برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

معمولاً به دلیل وجود امکانات مختلف زندگی و رفاهی در شهر مردم به دنبال مهاجرت به شهر‌های مختلف هستند. روزانه شاهد هستیم روستانشینان زیادی برای دلایل مختلفی ازجمله اشتغال، استفاده از امکانات بیشتر و … به شهر مهاجرت می‌کنند. باید بدانید بیشترین حجم محصولات مصرفی انسان در روستا‌ها تولید می‌شوند. اگر افراد بتوانند فعالیت مفیدی در روستا داشته و درآمد زیادی به دست بیاورند، از مهاجرت به شهر خودداری می‌کنند. در این مقاله قصد داریم کار‌های زود بازده در روستا را معرفی کنیم.

اهمیت کارآفرینی در روستا

شغل اکثر افرادی که در روستا زندگی می‌کنند یا به عبارتی کسب و کار روستایی اغلب کشاورزی و دامپروری است. زمانی که این افراد نتوانند امکانات موردنیاز خود را در روستا به دست آورند مجبور می‌شوند به شهر مهاجرت کنند و حجم فعالیت‌های حوزه کشاورزی و دامپروری کاهش می‌یابد. خالی شدن روستا از سکنه و هجوم افراد به شهر‌ها می‌تواند تبعات جبران ناپذیری برای اقتصاد کشور داشته باشد. علاوه بر آن در صورتی که افراد بتوانند امکانات رفاهی موردنیاز خود در همان روستا تأمین کنند، به شهر مهاجرت نمی‌کنند.

با کارآفرینی در روستا‌ها به دلیل داشتن فضای بیشتر و هزینه راه‌اندازی کمتر و علاوه بر آن قائل شدن تسهیلات مختلف نهاد‌های نظارتی برای ایجاد شغل می‌توان از مهاجرت‌ها ممانعت کرد.

مقاله مرتبط:  مصاحبه شغلی چیست؟ | آمادگی برای مصاحبه شغلی + 17 نکته کلیدی

کسب و کار‌های کوچک پرسود در روستا

همان‌طور که گفته شد فعالیت‌های مختلفی در فضای روستا قابل انجام است. در ادامه قصد داریم تعدادی از ایده‌های بسیار کاربردی و پرسود را به منظور اشتغال زایی در روستا معرفی کنیم. بهترین شغل دوم کدام است؟

پرورش گل و گیاه خانگی

امروزه استفاده از گل و گیاهان آپارتمانی مخصوصا در خانه‌های شهری بسیار افزایش یافته است. یکی از کار‌های زود بازده در روستا پرورش گل و گیاه است. پرورش این گل و گیاهان در فضای روستا قابل انجام است.

در صورتی که فضای مناسبی برای راه‌اندازی محیط مناسب گلخانه داشته باشید می‌توانید یک کار تولیدی با سرمایه کم در روستا راه‌اندازی کنید و انواع مختلفی از گل و گیاهان زینتی را پرورش داده و به فروش برسانید. می‌توانید محصولات خود را به گلخانه‌های موجود در شهر فروخته و یا از طریق فضای اینترنت آن‌ها مستقیماً به فروش برسانید.

به نقل از سایت بهاران در رابطه با نگهداری و پرورش گل:

گل، موجود حساسی است. در حقیقت به هر میزانی که بتوانید جنبه‌های مناسب رشد و پروش آن را به بهترین شیوه برآورده نمایید، به همان میزان نیز، طول عمر بیشتری خواهد داشت.نگهداری گل مستلزم افزایش آگاهی  است. 

اشتغال زایی در خانه

 

پرورش قارچ

از دیگر کار‌های زود بازده در روستا، پرورش قارچ امروزه از جمله فعالیت‌های بسیار پولساز در روستا و حتی شهر است. با این که تولیدکنندگان بسیاری در این زمینه فعالیت می‌کنند، اما به دلیل مصرف بالای این ماده غذایی مفید و پرطرفدار می‌توانید برای راه‌اندازی مزرعه پروزش قارچ اقدام نمایید و به درآمد میلیونی در روستا برسید.

 

اشتغال زایی در روستا

تولید فرآورده‌ های میوه‌ ای

فرآورده‌های میوه‌ای ازجمله آبمیوه، کمپوت و مربا می‌تواند از ایده‌های پولساز برای روستا‌ها باشد. از آن‌جایی که بیشترین حجم میوه‌ها در باغات موجود در روستا‌ها تولید می‌شوند، می‌توانید با قیمت کم و بدون واسطه محصولات را از باغداران خریداری کرده و محصولات متنوعی را تولید کنید.

پرورش ماهی

راه‌اندازی مجموعه پرورش ماهی از جمله ایده‌های پولساز در روستا است. ماهی ازجمله خوراک‌های مصرفی است که بازار خوبی را در اختیار دارد. اگر روستای موردنظر شما دارای منابع آب کافی باشد یکی از کار‌های زود بازده در روستا می‌تواند این باشد که حوضچه‌های پرورش ماهی راه‌اندازی کرده و به فعالیت و کسب درآمد مشغول شوید. کسب درآمد از آپارات چگونه است؟

ایده های پولساز در روستا

تولید زعفران

زعفران از مواد غذایی بسیار مفید و گران قیمت است. تولید زعفران حتی در محیط‌های بسیار کوچک و با سرمایه کم قابل انجام است. اگر بتوانید با میزان کم شروع به کشت زعفران نمایید می‌توانید در ادامه با گسترش فعالیت خود به درآمد بسیار زیادی دست یابید.

کسب و کار پرسود مشهد

اقامت بومگردی

ایران یکی از کشور‌های بسیار زیبا با جاذبه‌های فراوان است. بسیاری از مناطق روستایی ایران دارای جذابیت‌های بسیار فوق‌العاده‌ای برای گردشگران داخلی و خارجی هستند. در صورتی که روستای محل زندگی شما جاذبه‌های گردشگری داشته باشد می‌توانید اقدام به ساخت اقامت‌های بوم گردی کرده و به گردشگران اجاره دهید. اجاره اقامت‌گاه بوم‌گردی نیز یکی دیگر از مشاغل روستایی می‌باشد.

 

کارآفرینی در روستا

تولید انواع آرد

روستا‌ها به دلیل کشت محصولات مختلف ازجمله گندم، جو، ذرت و … محیطی مناسب برای تولید انواع آرد هستند. شما می‌توانید این محصولات را به قیمت مناسب از کشاورزان خریداری کرده و پس از تولید آرد برای فروشگاه‌های و بازار‌های مختلف در سراسر کشور ارسال کنید.

مقاله مرتبط:  آشنایی با انواع شغل های آزاد در سال 2024

کارگاه‌ های خیاطی یا قالی بافی

یکی از قابلیت‌های مهم روستا‌ها امکان تأسیس کارگاه‌های مختلف قالیبافی است. شما می‌توانید با راه‌اندازی کارگاه‌های مختلف قالیبافی یا خیاطی نه تنها به درآمد بالا برسید بلکه می‌توانید برای تعداد زیادی از زنان روستایی نیز ایجاد اشتغال نمایید.

برگزاری کلاس‌ های مهارت‌ آموزی

یکی از مشکلات و ضعف‌های روستا نبود کلاس‌های مهارت‌آموزی برای افراد است. معمولاً افرادی که به دنبال یادگیری حرفه‌ای باشند برای این کار ناچار باید به شهر رفت و آمد کنند. شما با راه‌اندازی کلاس‌های مختلف نه تنها زمینه آموزش افراد روستایی را فراهم کرده‌اید بلکه با مهیا کردن بستر ایجاد شغل در روستابرای افراد و مدرسین زیادی حرفه مناسب ایجاد می‌کنید.

کار در روستا با سرمایه کم

تولید عسل

عسل یکی از مقوی‌ترین و مفیدترین مواد غذایی است که مصرف بسیار بالایی در میان افراد دارد. پرورش زنبور و تولید عسل ارگانیک می‌توانید یکی از بهترین روش‌ها برای کارآفرینی و کسب درآمد بالا باشد.

کارآفرینی تولید عسل

فروشگاه اینترنتی

راه‌اندازی فروشگاه اینترنتی در هر محیطی قابل انجام است واز جمله کار‌های زود بازده در روستا است. شما می‌توانید در روستای محل زندگی خود فروشگاه اینترنتی راه‌اندازی کرده و تمامی محصولاتی که در روستا وجود دارد را به فروش برسانید. پیشنهاد می شود در مورد کسب درآمد از بلاک چین بیشتر بدانید.

بیشتر بخوانید: لیست اجناس پرفروش سوپرمارکت

راه اندازی فروشگاه اینترنتی در هر مکان

تولید عرقیات گیاهی

یکی دیگر از کسب و کار‌های کوچک پرسود در روستا تولید عرقیات گیاهی است. محصولات گیاهی ارگانیک طرفدارن بسیار زیادی داشته و اگر از کیفیت مناسبی برخوردار باشند، به سرعت به فروش رفته و می‌تواند درآمد زیادی را برای شما به همراه داشته باشد. 

 

ایجاد شغل در روستا

مقاله مرتبط:  13 مورد از شغل های پردرآمد در ایران [1402]

نتیجه‌گیری

موارد گفته شده تنها گوشه‌ای از ایده‌های مفید و پولساز برای کار در روستا با سرمایه کم هستند. روستا‌ها در ایران از قابلیت‌های بسیار مهمی برای کسب دآمد و ایجاد فعالیت‌های مختلف بهره‌مند هستند. از نظر شما بهترین کسب و کار در روستا چه شغلی است؟

برخی از سوالات متداول

کسب و کارهای کوچک پرسود در روستا کدامند؟

پرورش گل و گیاه خانگی - پرورش قارچ - تولید فرآورده‌ های میوه‌ ای - پرورش ماهی - تولید زعفران - اجاره اقامت بومگردی و ...

نمونه هایی از کارهای زود بازده در روستا را نام ببرید؟

پرورش گل و گیاه خانگی و پرورش قارچ از جمله فعالیت‌های بسیار پولساز و زود بازده در روستا و حتی شهر است.

ارسال نظرات

  1. خب تعارف که نداریم حقیقتا من از زمانی که بچه بودم تا الان دیدم که یه سری از اهالی قدیمی روستامون حتی جوون ترها روستا رو ترک کردن و به شهر های اطراف رفتن بعضیا موفق شدن خودشون رو با اون شرایط جدید وفق بدن و تونستن برای خودشون یه زندگی جدید بسازن و یه سریام موندن ولی شرایطشون خوب نیست دیگه نه دوست دارن برگردن به روستا نه تو شهر به اون رفاهی که تو ذهنشون بود رسیدن و خب یه سریام که رفتن و بعد چند ماه پشیمون شدن و برگشتن و دارن دوباره به زندگی تو همین روستای خودمون ادامه میدن
    من الان خودم به عنوان یه جوون نمی دونم که کدوم یکی از این راه های پیش رو خودمو انتخاب کنم از طرفی می دونم تو شهر پتانسیل های بیشتری برای ثروتمند شدن وجود داره شاید از طرفی دوست ندارم روستامونو ترک کنم من اینجا بزرگ شدم خانواده و قوم و خیشم اینجان دوستام اینجان شما خودتون راه پیشنهاد بدین به نظر شما چگونه در روستا پولدار شویم من خیلی هم طمع ندارم ولی خب به این فکر می کنم که شاید بد نباشه اگه تو همین روستا یکم به زندگیم سر و سامون بدم

  2. سلام ممنون از مطلب خوبتون درباره کار در روستا با سرمایه کم، خیلی محتوای خوبی بود.

    1. سلام و درود، ممنون از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.