برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

حتماً تابحال درباره گوش شنوا داشتن جملات و صحبت‌هایی را بخصوص از بزرگتر‌ها شنیده‌اید و می‌دانید که یک شنونده خوب بودن چه تأثیری در موفقیت خواهد داشت. اما گوش شنوا در کوچینگ موضوعی است که شاید درباره آن کمتر شنیده باشید. برای اینکه بهتر متوجه شوید گوش شنوا در کوچینگ چیست ؟

لازم است با مفهوم کوچینگ آشنایی پیدا کنید. ما در این مطلب ابتدا به این موضوع پرداخته و روش‌هایی کاربردی جهت تقویت مهارت گوش دادن را با شما در میان خواهیم گذاشت.

- تکنیک گوش دادن

گوش شنوا در کوچینگ چیست؟

حتماً تاکنون کلمه کوچ را بخصوص در ورزش بسیار شنیده‌اید و می‌دانید که کوچینگ Coaching به معنای مربیگری است. اما امروزه کاربرد این کلمه گسترش یافته و در موارد دیگر نیز مورد استفاده قرار می‌گیرد. به عنوان مثال بسیاری از افراد در زمینه کوچ کسب و کار، کوچ فردی و کوچ مدیران اجرایی و … فعالیت دارند. مضاف بر اینکه در حال حاضر بسیاری از افراد نیاز به دریافت خدمات کوچینگ پیدا کرده و در رشته‌های مختلف ورزشی، اجتماعی، فردی و یا کسب و کار مایل به استفاده از توانایی این افراد هستند.

برای اینکه بتوانیم معنای روشن‌تری از کلمه کوچینگ ارائه کنیم باید به این موضوع اشاره شود که کوچ‌ها در واقع مربی‌هایی هستند که به افراد مختلف کمک می‌کنند تا در امور گوناگون تحصیلی یا کاری و … با اطلاعات مورد نیاز آشنا شده و در زمان مقتضی از آن‌ها استفاده نمایند.

در واقع کار اصلی کوچ‌ها آموزش تکنیک گوش دادن و افزایش تقویت مهارت گوش دادن است. یکی از کار‌های مهمی که کوچ‌ها انجام می‌دهند این است که به شما کمک می‌کنند تا درست بشنوید تا بتوانید درک درستی از مطلب پیدا کرده و سؤالات کاربردی و مهمی را بپرسید.

مقاله مرتبط:  کوچینگ سازمانی چیست؟ + ۸ مزایای کوچینگ سازمانی کسب و کار

چرا داشتن گوش شنوا در کوچینگ اهمیت دارد؟

پیش از آن که به پرسش بالا پاسخ دهیم لازم است به این موضوع اشاره کنیم که بیشتر ما هنگامی که در کلاس درس حضور داریم و یا با مدیران و همکاران خود درباره موضوعی صحبت می‌کنیم، تنها آن مطالب و گفته‌ها را می‌شنویم و در همان لحظه ممکن است درک درستی از آن‌ها پیدا نکنیم. بنابراین شنیدن با درست گوش کردن تفاوت بسیار زیادی دارد.

زیرا شنیدن یک بحث فیزیولوژیکی است که طی این فرآیند سنسور‌های شنوایی ما فعال شده و می‌توانیم جملات و صحبت‌هایی که از دهان مخاطبمان بیرون می‌آید را بشنویم. اما در مقابل آن گوش دادن را می‌توان این طور معنی کرد که در طی این فرایند، شنیدن با فعالیت ذهنی همراه شده و منجر به تجزیه و تحلیل می‌شود که این امر نیز در مغز انسان رخ خواهد داد. در واقع گوش شنوا در کوچینگ، سبب می‌شود تا شما گوش دادن مؤثر را یاد بگیرید.

چرا یادگیری مهارت گوش شنوا داشتن در کوچینگ مؤثر است؟

همان طور که پیشتر اشاره کردیم، در فرایند کوچینگ مربی تلاش می‌کند تا در برابر شاگرد و یا مشتری خود چراغی از آگاهی را روشن کرده و به آن‌ها کمک نماید تا بتوانند مسیری که قرار است در آن قدم گذارند را بهتر ببینند و با چالش‌های پیش رو آشنا شوند. چنانچه می‌خواهید با چگونگی گوش شنوا در کوچینگ آشنا شوید باید بدانید که لازم است هر چه احساس می‌کنید را با استفاده از کلمات برای کوچ خود بیان نمایید.

در چنین شرایطی کوچینگ به شما کمک خواهد کرد تا بتوانید بزنگاه‌ها را شناسایی کرده و در زمان مورد نیاز به تفکر و تعقل درباره موضوع بپردازید. عکس این موضوع نیز در مورد مربی‌ها یا کوچ‌ها وجود دارد یعنی (گوش شنوا در کوچینگ داشتن)، که این امر سبب می‌شود تا کوچ بتواند درک درست و روشنی از ذهن مشتری و یا مراجعه‌کننده خود پیدا کرده و در نهایت کمک کند تا وی در یک مسیر درست قدم بگذارد.

مهارت گوش شنوا

چطور می‌ توانیم شنونده خوبی باشیم؟

در ادامه بد نیست درباره نشانه‌هایی که یک شنونده خوب دارد توضیح دهیم. شنونده خوب بودن سبب می‌شود تا فرد بتواند به راحتی تمامی حرف‌ها و صحبت‌هایی که در مورد موضوعی خاص در دل و ذهن دارد را با شما در میان بگذارد.

لازم است بدانید که شنونده خوب بودن هنری است که نیاز به یادگرفتن، آموزش و صرف وقت دارد. بحثی که در مورد گوش شنوا در کوچینگ نیز بیان کردیم دقیقاً همین است. یعنی کوچ باید با تکنیک و مهارت گوش شنوا داشتن آشنا باشد. در ادامه روش‌هایی که برای یک شنونده خوب بودن نیاز دارید و کوچ‌ها نیز این موارد را آموخته‌اند با شما در میان خواهیم گذاشت.

  • با گوینده ارتباط چشمی برقرار کنید

یکی از نشانه‌هایی که مشخص می‌کند شما شنونده خوبی هستید این است که بتوانید با گوینده ارتباط چشمی داشته باشید. اگر هنگام صحبت کردن فرد، نگاهتان به سوی دیگری باشد گوینده در بیان گفته‌های خود دچار مشکل شده و احساس می‌کند حواستان به صحبت‌های او نیست.

  • هنگام گوش دادن به صحبت مخاطب کار دیگری انجام ندهید

یکی از مهمترین نکات در مهارت گوش شنوا داشتن این است که وقتی مخاطب شما در حال صحبت است اقدام به انجام کار دیگری نکنید. تماشای تلویزیون، خوردن غذا و … در مخاطب این نگرش را ایجاد خواهد کرد که اهمیتی برای حرف‌های وی قائل نیستید. پیشنهاد می شود مقاله مدیریت تعارض چیست را مطالعه کنید.

مقاله مرتبط:  28 کسب و کارهای کوچک پرسود خانگی! (آپدیت 1402)
  • حرف‌ های گوینده را تأیید کنید

برای آن که نشان دهید حواستان به طورکل معطوف به صحبت‌های مخاطبتان است، بهتر است هرازچندگاهی در طی صحبت‌های وی سر خود را به علامت تأیید تکان دهید. به این شکل گوینده مشتاق می‌شود تا به راحتی صحبت نماید زیرا مطمئن می‌شود شما برای شنیدن حرف‌هایش سراپا گوش هستید.

  • به صحبت‌ های مخاطب خود واکنش نشان دهید

در زمان صحبت کردن گوینده نیاز است تا اقدام به نشان دادن واکنش‌های احساسی کنید، در چنین شرایطی او احساس خواهد کرد که با وی همدل و همراه هستید.

  • قابل اعتماد باشید

یکی از نشانه‌های گوش شنوا در کوچینگ داشتن، این است که به گونه‌ای به حرف‌های مشتری و یا مراجعه‌کننده خود گوش دهید که او اطمینان داشته باشد حرف‌هایی که به شما می‌زند به فرد دیگری انتقال نمی‌یابد. زیرا مهمترین بخش مهارت گوش شنوا داشتن این است که به عنوان یک کوچ بتوانید رازدار خوبی باشید. پیشنهاد می شود مقاله طوفان فکری را مطالعه کنید.

  • وی را قضاوت نکنید

مورد دیگری که در تکنیک گوش دادن اهمیت ویژه‌ای دارد، قضاوت نکردن گوینده هنگام صحبت و یا پس از اتمام حرف‌های وی است. زیرا با قضاوت کردن باعث می‌شویم تا مخاطب دیگر میلی برای صحبت کردن با ما نداشته باشد.

  • سؤال ایجاد شده در ذهنتان را بعداً بپرسید

ممکن است زمانی که مخاطب شما چه مربی و یا مراجعه‌کننده در حال صحبت است، سؤالی به ذهن شما خطور کند در این شرایط برای آن که صحبت مخاطب قطع نشود بهتر است آن را به زمانی دیگر موکول کنید تا صحبت وی دچار قطعی نگردد. پیشنهاد می شود مقاله برنامه ریزی روزانه را مطالعه کنید.

  • خودتان را جای مخاطب قرار دهید

هرگاه کسی با شما صحبت می‌کند خود را جای وی قرار دهید و از جانب وی مسأله را بازنگری و بررسی کنید. به این ترتیب بهتر می‌توانید احساسات او را درک کنید.

گوش شنوا در کوچینگ

مقاله مرتبط:  6 مهارت‌ کوچینگ چیست؟ + آموزش مهارت های کوچینگ

کلام آخر

چنانچه در حوزه کوچینگ و در رشته‌های مختلف فعالیت دارید لازم است با مهارت گوش شنوا در کوچینگ آشنا باشید تا بتوانید مراجعه‌کننده را به خوبی هدایت و راهنمایی کنید. عکس این موضوع نیز وجود دارد یعنی اگر برای دریافت راهنمایی و مشاوره در دوره‌های کوچینگ شرکت کرده‌اید یادگیری روش‌ها و انواع تکنیک‌های گوش دادن سبب می‌شود تا درک درستی از صحبت‌ها و راهنمایی‌های مربی خود پیدا کرده و در مسیر مناسبی قدم گذاشته و با موفقیت روبرو شوید.

ارسال نظرات

    دیدگاهتان را بنویسید

    سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

    سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.