برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

به طورکلی هر سازمانی که تعدادی کارمند داشته باشد، نیاز به استخدام یک مدیر منابع انسانی نیز دارد. مدیر منابع انسانی با اجرای نوع وظایف مختلف، رسیدن به اهداف سازمانی را آسان می‌کند. به شکل کلی وظایف مدیر منابع انسانی به چهار بخش تقسیم می‌شود که در ادامه به آن‌ها پرداخته خواهد شد. در این مقاله انواع وظایف مدیر منابع انسانی شرح داده خواهد شد. اگر شما نیز قصد دارید تا در ارتباط با وظایف HR بیشتر بدانید، ادامه مطالب را از دست ندهید.

مدیر منابع انسانی کیست؟

معمولاً از نظر کارمندان یک شرکت یا سازمان، مدیر منابع انسانی فردی است که شما می‌توانید برای مواجه شدن با هر مشکل و مسأله‌ای به او مراجعه کنید. البته وظایف مدیر منابع انسانی شامل موارد دیگری نیز می‌شود که می‌توان جذب و استخدام را از مهم‌ترین آن‌ها نام برد.

همچنین روابط خوب با کارکنان به شکلی که آن‌ها بتوانند به راحتی مشکل خود را با مدیر منابع انسانی بیان کنند نیز مسأله بسیار مهمی است که حتماً باید به آن توجه شود، زیرا بسیاری از شرکت‌ها دارای مدیر منابع انسانی هستند اما از آنجایی که کارکنان با آن‌ها احساس راحتی نمی‌کنند، مسأله خود را به صورت واضح بیان نمی‌کنند و در نتیجه بازدهی که کارکنان باید داشته باشند افت می‌کند و تأثیر مستقیم در عملکرد کارکنان و در نتیجه سودآوری شرکت می‌تواند داشته باشد.

بهتر است بدانید که کارمندان و کارکنان سازمان‌ها و شرکت‌ها با ارزش‌ترین دارایی هر شرکتی هستند و مدیر منابع انسانی وظیفه دارد که در بهبود کیفیت این سرمایه انسانی کمک کند. ترویج ارزش‌های سازمانی و ایجاد حس مثبت در کارکنان از مهمترین وظایف مدیر اجرایی محسوب می‌شود.

درباره موقعیت شغلی مدیریت منابع انسانی، می‌توان گفت بالاترین سمت شغلی در این حوزه به شمار می‌رود و هر کس که در این موقعیت مشغول به کار باشد، می‌تواند با پیشرفت شغلی به افزایش درآمد قابل توجهی برسد.

(بیشتر بخوانید: تحلیل کسب و کار چیست)

 

وظایف مدیر منابع انسانی چیست

 

تحصیلات مورد نیاز برای استخدام مدیر منابع انسانی

مدیر منابع انسانی باید توانایی رهبری و مهارت‌های ارتباطی قوی با کارکنان را داشته باشند. معمولاً کارفرمایان برای استخدام مدیر HR بخشی از تحصیلات را مد نظر قرار می‌دهند که شامل موارد زیر است:

• لیسانس مدیریت بازرگانی با تمرکز بر منابع انسانی
• رفتار سازمانی
• روابط صنعتی کار
• مدیریت و رهبری

بر اساس گزارش‌هایی که توسط وزارت کار آمریکا منتشر شده است، معمولاً متقاضیان دارای مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با مدیریت منابع انسانی شانس بالاتری برای این موقعیت شغلی دارند. البته سابقه کار حرف اول را می‌زند و هر چقدر شما سابقه کار بالاتری داشته باشید و در کنار آن گواهینامه‌های دوره‌های آموزشی در این زمینه را دریافت کرده باشید، کار خود را برای استخدام در جایگاه مدیریت HR آسان‌تر می‌کنید.

وظایف مدیر منابع انسانی چیست؟

همانطور که بیان شد، اگر شما قصد استخدام یک مدیر منابع انسانی برای بیزینس خود را داشته باشید ابتدا نیاز دارید بدانید که وظایف مدیر منابع انسانی چیست، که در ادامه به برخی از کلیدی‌ترین آن‌ها اشاره خواهد شد.

(بیشتر بخوانید: بیزینس چیست)

 • جذب نیروی انسانی

یکی از مهمترین وظایف مدیر منابع انسانی، جذب و استخدام نیروی انسانی است که باید بر اساس معیار‌های بی‌طرفانه انجام شود. دقت کنید که قبل از شروع استخدام کارکنان، باید در مورد نیرو‌هایی که قصد دارید آن‌ها را جذب نمایید برنامه‌ریزی کنید. حتماً باید توجه کنید که نیرو‌هایی که قصد دارید استخدام کنید آیا در میان مدت و بلند مدت می‌توانند برای سازمان مفید باشند یا خیر؟ معمولاً این ایراد در ارتباط با مدیریت منابع انسانی وجود دارد.

در ارتباط با جذب کارکنان، معمولاً تعداد استخدام‌ها بیش از آن است که شرکت‌ها واقعاً نیاز دارند و در نهایت موجب تعدیل نیرو‌ها می‌شود. این مسأله می‌تواند ضربه بزرگی را به سازمان وارد کند. از این جهت بهتر است قبل از افزایش تعداد استخدام‌ها با یک متخصص جلسه‌ی مشاوره کسب و کار داشته باشید.

اگر جذب نیروی انسانی به شکل صحیح انجام شود، معمولاً افراد کمتری در طول زمان از شرکت خارج می‌شوند که می‌تواند نتیجه کار صحیح شما در جذب نیروی انسانی باشد. دقت کنید که اگر شما در ابتدا تعداد زیادی از افراد را استخدام کنید و سپس برخی از آن‌ها را تعدیل نمایید، می‌تواند خسارات جبران‌ناپذیری را به سازمان وارد کند و امنیت شغلی سایر کارکنان را زیر سؤال ببرد.

این مسأله می‌تواند موجب شود که نیرو‌های باقی مانده در شرکت اعتماد خود را از دست دهند و در نهایت آن‌ها نیز به فکر سازمان جدیدی با امنیت شغلی بیشتر برای کار باشد. البته اگر در سازمان باقی هم بمانند بهره‌وری آن‌ها کاهش زیادی خواهد داشت. همچنین می‌توان گفت فرآیند جذب نیروی انسانی یکی از مهمترین وظایف مدیر منابع انسانی به شمار می‌رود.

شرح وظایف مدیر منابع انسانی

 • حفظ شرایط کاری خوب برای کارکنان

در ارتباط با معرفی شغل مدیر منابع انسانی، می‌توان گفت حفظ شرایط کاری خوب برای کارکنان از اهمیت زیادی برخوردار است. معمولاً کارکنان شرکت‌ها حدود ۶۰ درصد از زمان خود را در روز به کار صرف می‌کنند که می‌تواند عدد پایینی باشد.
شما نیز اگر شرایط کاری را به عنوان مدیریت منابع انسانی در سازمان ارتقا دهید موجب افزایش بهره‌وری و انگیزه در کارکنان خواهید شد که می‌تواند به شدت موجب بقای سازمان و در نتیجه افزایش فروش شود.

شاید این سؤال را از خود بپرسید که چرا در شرح وظایف مدیر منابع انسانی توجه به کارکنان بسیار مهم است و چگونه باید این نقش را به شکل صحیح ایفا کرد؟ در ارتباط با این موضوع باید گفت که کارکنان باید احساس کنند که شما به دنبال تدارک محیطی امن از نظر شغلی و آرامش در محیط کار هستید که برخی از آن‌ها شامل موارد زیر است:

 1. مدیر منابع انسانی وسایل مصرفی یک شرکت را به نحو مناسب تأمین کند.
 2. با رفتار مناسب با نیرو‌ها برخورد داشته باشد و در مقابل مسأله آن‌ها بی‌تفاوت نباشد.
 3. حتماً به حرف‌ها و قول‌هایی که می‌دهد عمل کند و آن‌ها را زیر پا بگذارند.
 4. سعی کند بیمه را برای کارکنان در نظر بگیرد و حتی المقدور پیشنهاد بیمه تکمیلی را نیز برای منابع انسانی خود در نظر داشته باشد.
 5. برای منابع انسانی تازه وارد شرح شغلی خود را در نظر بگیرید تا بتوانند راحت‌تر با شما ارتباط بگیرند.
 6. تشویقی برای کارکنانی که نتیجه خوبی در کار می‌گیرند در نظر گرفته شود.
 • مدیریت روابط منابع انسانی سازمان

یکی از مهمترین فاکتور‌هایی که در تعریف شغلی و شرح وظایف مدیر منابع انسانی قرار دارد، مدیریت روابط است. معمولاً تمام اموری که در زمینه کاری مدیریت اجرایی باید انجام شود از طریق انتقال اطلاعات انجام می‌شود که نیاز است مورد توجه قرار دهید.

معرفی شغل مدیر منابع انسانی

نتیجه‌گیری

از نظر کارمندان یک شرکت یا سازمان، مدیر منابع انسانی فردی است که شما می‌توانید برای مواجه شدن با هر مشکل و مسأله‌ای به او مراجعه کنید. درباره موقعیت شغلی مدیریت منابع انسانی، می‌توان گفت بالاترین سمت شغلی در این حوزه به شمار می‌رود و هر کس که در این موقعیت مشغول به کار باشد، می‌تواند با پیشرفت شغلی به افزایش درآمد قابل توجهی برسد.

معمولاً متقاضیان دارای مدرک کارشناسی ارشد مرتبط با مدیریت منابع انسانی شانس بالاتری برای این موقعیت شغلی دارند. مدیر منابع انسانی سعی کند بیمه را برای کارکنان در نظر بگیرد و حتی المقدور پیشنهاد بیمه تکمیلی را نیز برای منابع انسانی خود در نظر داشته باشد.

ارسال نظرات

  دیدگاهتان را بنویسید

  سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

  سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.