. در چنین شرایطی باید حسابی حواستان را جمع کنید چون برخی افراد صحبت کردن در جمع را بسیار پر استرس و تنش‌ زا می‌دانند، برای همین ممکن است وقتی از آن‌ ها سؤالی می‌پرسید احساس ناراحتی کرده، خجالت زده و دستپاچه شوند. افراد ساکت را ترغیب کنید تا در بحث‌ هایتان شرکت کنند اما به هیچ وجه مجبورشان نکنید.

 

پیشنهاد می کنیم مقاله مهارت کوچینگ را حتما مطالعه کنید چرا که پرسشگری قدرتمند یکی از ارکان مهم در مهارت کوچینگ محسوب می شود.

 

نتیجه‌ گیری

 

سؤالات این قدرت را دارند که تغییر در زندگی ایجاد کنند. آنها می‌توانند در ما خلاقیت ایجاد کنند، دیدگاه ما را تغییر دهند، ما را قادر سازند که به خودمان ایمان بیاوریم، ما را وادار به فکر کردن در مورد چیزها کنند یا ما را به عمل کردن سوق دهند.

 

همانطور که جسی لین استونر از مرکز رهبری مشارکتی Seapoint می‌ گوید: “مربیان پاسخ نمی‌دهند، آنها سؤال های بزرگی می‌پرسند. سوالات یک کوچ حرفه‌ای به شما کمک می‌کنند تا پاسخ‌های خود را بیابید.”

 

بخشی از مهم‌ ترین و قدرتمندترین سؤالات کوچینگ درباره تعیین هدف، شناسایی موانع، سؤالات پیگیرانه (follow up) و سؤالات مربوط به ختم جلسه کوچینگی می‌ باشند. پاسخ کاملی به سوال شغل پرسشگری چیست دادیم و درباره مهارت های پرسشگری گفتیم. نظرات خود را پیرامون پرسشگری کوچینگ با ما به اشتراک بگذارید.

 

برخی از سوالات رایج:

شغل پرسشگری چیست؟

جمع‌ آوری اطلاعات یکی از فعالیت‌ های اساسی انسان‌ ها است، از این اطلاعات برای یادگیری مطالب جدید، حل کردن مشکلات، تصمیم‌ گیری و درک هر چه بهتر یکدیگر بهره می‌گیریم. کلیدی‌ ترین روش برای جمع آوری اطلاعات پرسشگری قدرتمند است.

مهارت پرسشگری چه اهمیتی دارد؟

پرسشگری مؤثر در کوچینگ بسیار اهمیت دارد، اساس کار یک کوچ حرفه‌ای مهارت پرسشگری اوست. سوال‌هایی که می‌پرسد، کوچ یا رهیار را متمایز می‌کند نه پاسخ‌های هدفمند و هوشیارانه! هدف از پرسشگری کوچینگی به چالش کشیدن مراجع و بر عهده گرفتن مسئولیت توسط خودش است.

ارسال نظرات

 1. سلام بسیار ممنون بابت سوالات پرسشگری کوچینگ، خیلی مطالب سایتتون مفید و کارآمد هست. موفق باشید.

  1. با سلام.ممنون از حسن توجه شما.

 2. منابع یا کتابی هست که بتونیم مهارت های کوچینگ رو یاد بگیریم چون وقت دوره حضوری ندارم متاسفانه

  1. برای شروع کتاب های عادت کوچینگی و الفبای کوچینگ رو حتما بخونید البته میتونید خلاصه کتاب های کوچینگ رو هم رایگان دانلود کنید.
   https://alimeschi.com/free-ebooks/

دیدگاهتان را بنویسید

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.