برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

یکی از اولویت‌های مهم همه انسان‌ها در زندگی پول درآوردن و کسب درآمد مناسب است. در دنیای پیرامون ما همواره پول حرف اول را می‌زند و پول‌دار شدن بزرگ‌ترین چالش پیش رو است. علاوه بر این، داشتن ثروت یکی از شاخصه‌های مهم رشد و توسعه فردی به شمار می‌آید، اما برای کسب ثروت و پول‌دار شدن، بهترین و مناسب‌ترین راهکار چیست؟ اگر این سؤال ذهن شما را هم به خود درگیر کرده، بهتر است بدانید که یکی از اصلی‌ترین فاکتور‌ها برای رسیدن به درآمد مناسب، داشتن هوش مالی است و اینکه بتوان به‌مرور زمان این مهارت را در خود پرورش داد و آن را تقویت نمود.

بنابراین، در صورتی که شما هم می‌خواهید با این مهارت مهم و کاربردی بیشتر آشنا شوید، پیشنهاد می‌کنیم در این مطلب از مسچی همراه ما باشید تا به شما بگوییم منظور از هوش مالی چیست؟ داشتن این مهارت چه مزایایی به همراه دارد و با استفاده از چه روش‌هایی می‌توان هوش مالی را افزایش داد؟

هوش مالی چیست

منظور از هوش مالی چیست؟

در خصوص پاسخ به این سؤال که هوش مالی چیست؟ باید بگوییم که این مهارت تعریف واحد و مشخصی ندارد، اما به صورت کلی هوش مالی به شیوه‌های کسب درآمد در کوتاه‌ترین زمان ممکن گفته می‌شود. به عبارت دیگر دانش، اطلاعات و توانایی‌هایی که فرد در خصوص حل مسائل اقتصادی، ثروت آفرینی و مدیریت بحران‌های مالی به دست می‌آورد، همان هوش مالی یا شم اقتصادی است.
رابرت کیوساکی هوش مالی را رفتار فرد در رابطه با پول می‌داند که بر اساس سه مفهوم اصلی سرمایه، جریان مالی و بدهی استوار است. از جمله مواردی که نشان‌دهنده هوش مالی فرد می‌باشد، می‌توان به میزان درآمد و سرمایه ثابت، نوع کسب و کار، مقدار پولی که ماهانه از حساب فرد خارج می‌شود و از همه مهم‌تر جریان و مسیری که این دو در آن حرکت می‌کند، اشاره نمود. پیشنهاد می شود مقاله بازاریابی حضوری چیست را مطالعه کنید.

به صورت کلی، انواع هوش مالی عبارت است:

 • هوش مالی در زمینه استفاده از پول
 • هوش مالی در خصوص برنامه‌ ریزی و بودجه‌ بندی پول
 • هوش مالی در پیشرفت و توسعه دانش مالی
 • هوش مالی در حفظ و نگهداری از پول
 • هوش مالی در کسب درآمد بیشتر

کابرد هوش مالی
داشتن مهارت هوش مالی چه مزایایی را برای فرد به همراه می‌ آورد؟

اگر بخواهد در زمینه مالی پیشرفت کنید، لازم است بدانید که هوش مالی به معنای این است که بر روی خودتان سرمایه‌گذاری کنید. به عبارت دیگر، اگرچه برای رسیدن به توانایی مالی باید زمان زیادی را صرف کنید، اما با سرمایه‌گذاری بر روی خود، هم می‌توانید هوش مالی و هوش اقتصادی خود را افزایش دهید و هم اینکه باعث ایجاد عادت‌های خوب در خودتان شوید.

بنابراین؛ باید به درک درستی از اهمیت سرمایه‌گذاری بر روی خود برسید و نباید بگذارید مسائلی نظیر سن یا تحصیلات مانعی بر سر راه شما باشند، چراکه افرادی بسیاری در دنیا هستند که با وجود سن زیاد و تحصیلات اندک، توانسته‌اند با اعتماد به نفس و سرمایه‌گذاری بر روی خود، هوش مالی خود را ارتقا و بهبود ببخشند.

پیشنهاد می شود مقاله وظایف مدیر منابع انسانی را مطالعه کنید.

مزایای هوش مالی

اما در خصوص مزایای داشتن مهارت هوش مالی می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

 • اطلاعات شما در زمینه مالی افزایش پیدا می‌ کند.
 • می‌ توانید نگهداری و حفاظت از پول را یاد بگیرید.
 • باعث درآمدزایی بیشتر می‌ شود.
 • می‌ توانید استراتژی‌ های مالی جدید را یاد بگیرید.
 • باعث برنامه‌ ریزی و مدیریت زمان برای دارایی‌ ها می‌ شود.
 • به عنوان مهم‌ ترین کاربرد هوش مالی می‌ توان به استفاده از آن به عنوان یکی از مهارت‌ های کاربردی در مدیریت کسب و کار اشاره نمود، به‌طوری که در این حوزه، هوش مالی یا هوش اقتصادی به توانایی استفاده از دانش و مهارت‌ های حاصل از درک حسابداری و اصول مالی گفته می‌ شود.

پیشنهاد می کنیم مقاله کوچ مدیران را نیز حتما مطالعه کنید.

روش های افزایش هوش مالی

معرفی روش‌های ساده اما کاربردی برای تقویت و افزایش هوش مالی که بهتر است بدانید! اگر به دنبال روش‌هایی برای تقویت یا افزایش هوش مالی هستید، بهتر است این موارد را به خاطر بسپارید:

 • بر روی اهداف اصلی خود در زندگی تمرکز داشته باشید.

یکی از مهارت‌های مهم برای تقویت هوش مالی این است که بتوانید بر روی اهداف اصلی خود در زندگی تمرکز کنید. هرگز اجازه ندهید که مسائل بیهوده ذهن شما را به خود درگیر کنند و باعث اتلاف وقت و انرژی شما شوند؛ بنابراین اگر می‌خواهید در کوتاه‌ترین زمان ممکن پول‌دار شوید، لازم است بر روی هدف‌های خود متمرکز شوید و جسارت داشته باشید.
به عنوان یک فرد سرمایه‌دار، بهتر است همیشه جسور و اهل ریسک باشید، چراکه این ویژگی باعث می‌شود هوش مالی در وجودتان تقویت شود. سعی کنید با ترس‌هایتان و محدودیت‌هایی که وجود دارد، مقابله کنید و نگذارید که این موارد مانع موفقیت شما در به دست آوردن ثروت شوند.

 • برای زمان خود برنامه‌ ریزی داشته باشید و آن را مدیریت کنید.

یک روش افزایش هوش مالی این است که برنامه‌ریزی و مدیریت زمان را در اولویت کار‌های خود قرار دهید. توجه به مدیریت زمان نه تنها در زمینه هوش مالی، بلکه در تمامی امور زندگی از اهمیت زیادی برخوردار است. اگر می‌خواهید رابطه بهتری با پول داشته باشید، لازم است کار‌های هوشمندانه‌تری را با پول انجام دهید. باید بدانید که تقویت و افزایش هوش مالی، مسأله‌ای نیست که بتوان یک شبه به آن دست پیدا کرد، بلکه رسیدن به این مهارت کاربردی و کسب نتیجه عالی از آن، نیاز به ترک برخی از عادت‌های اشتباه و جایگزین نمودن عادت‌های مثبت و همچنین تمرین زیاد دارد.

بنابراین، اگر شما از همان روز اول برای کسب مهارت هوش مالی اقدام کنید، می‌توانید تأثیرات مثبت آن را بر روی مسائل مالی و حتی زندگی شخصی و کاری خود مشاهده نمایید. یادتان باشد که زمان موضوع بسیار مهمی است و شما باید آن را به عنوان سرمایه‌ای باارزش در نظر بگیرید؛ لذا اگر هدفتان این است که به یک سرمایه‌گذار موفق تبدیل شوید، باید از لحظه، لحظه زمانی که در اختیار دارید، بهترین استفاده ممکن را انجام دهید.

پیشنهاد می شود مقاله فرایند استخدام را مطالعه کنید.

تقویت هوش مالی

 • سرمایه‌ گذاری، پول‌ سازی و توانایی حل مسائل مالی را بیاموزید.

شما به عنوان فردی که از مالی هوش مالی خوبی برخوردار است، باید شغلی داشته باشید که بتوانید با مدیریت درست و کاربردی از آن به درآمدزایی برسید و بتوانید هنگامی که با مشکلات مالی روبه‌رو می‌شوید، به راحتی برای حل آن‌ها راهکار‌های درست را ارائه دهید. شما باید بتوانید مناسب‌ترین فرصت‌های سرمایه‌گذاری را تشخیص دهید و به درستی از آن‌ها استفاده نمایید، بنابراین برای تقویت هوش مالی بهتر است مفاهیمی نظیر پول‌سازی و توانایی حل مسائل مالی را یاد بگیرید.

 • منابع مختلف در زمینه هوش مالی را مطالعه کنید.

بهترین روش افزایش هوش مالی این است که شما در این زمینه کتاب‌ها و منابع مختلف را مطالعه کنید تا یاد بگیرید، چگونه می‌توان وضعیت اقتصادی و مالی خود را بهبود ببخشید. در نظر داشته باشید که برای یادگیری هیچ وقت دیر نیست، به خصوص اگر یادگیری مسائل مالی به روش درست و علمی صورت گیرد. شاید در ظاهر برای شما اقتصاد یا امور مالی کمی خسته‌کننده یا گیج‌کننده به نظر برسد، اما به منظور ارتقای سطح سواد مالی خود باید درباره برخی از مفاهیم پایه این دانش اطلاع کافی داشته باشید. پیشنهاد می شود مقاله بازاریابی دهان به دهان را مطالعه کنید.

کلام آخر

با توجه به مطالب بیان شده؛ اگر شما هم از اثرات مثبت پول و اقتصاد در زندگی آگاه هستید، باید در نظر داشته باشید که برای بهبود این وضعیت، تقویت هوش مالی می‌تواند به شما کمک کند. ما سعی کردیم در این مقاله به معرفی چند روش افزایش هوش مالی بپردازیم تا شما برای کسب درآمد مناسب بتوانید از آن‌ها استفاده کنید. اگر دلتان می‌خواهید با مفهوم هوش مالی چیست بیشتر آشنا شوید، می‌توانید در دوره‌های آموزشی این مهارت شرکت کنید، تنها کافی با مسچی در ارتباط باشید.و در پایان از شما می‌خواهیم در خصوص کاربرد هوش مالی و روش‌های دیگری که باعث تقویت و افزایش این مهارت می‌شود، برایمان کامنت بگذارید.

ارسال نظرات

  دیدگاهتان را بنویسید

  سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

  سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.