برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

در بازاریابی دهان به دهان، افراد تجربه به یاد ماندنی که از برند شما در ذهنشان است را برای یکدیگر تعریف می‌کنند. همان‌طور که از اسم این نوع بازاریابی مشخص است، توسط مردم انجام می‌شود و دقیقاً زمانی رخ می‌دهد که برند شما سر زبان‌ها می‌افتد و بدون آنکه شما هزینه زیادی را انجام دهید، کسب و کار شما رونق فراوانی می‌گیرد. اگر قصد دارید تا در ارتباط با بازاریابی دهان به دهان و انواع استراتژی‌های بازاریابی دهان به دهان یا Womm آشنا شوید، ادامه مطالب را از دست ندهید.

بازاریابی womm چیست؟

برای پاسخ به سؤال “بازاریابی دهان به دهان چیست؟ ” می‌توان گفت: بازاریابی دهان به دهان زمانی اتفاق می‌افتد که کاربر از محصول یا خدمات شرکت شما با افراد دیگر صحبت کند. به طور کلی، بازاریابی دهان به دهان نوعی تبلیغات رایگان است که توسط کاربر انتشار می‌یابد.طبق تحقیقات انجام شده، جذب مشتری جدید برای یک برند می‌تواند پنج برابر هزینه بیشتری را نسبت به نگهداری مشتری فعلی داشته باشد. اگر شما بتوانید حفظ مشتری را تا ۵ درصد افزایش دهید، حدود ۷۵ درصد سود‌آوری شرکت افزایش می‌یابد. بازاریابی دهان به دهان نیز اگر به شکل صحیح انجام شود، می‌تواند همین کار را برای شما انجام دهد و مشتریان جدید می‌توانند به مشتریان وفادار تبدیل شوند و در نهایت تبدیل به زنجیره‌ای از مشتریان جدید خواهند شد که سود‌آوری شرکت شما را به شدت افزایش می‌دهند.

روش های بازاریابی دهان به دهان چیست

انواع بازاریابی دهان به دهان

به طور کلی، بازاریابی دهان به دهان (Womm) به دو صورت اتفاق می‌افتد که در ادامه به بیان آن‌ها می‌پردازیم. بهتر است بدانید که اگر شما به دنبال استفاده از این نوع بازاریابی هستید، حتماً باید محصول یا خدمات مناسبی را برای کاربر ارائه دهید تا او تجربه شیرینی در استفاده از خدمات و محصولات شما به ذهن داشته باشد و در ارتباط با آن با اطرافیان خود گفتگو کند.

بازاریابی دهان به دهان سنتی: این نوع بازاریابی مرسوم‌ترین نوع نقل قول در ارتباط با محصول یا خدمات شرکت شما است که افراد در دورهمی‌ها و با اطرافیان خود، در ارتباط با آن صحبت می‌کنند و به نوعی قدیمی‌ترین بازاریابی دهان به دهان یا توصیه‌ای معروف است.

بازاریابی دهان به دهان دیجیتال: افراد در بازاریابی شبکه‌های اجتماعی مانند لینکدین، توییتر، اینستاگرام و تلگرام در ارتباط با تجربه خوبی که از خرید کردن برند شما داشتند، صحبت می‌کنند. بازاریابی دهان به دهان دیجیتال امروزه بسیار رواج پیدا کرده است و بازخورد سریع‌تر و بهتری را در کسب و کار شما ایجاد می‌کند.دقت داشته باشید که اگر این نوع بازاریابی شبکه های اجتماعی به شکل صحیح انجام شود، به سرعت در کسب و کار شما تأثیر مثبت خواهد داشت.

در این نوع بازاریابی به دلیل اینکه مردم تبلیغ برند شما را از افراد بی‌طرف می‌شنود، موجب می‌شود تا اعتماد بیشتری به خدمات و محصولات شما داشته باشند.

البته توجه داشته باشید که در برخی از موارد و در برخی از شبکه‌های اجتماعی مانند توییتر شما می‌توانید با صرف هزینه پایین، با برخی افراد که ایمپرشن بالایی در شبکه‌های اجتماعی دارند، گفتگو کنید تا محصول شما را به عنوان فردی بی‌طرف توصیف کنند و از این طریق بازاریابی برای شما انجام شود. همچنین اینفلوئنسر مارکتینگ در اینستاگرام نیز در ارتباط با بازاریابی دهان به دهان قابل انجام است و طرف‌داران زیادی نیز دارد. پیشنهاد می شود مقاله اصول مذاکره تلفنی را مطالعه کنید.

روش های بازاریابی دهان به دهان

بیشتر بخوانید: پرسونای مشتری چیست و چگونه می‌تواند باعث افزایش فروش شود؟

 

انواع استراتژی‌ های بازاریابی دهان به دهان

روش‌های مختلفی برای استفاده از بازاریابی دهان به دهان وجود دارد. اگر شما نیز قصد دارید تا با انواع روش‌ های بازاریابی دهان به دهان آشنا شوید و این روش را برای برند خود نیز پیاده‌سازی کنید، به شما توصیه می‌کنیم که در ابتدا با تمامی این روش‌ها به خوبی آشنا شوید تا بتوانید چه شکل مناسبی این کار را انجام دهید.

 • شناسایی برند: اولین قدم برای بازاریابی دهان به دهان، شناخت کامل از برند و محصول یا خدمات است. حتماً دقت نمایید که شرکت شما بر روی چه موضوعی تمرکز دارد و در این راستا می‌تواند چه خدماتی و محصول دیگری را در کنار آن ارائه دهد تا ارزش برند شما به شکلی دقیق مورد بررسی قرار گیرد.
  همچنین توجه کنید که باید مشخص شود که برند یا شرکت شما چگونه می‌تواند کالا یا خدمات خود را به مردم ارائه دهد، به طوری که تجربه خوبی از برند شما در ذهن مخاطب باقی بماند و در نهایت منجر به بازاریابی دهان به دهان سنتی و دیجیتال شود. اگر شما بتوانید محصول خود را به بهترین شکل به مخاطب عرضه کنید، هزینه شما در این نوع بازاریابی بسیار کاهش می‌یابد حتی کمتر از بازاریابی حضوری و از طرف دیگر مشتریان شما روز به روز افزایش خواهند یافت، لذا بهتر است این مورد را حتماً مورد توجه قرار دهید.

 

 • شناسایی مخاطبان و کاربران: پس از بررسی برند خود، در گام دوم بهتر است تا به شناسایی مخاطب بپردازید. دقت داشته باشید که خدمات یا محصول شما برای تمامی افراد جذاب نخواهد بود و به همین دلیل لازم است مخاطبان خود را دسته‌بندی کنید. این روش موجب می‌شود تا در زمان شروع بازاریابی Womm بتوانید عملکرد بهتری داشته باشید.

 

 • بررسی رقبا: در این مورد، اگر شما قصد دارید تا روش‌ های بازاریابی دهان به دهان را به شکل صحیح اجرا کنید، باید رقبای حوزه کسب و کار خود را مورد بررسی قرار دهید. در برخی از صنعت‌ها، رقبا خیلی جدی نیستند و شما می‌توانید با کمی تلاش به راحتی مخاطبان هدف خود را به دست‌آورید، اما در برخی دیگر از صنایع ممکن است رقبای قدرتمندی وجود داشته باشند که در این صورت، شما باید در ابتدا نقاط ضعف رقبای خود را به دست‌آورید و سپس با توجه به مزیت کسب و کار خود سعی کنید تا استراتژی مناسبی را در نظر بگیرید که بتوانید رقبای خود را شکست دهید و این استراتژی را در بازاریابی دهان به دهان پیاده‌سازی کنید. پیشنهاد می شود مقاله اصول اخلاقی کوچینگ را مطالعه کنید.

 

 • سعی کنید کمی نایاب باشید: شاید این جمله در ابتدا کمی عجیب باشد، اما به طور کلی پرسنای مخاطب را بیان می‌کند که معمولاً مردم دنبال چه خدمات یا محصولی هستند که ممکن است به دست آوردن آن‌ها سخت باشد. به طور مثال، گوگل در ابتدای راه‌اندازی ایمیل، تنها استفاده از آن را برای افرادی که دوستان خود را دعوت می‌کردند، می‌داد و این حس خاص بودن برای مخاطب می‌تواند بسیار ارزشمند باشد.

 

 • استفاده از شبکه‌های اجتماعی: در بسیاری از کسب و کار‌های اینترنتی، بیشتر کاربران از طریق شبکه‌های اجتماعی مانند اینستاگرام جذب می‌شوند. به همین دلیل نیاز است که با توجه به مخاطبان هدف، پیش بروید و در شبکه‌های اجتماعی، محصول یا خدمات برند خود را معرفی کنید. همچنین داشتن شبکه اجتماعی اعتماد بیشتری به مخاطب می‌دهد و اگر لحن صحبت مناسبی در این شبکه‌ها داشته باشید، معمولاً مشتریان دوست دارند تا به راحتی با شما ارتباط بگیرند که این بخش نیز در بازاریابی دهان به دهان بسیار مهم است.

 

همچنین سعی کنید در شبکه‌های اجتماعی جذاب به نظر برسید و همواره پست‌هایی را منتشر کنید که فالوور‌های شما را مجبور کند تا پست‌های شما را با دوستانشان به اشتراک بگذارند. در واقع استفاده از محصولات و خدمات پرکاربرد، می‌تواند در این راستا جالب باشد. همچنین اگر برخی از پست‌های شما سرگرم‌کننده باشد، نیز می‌تواند موجب شود تا بازاریابی دهان به دهان به شکلی صحیح و کاربردی انجام شود. پیشنهاد می شود به مقاله سبک مذاکره چیست مراجعه کنید.

انواع بازاریابی

 

 

بازاریابی دهان به دهان (Word of Mouth Marketing یا WOMM) یکی از روش های مؤثر در تبلیغ مارکتینگ و ترویج فروش محصول ها و خدمات است که بر اساس انتقال اطلاعات و تجربیات از فرد به فرد انجام می‌شود. این روش دارای مزایا و معایبی است که در زیر توضیح داده شده‌اند:

 

مزایای بازاریابی دهان به دهان

اعتماد و معتبر بودن: افراد معمولاً به توصیه‌های دیگران، به ویژه افرادی که می‌شناسند و اعتماد دارند، اهمیت زیادی می‌دهند. این باعث معتبر بودن بازاریابی دهان به دهان می‌شود.

کاهش هزینه‌ها: این نوع بازاریابی هزینه‌های تبلیغات را به شدت کاهش می‌دهد، زیرا اکثراً از طریق فعالیت‌های غیرپولی مانند تجربه شخصی یا پیشنهادهای دوستان انجام می‌شود.

گسترش سریع: اطلاعات و توصیه‌ها به سرعت از طریق افراد منتشر می‌شوند و می‌توانند به سرعت به جمعیت گسترده‌ای از مخاطبان برسند.

تأثیر قوی اجتماعی: تأثیرات اجتماعی و شبکه‌های ارتباطی افراد به عنوان یک منبع قدرتمند در انتقال اطلاعات و تأثیرگذاری بر تصمیمات خرید استفاده می‌شود.

انطباق با شخصیت مصرف‌کننده: افراد معمولاً از تجربیات و نظرات افراد مشابه و معتبر استفاده می‌کنند و این نوع بازاریابی به شخصیت مصرف‌کننده تأثیر می‌گذارد.

پیشنهاد می‌شود: به مقاله  انواع تکنیک بازاریابی حضوری آشنا شوید.

 

معایب بازاریابی دهان به دهان

کند بودن انتقال اطلاعات: مقایسه با تبلیغات دیجیتال یا رسانه‌های دیگر، انتقال اطلاعات از طریق بازاریابی دهان به دهان ممکن است زمان‌برتر و آهسته‌تر باشد.

 

کنترل نداشتن بر پیام: در این نوع بازاریابی، کنترل بر پیام‌ها و گفتمان‌ها کاهش می‌یابد و این می‌تواند منجر به انتشار اطلاعات نادرست یا ناپسند شود.

 

سختی در اندازه‌گیری عملکرد: اندازه‌گیری دقیق تأثیرات بازاریابی دهان به دهان ممکن است مشکل باشد و تحلیل دقیقی از تأثیرات و نتایج برخی از وضعیت‌ها ممکن نباشد.

 

آسیب‌پذیری به نقد و انتقاد: با انتقال اطلاعات از فرد به فرد، احتمالاً انتقادات و نقدها نیز انتشار پیدا خواهند کرد که می‌توانند به خریداران منفعلی ایجاد کنند.

 

به عنوان یک بازاریاب، مهم است که با مزایا و معایب هر روش آشنا باشید و آن‌ها را با توجه به محصولات و خدمات خود ارزیابی کنید تا بتوانید استراتژی مناسبی برای تبلیغات و بازاریابی انتخاب کنید.

 

نتیجه‌ گیری

بازاریابی دهان به دهان زمانی اتفاق می‌افتد که کاربر از محصول یا خدمات شرکت شما با افراد دیگر صحبت کند. به طور کلی بازاریابی دهان به دهان (Womm) به دو صورت بازاریابی دهان به دهان سنتی و دیجیتال اتفاق می‌افتد. اولین قدم برای بازاریابی دهان به دهان، شناخت کامل از برند و محصول یا خدمات است.

درگام دوم بهتر است تا به شناسایی مخاطب بپردازید. داشتن شبکه اجتماعی اعتماد بیشتری به مخاطب می‌دهد و اگر لحن صحبت مناسبی در این شبکه‌ها داشته باشید، معمولاً مشتریان دوست دارند تا به راحتی با شما ارتباط بگیرند. اگر شما نیز به دنبال یادگیری بازاریابی دهان به دهان هستید، حتماً این مقاله را به صورت کامل مطالعه فرمایید.

ارسال نظرات

  دیدگاهتان را بنویسید

  سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

  سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.