برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

فرقی ندارند شما دارای چه شغل و جایگاهی باشد. ممکن است گاهی مجبور شوید برای گروهی از شنوندگان صحبت کنید و مطالبی را برای آن‌ها بیان کنید. به همین منظور بهتر است با نحوه شروع سخنرانی و آماده کردن متن سخنرانی و جملات زیبا برای شروع سخنرانی آشنا باشید. نکات مختلفی در این زمینه وجود دارد که به بهتر شدن سخنرانی شما کمک می‌کنند. در ادامه با ما همراه باشید تا به صورت کامل به بررسی این نکات بپردازیم. درادامه به بررسی 4 نکته برای متن سخنرانی کوتاه می پردازیم.

اهمیت انتخاب متن سخنرانی

اهمیت انتخاب متن سخنرانی کوتاه و جذاب با توجه به شغل و موقعیت شما تعیین می‌شود. اما در هر شرایطی شروع سخنرانی اهمیت زیادی داشته و می‌تواند مزایای را برای شما به همراه داشته باشد.

مقاله مرتبط:  شیوه صحیح شراکت: بررسی 6 اصول شراکت در کسب و کار
 • افزایش اعتماد به نفس

شروع سخنرانی معمولاً از بخش‌های دیگر آن مهم‌تر است و نه تنها تأثیر مثبتی در شنوندگان داشته تا با دقت به سخنان شما گوش دهند، بلکه باعث ایجاد آرامش و افزایش اعتماد به نفس در شما برای ادامه سخنرانی می‌شود. استفاده از جملات زیبا برای شروع یک سخنرانی خوب و به آرامی صحبت کردن باعث ارائه یک سخنرانی عالی و بی‌نقص می‌شود. کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی را بشناسید.

جملات زیبا برای شروع سخنرانی

 • مشتاق شدن شنونده

یکی از مهم‌ترین تأثیرات شروع یک سخنرانی مناسب، ایجاد اشتیاق در افراد شنونده است. زمانی که سخنان خود را با جملات زیبا و جذاب شروع کنید افراد حاضر برای شنیدن متن کامل سخنرانی شما سراپا گوش می‌شوند.

 • کاهش میزان استرس

از دیگر مزیت‌های شروع سخنرانی خوب و استفاده از اذکار شروع سخنرانی گاهی میزان استرس شماست. به این صورت می‌توانید بدون استرس و با اعتماد به نفس کامل تا انتهای سخنرانی را اداره کنید.

مهم‌ ترین اشتباهات برای شروع سخنرانی

حال که با اهمیت شروع سخنرانی آشنا شدیم بهتر است مهم‌ترین اشتباهات را نیز در این زمنه بدانید تا یک سخنرانی خوب و کامل ارائه دهید.

 • تسلط نداشتن

اولین اشتباه برای ارائه سخنرانی نداشتن تسلط کافی بر متن سخنرانی است. بهتر است از قبل متن شروع سخنرانی و مطلبی که قصد ارائه آن را دارید آماده کنید و چندین بار قبل از جلسه سخنرانی آن را تمرین و تکرار کنید.

 • استفاده از متن طولانی

بهتر است از متن سخنرانی کوتاه مخصوصا برای شروع سخنرانی خود استفاده کنید. زمانی که سخنرانی شما بسیار طولانی بوده و با عجله بیان شود، عملاً شنونده به صحبت‌های شما گوش نمی‌دهد. همین امر نیز باعث ایجاد استرس و کاهش اعتماد به نفس شما می‌شود.

 • معرفی نکردن خود و موضوع سخنرانی

یکی از مهم‌ترین اشتباهاتی که در هنگام سخنرانی انجام می‌شود، معرفی نکردن خود و موضوع سخنرانی است. اولاً این که شما قبل از شروع خود را به طور کامل معرفی کنید ذهنیت مثبت و ارتباط بهتری میان شما و مخاطبان ایجاد می‌کند. دوما زمانی که موضوع سخنرانی خود و ضرورت و اهمیت آن را بیان می‌کنید، شنوندگان برای شنیدن صحبت‌های شما مشتاق‌تر می‌شوند.

 • ارائه مطالب غیرمرتبط

امروزه بسیاری از افراد تحمل حضور در جلسات طولانی و گوش دادن به مطالب غیرمفید ندارند. به هیمن دلیل برای ارائه سخنرانی بهتر است از موارد حاشیه‌ای دوری کرده و مطالبی کاملاً مفید و مرتبط با بحث جلسه بیان شود.

 • باور نداشتن به موضوع

در بسیاری از سخنرانی‌ها مخصوصا سخنرانی‌های انگیزشی نوع مطلب و باور داشتن به آن بسیار مهم است. زمانی که شما متن انگیزشی را آماده می‌کنید که خودتان هیچ باور و اعتقادی به آن ندارید نمی‌توانید آن را به درستی بیان کنید تا بر شنوندگان نیز تأثیر بگذارد. همواره سعی کنید مطالبی که در سخنرانی‌های خود ارائه می‌دهید واقعی و قابل باور برای خودتان باشد. در چنین مواقعی از متن سخنرانی کوتاه و تاثیر گذار که خودتان آن را قلبا باورد دارید، استفاده کنید.

مقاله مرتبط:  Brand یا برند چیست و چه میزان اهمیت دارد؟
 • درگیر نکردن شنونده

در بسیاری از سخنرانی‌ها فرد سخنران بدون درنظر گرفتن نظر و شنیدن صحبت‌های مخاطبان خود فقط به دنبال ارائه سخنرانی خود است. بهتر است در هنگام صحبت با روش‌هایی مانند سؤال پرسیدن مخاطب را وادار به شرکت کردن در بحث و گوش دادن به سخنرانی کنید. در متن سخنرانی های تاثیر گذار حتما موارد بحث و مشارکت شنوندگان با سخنران باید لحاظ شود.

متن شروع سخنرانی در جلسات اداری

متن شروع کلاس مجازی

در متن شروع سخنرانی در جلسات اداری خود قبل از هر کار باید سخنرانی خود را با ذکر بسم الله و نام خداوند آغاز کنید. معمولاً رایج‌ترین شیوه شروع سخنرانی به این صورت است. می‌توانید از شعر‌ها یا جملاتی که در کتاب اشعار بزرگان آورده شده برای این کار استفاده کنید. البته این کار در سخنرانی‌های بین‌المللی رایج نیست.

استفاده از جملات ادبی و فلسفی که با متن و موضوع سخنرانی شما مرتبط باشند می‌تواند شنونده را برای گوش دادن به سخنرانی جذب کند. این جملات معمولاً برای تمام افراد جذاب بوده و همواره مورد استفاده قرار می‌گیرد.

از دیگر کار‌های مفیدی که حتماً در شروع سخنرانی باید به آن توجه داشته باشید تشکر از شنوندگان است. از آن‌ها تشکر کنید که وقت خود را به شما اختصاص داده و صحبت‌های شما را می‌شوند. این کار باعث می‌شود شنوندگان مورداحترام قرار گرفته، حس خوبی به آن‌ها منتقل شده و برای شنیدن سخنان شما توجه بیشتری داشته باشند. کارهای زود بازده در روستا را بشناسید.

انتخاب متن شروع کلاس مجازی

کلاس‌ های مجازی و متن شروع کلاس مجازی با سایر جلسات سخنرانی متفاوت است. معمولاً در جلسات حضوری شما و شنوندگان روبروی یکدیگر قرار می‌گیرید و سخنرانی انجام می‌شود. اما در کلاس‌های مجازی این کار سخت‌تر است زیرا باید تلاش زیادی برای نگه داشتن دانش‌آموزان و دانشجویان در کلاس درس به کار بگیرید.

مقاله مرتبط:  بهترین شغل دوم مناسب شما: +9 شغل دوم آقایان و خانمها

انتخاب متن سخنرانی و نوع بیان برای گروه‌های سنی مختلف متفاوت است. کلاس‌های دانش‌آموزان ابتدایی باید به شیوه‌ای هیجان‌انگیز و جذاب برگزار شده و به نحوی باشد که دانش‌آموزان بازیگوش نیز در کلاس حضور داشته باشند.

برخلاف آن برگزاری جلسات برای دانشجویان متفاوت بوده و باید به سبک جدی‌تری برگزار شود. به همین دلیل انتخاب متن سخنرانی کوتاه نیز با توجه به این نکات انجام می‌شود. نظرات خود را پیرامون متن سخنرانی آماده و مطالب جذاب برای سخنرانی کوتاه با ما به اشتراک بگذارید.

برخی از سوالات متداول

اهمیت انتخاب متن سخنرانی چیست؟

افزایش اعتماد به نفس - مشتاق شدن شنونده - کاهش میزان استرس.

مهم‌ ترین اشتباهات برای شروع سخنرانی کدامند؟

تسلط نداشتن - استفاده از متن طولانی - معرفی نکردن خود و موضوع سخنرانی - ارائه مطالب غیرمرتبط - باور نداشتن به موضوع و ...

ارسال نظرات

 1. سلام لطفا اگه امکانش هست چند نمونه متن سخنرانی آماده بذارید.

  1. سلام خدمت شما.
   لطف کنید به سایت تد تاک مراجعه فرمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.