برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

بازاریابی حضوری در واقع نوعی از بازاریابی مستقیم است که برای معرفی محصول یا خدمات یک شرکت، توسط افرادی و با هدف بازاریابی انجام میشود. به زبان ساده تر، در این مارکتینگ، بازاریابان به صورت مستقیم با افراد ملاقات میکنند و سعی در جذب آنها به عنوان مشتری دارند. به جرات میتوان گفت که بازاریابی حضوری (Face To Face Marketing) یکی از قدیمی‌ترین و ابتدایی‌ترین روشی است که بازاریابان از آن استفاده می‌کنند.

برخی از افراد تصور می‌کنند که با ورود به عصر دیجیتال و استفاده از بازاریابی‌هایی مانند: ایمیل مارکتینگ، سوشال مدیا مارکتینگ و موارد دیگر، بازاریابی حضوری جایگاه خود را از دست داده است، اما این طور نیست. اگر شما نیز قصد دارید تا با ترفندهای فروش و بازاریابی حضوری و مزایا و معایب آن آشنا شوید به ادامه مطالب توجه فرمایید

 

بازاریابی حضوری چیست؟

همانطور که بیان شد، بازاریابی حضوری نوعی از بازاریابی مستقیم است که افراد به معرفی محصول و خدمات یک شرکت می‌پردازند تا افراد را جذب نمایند. بازاریابی حضوری یکی از زیر دسته‌های ترویج فروش (Promotion) به حساب می‌آید که معمولاً برای محصولات و جلب سفارشات با حجم بالا انجام میشود. بنابراین ممکن است برخی از شرکت‌ها به این نوع بازاریابی نیاز نداشته باشند و مذاکره تلفنی یا بازاریابی شبکه ای را ترجیح دهند. از آنجایی که در برخی از سفارشات پرحجم ملاقات حضوری می‌تواند موجب جلب اعتماد بیشتر شود، این نوع بازاریابی کاربردی‌تر است.

به صورت کلی کارشناس بازاریابی در واقع یک کاتالوگ انسانی محسوب می‌شود که دو هدف معرفی و جلب سفارش را دنبال می‌کند. نیاز به انرژی بالا برای ایجاد تعامل و انتقال پیام به افراد در بازاریابی حضوری بسیار مهم است. مهمترین ویژگی یک بازاریاب حضوری، دارا بودن گوش و یک زبان است که به معنای این است که شما باید بیشتر از اینکه صحبت کنید، به حرف‌های مشتری گوش کنید تا احساس نکند که شما می‌خواهید فقط محصول خود را با هر قیمتی بفروشید.

حتماً هنر سخنوری برای یک بازاریاب حضوری اهمیت زیادی دارد که بهتر است از آن به عنوان یک فن و ترفند مناسب استفاده کند. چون بهتر است با تیزهوشی و پس از گوش دادن به نیازها و سؤالات مشتری، سؤالات تکمیلی را بپرسد و پس از ایجاد حس نیاز در افراد، جذب مشتری را آغاز کند. به طورکلی در نظر داشته باشید که بازاریابی حضوری باید برای دو طرف یک معادله برد برد باشد که این حس بین شما و مشتریان به وجود بیاید تا موجب وفاداری مشتری و موفقیت شما در بازاریابی حضوری شود.

ترفند و تکنیک بازاریابی حضوری

ترفندها و تکنیکهای بازاریابی و مارکتینگ شامل موارد زیر می‌شود:

 • شنونده خوبی باشید

همانطور که گفته شد یک بازاریاب حضوری نیاز دارد تا همواره دو گوش برای مشتری داشته باشد. این بدان معناست که همواره شنونده خوبی باشد، زیرا در بازاریابی حضوری یکی از ترفندها این است که شما دغدغه‌های مشتری را گوش کنید. معمولاً بازاریاب‌هایی که سعی می‌کنند مدام صحبت کنند و اجازه حرف زدن به مشتری را نمی‌دهند، موفقیت کمتری در امر فروش دارند. بهتر است شما سعی کنید تا با مطرح کردن برخی سؤال‌های کلیدی، اجازه دهید تا مشتری نیازها و خواسته‌های خود را بیان کنند و شما با درک خواسته‌های مشتری، شروع به جذب افراد کنید.

تکنیک بازاریابی حضوری

 • سعی کنید کاربران را بمباران اطلاعاتی نکنید

این تکنیک بازاریابی حضوری نیز تقریباً شبیه به تکنیک قبلی است، زیرا کاربران پیش از آنکه بخواهند تمام مزایا و معایب خدمات یا محصول شما را بدانند به این احتیاج دارند که بدانند آیا محصول یا خدمات شما می‌تواند نیاز آنها را رفع کنند یا خیر. آگاهی از همین مسأله کوچک می‌تواند نرخ کانورژن شما را در تبدیل افراد به مشتری وفادار افزایش چشمگیری دهد.
معمولاً بسیاری از بازاریابان حضوری تازه کار سعی می‌کنند در اولین ملاقات حضوری تا جایی که می‌توانند محصول خود را توضیح دهند که این موجب خواهد شد تا شما به راحتی مشتری خود را از دست ندهید و به مشتری اجازه مانور دادن دهید.

 • ایجاد اعتماد کنید

به جرات میتوان گفت مهمترین تکنیک بازاریابی حضوری و حتی دیجیتال، ایجاد حس اعتماد در مخاطب است. این امر به شدت میتواند در فروش شما تأثیر مستقیم داشته باشد. یکی از ترفندهای بسیار جالب برای ایجاد اعتماد در مخاطب این است که شما به گونه‌ای رفتار کنید که گویا به دنبال منفعت مشترک هستید و هم شما و هم طرف مقابل قرار است با فروش محصول یا ارائه خدمات شما نفع ببرد. با این کار به راحتی و با سرعت بالا اعتماد مخاطب جذب خواهد شد و شما می‌توانید بسیار راحت‌تر او را به خرید متقاعد کنید.

 • مشتری را معذب نکنید

یک بازاریاب حضوری عمیقاً دوست دارد که محصول خود را فوراً به مخاطب بفروشد، اما بهتر است مشتری را در رودربایستی قرار ندهید و از روش متقاعد کردن مشتری استفاده نکنید. زیرا در بیشتر مواقع مخاطب شما نیاز دارد تا نسبت به ارائه خدمات یا خرید محصول شما کمی فکر کند.

 • صداقت را در نظر بگیرید

یکی از بهترین سیاستها برای فروش محصول در بازاریابی حضوری، گفتن حقیقت ماجرا است. شما اگر ویژگیهای کامل محصول خود را بیان کنید و دروغی به مخاطب نگویید، مخاطب هدف شما میتواند به مشتری وفادار تبدیل شود. این موضوع می‌تواند در آینده بیزینس شما نقش مهمی را ایفا کند.

مزایا بازاریابی حضوری

مزایا بازاریابی حضوری

بازاریابی حضوری مزایایی دارد که با دانستن آنها بهتر میتوانید در کار خود موفق شوید که در ادامه اشاره خواهند شد:

 • از بین رفتن سوء برداشت‌ها

یکی از مزایا بازاریابی حضوری رفع شدن سوء برداشت‌ها است، زیرا ملاقات حضوری می‌تواند موجب شود تا دغدغه‌های افراد را گوش دهید و در نهایت با ایجاد حس مثبت در آنها موجب جذب آنها شوید.

 • شناخت مشتری

معمولاً گوش دادن به صحبت‌های مشتریان و مخاطبان شما موجب می‌شود تا دغدغه آنها را بهتر بدانید که شاید قبل از این ملاقات به هیچ وجه این کاستی‌ها را در خدمات و محصولات خود نمی‌دیدید. این مورد موجب می‌شود تا راه حلی مناسب برای نیازهای مخاطب پیدا کنید و فروش خود را افزایش دهید.

 • امکان ارائه محصولات غیر معمول

اگر شرکت شما محصولات غیرمعمول و پیچیده‌ای دارد و شما نمی‌توانید مخاطب را در سوشال مدیا و به روش‌های دیگر بازاریابی همچون بازاریابی شبکه ای و …  قانع کنید، با این روش به راحتی می‌توانید این کار را انجام دهید و مشتریان خود را جذب نمایید.

معایب بازاریابی حضوری چیست؟

در مقابل مزایای زیادی که بازاریابی حضوری دارد، بهتر است تا با معایب بازاریابی حضوری نیز آشنا شوید تا بهتر بتوانید مخاطب خود را به مشتری تبدیل کنید.

 • مشکلات هماهنگی برای ملاقات های حضوری

معمولاً هماهنگی برای ملاقات حضوری چالش‌های زیادی دارد و یکی از مهمترین قدم‌ها در بازاریابی حضوری به شمار می‌رود زیرا هماهنگی برای جلسه در دفاتر می‌تواند کمی دشوار باشد.

 • بازاریابی حضوری

یکی از روش‌های پرهزینه بازاریابی را میتوان این روش تلقی کرد، زیرا باید برای کارکنان و محل کار هزینه بیشتری پرداخت کنید.

 • زمان بر بودن

برخی از فروش‌ها در این روش نیازمند هزینه و زمان طولانی است. زیرا ممکن است برخی از مشتریان در شهرهای دیگر باشند و اگر شما در آن شهرها نمایندگی نداشته باشید، نیاز دارید تا کارکنان خود را به سفر بفرستید که برنامه‌ریزی کردن و ایجاد چند جلسه می‌تواند زمان‌بر باشد.

 • ممکن است مشتری عجولانه تصمیم بگیرد

معمولاً در جلسات بازاریابی حضوری امکان تصمیم‌گیری مشتری به صورت عجولانه وجود دارد و ممکن است در همان ابتدا دست رد به سینه شما بزند.

معایب بازاریابی حضوری

 

نتیجه گیری

بازاریابی حضوری نوعی از بازاریابی مستقیم است که افراد به معرفی محصول و خدمات یک شرکت می‌پردازند تا افراد را جذب نمایند. مهمترین ویژگی یک بازاریاب حضوری، دارا بودن دو گوش و یک زبان است که به معنای این است که شما باید بیشتر از اینکه صحبت کنید، به حرف‌های مشتری بیشتر گوش کنید. کاربران پیش از آنکه بخواهند تمام مزایا و معایب خدمات یا محصول شما را بدانند به این احتیاج دارند که بدانند آیا محصول یا خدمات شما می‌تواند نیاز آنها را رفع کنند یا خیر. یکی از مزایای بازاریابی حضوری رفع شدن سوء برداشت‌ها است. اگر شما نیز به دنبال استفاده از بازاریابی حضوری هستید، مطالعه این مقاله به شما پیشنهاد می‌شود.

ارسال نظرات

  دیدگاهتان را بنویسید

  سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

  سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.