برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

اگر کتاب‌ خوان و علاقمند به کوچینگ و توسعه‌ فردی هستید، خواندن این 7 کتاب به‌ شدت توصیه می‌ شود!

 

فیلیپ کاتلر، پدر علم بازاریابی می‌ گوید: قطع کردن آموزش در بحران‌ های اقتصادی مثل این است که با شدت گرفتن تاریکی چراغ‌ های اتومبیلتان را خاموش کرده و به رانندگی ادامه دهید. بی‌تردید یکی از ساده‌ ترین و کم هزینه‌ ترین روش‌ های آموزش مطالعه کردن کتاب‌ هایی است که شما را یک گام به رشد و توسعه فردی و سازمانی نزدیک‌ تر خواهند کرد.

 

با توجه به این که همه ما فقط 24 ساعت در شبانه‌ روز زمان داریم، باید در انتخاب کتاب‌ هایی که می‌ خواهیم مطالعه کنیم، دقت و وسواس به خرج دهیم. در ادامه شما را با پرفروش‌ ترین کتاب‌ های کوچینگ و توسعه فردی و حرفه‌ ای آشنا خواهیم کرد. بهترین کتاب های کوچینگ چیست؟

پرفروش‌ ترین کتاب‌ کوچینگ و توسعه فردی 

کتاب عادت کوچینگی

 

1. عادت کوچینگی اثر مایکل بونگی استانیر

 

در این کتاب نویسنده به ما می‌گوید که چگونه می‌توانیم با ایجاد یک تغییر ساده در رفتارمان، زندگی و کسب و کار خود را متحول کنیم: کمتر نصیحت کنیم، بیشتر سوال بپرسیم. به نظر راهکار ساده‌ای است اما عمل کردن به آن به این سادگی‌ها نیست. در واقع مفهوم  فرایند کوچینگ بر همین اصل استوار است چرا که می‌توان ماهیت آن را در کمک به دیگران و شکوفایی ظرفیت‌های بالقوه و پتانسیل‌های آن‌ها خلاصه کرد.

 

با در پیش گرفتن چنین رویکردی می‌توانید بهتر با دیگران ارتباط برقرار کنید، آن‌ها را از وابستگی بیش از حد برهانید، به آن‌ها انگیزه و اعتماد به نفس دهید و خلاقیت‌شان را شکوفا کنید. این همان عادت کوچینگی است.

 

در این کتاب نویسنده شما را با 7 پرسش ضروری آشنا می‌کند تا بتوانید چنین عادتی را در خود پرورش دهید.

 1. پرسش آغازین
 2. پرسش شگفت‌انگیز
 3. پرسش تمرکز
 4. پرسش بنیادی
 5. پرسش تنبل
 6. پرسش استراتژیک
 7. پرسش یادگیری

 

با کمک این پرسش‌ها می‌توانید یک مکالمه متمرکز و اثربخش را آغاز کنید. بر روی موضوعات و مشکلات اصلی تمرکز کنید. افراد را به چالش بکشید تا از محدوده امن خود خارج شوند و برای بهبود شرایط گامی مثبت بردارند. در وقت خود و دیگران صرفه‌جویی کنید و بررسی کنید این مکالمه چه نکات آموزنده‌ای در پی داشته است.

 

اگر می خواهید درباره سوالات کوچینگ بیشتر بدانید مقاله پرسشگری چیست رو از دست ندهید.

 

آماده‌اید تا یک کوچ حرفه‌ای و حامی کارکنان خود باشید و به آن‌ها کمک کنید به خودکفایی، استقلال، رشد و توسعه فردی و حرفه‌ای برسند؟ برای ساخت عادت کوچینگی‌تان آماده‌اید؟ خواندن این کتاب برایتان مفید خواهد بود. در ضمن می‌توانید با صرف زمان کمتر، خلاصه این کتاب را در سایت مدرسه توسعه فردی و کسب و کار علی مس‌ چی مطالعه کنید. این کتاب به صورت رایگان و در قالب فایل متنی و صوتی در اختیار کاربران قرار گرفته است.

 

خلاصه کتاب عادت کوچینگی را از دست ندهید!

کتاب هنر ظریف بی خیالی

 

2. هنر ظریف بی‌ خیالی اثر مارک منسون

 

نویسنده کتاب چند راهکار ساده و در عین حال اثربخش برای کسانی دارد که مدام تنش و استرس دارند یا حس می‌کنند زندگی بیش از حد به آن‌ها فشار می‌آورد، کسانی که به دنبال رشد و توسعه فردی هستند اما نمی‌دانند کارشان را از کجا شروع کنند؛

 • بررسی کنید کدام مسائل برایتان مهم‌ تر هستند و بر روی همان مسائل تمرکز کنید. اما تکلیف باقی مسائل چه می‌شود؟ بی‌خیال‌ شان شوید؛
 • خودتان را با دیگران مقایسه نکنید، یادتان باشد ارزش‌ ها و اهداف شما با آن‌ ها تفاوت دارد؛
 • موفقیت‌ هایتان را سطحی و بی‌اهمیت نشمارید، آن‌ ها را جشن بگیرید؛
 • برای خود اهدافی مشخص کنید که ارزش زیستن داشته باشند، سپس برای رسیدن به این اهداف تلاش کنید.

 

نویسنده کتاب با بیان کردن مثال‌های واقعی برایتان توضیح می‌دهد که چرا نباید از ریسک کردن، تلاش کردن و شکست خوردن بهراسید. گاهی اوقات از ترس این که هویت‌مان خدشه‌دار شود، دست از تلاش می‌کشیم یا دیگران را مسئول موقعیت فعلی خود می‌دانیم اما برای رسیدن به رشد و توسعه فردی باید پتانسیل‌هایتان را بشناسید و از آن‌ها بیشترین بهره را ببرید.

 

اگر به دنبال یک تغییر مثبت هستید و در عین حال نمی‌خواهید بیش از اندازه کار کنید، مطالعه این کتاب می‌تواند برایتان مفید باشد. در ضمن می‌توانید با صرف زمان کمتر، خلاصه این کتاب را در سایت ما مطالعه کنید. این کتاب به صورت رایگان و در قالب فایل متنی و صوتی در اختیار کاربران قرار گرفته است.

 

خلاصه کتاب هنر ظریف بی خیالی را از دست ندهید!

کتاب مربی تریلیون دلاری

 

3. کوچ تریلیون دلاری اثر اریک اشمیت، جاناتان روزنبرگ و آلن ایگل

 

کوچ تریلیون دلاری داستان زندگی اسطوره سیلیکون ولی است. سیلیکون ولی محل پیدایش استارت آپ‌هایی همچون گوگل، اپل، اینتوئیت، یاهو و فیس بوک است که در حال حاضر ارزشی بالغ بر چند تریلیون دلار دارند. اما شخصیت اصلی این کتاب نه یک نابغه سخت افزار و نرم‌افزار بود نه یک هکر مشهور. او مربی فوتبال آمریکایی بود که پیش از 40 سالگی پایش به کالیفرنیا نرسیده بود. اما توانست به یکی از نوابغ تأثیرگذار دنیای کسب و کار تبدیل شود. تا جایی که استیو جابز هر هفته با او به پیاده‌روی می‌رفت و بینان‌گذار گوگل اذعان داشت که بدون او نمی‌توانستند به چنین موفقیتی دست یابند. این اسطوره بیل کمپل بود.

 

مدیران ارشد گوگل تصمیم گرفتند با نگارش این کتاب دِین‌شان را به بیل ادا کنند و راز موفقیت خود را با خوانندگان در میان بگذارند. در این کتاب با رویکرد کوچینگی بیل کمپل آشنا می‌شوید تا ببینید چگونه می‌توان با شکل دادن روابط مبتنی بر اعتماد رشد و توسعه فردی و سازمانی را رقم زد. پس اگر می‌خواهید داستان زندگی این بزرگان را سر لوحه خود قرار دهید و در مسیر رشد، پیشرفت و تغییرات سازنده گام بردارید.

 

مطالعه این کتاب می‌تواند شما را به این هدف نزدیک کند. در ضمن می‌توانید با صرف زمان کمتر، خلاصه این کتاب را در سایت علی مس‌چی مطالعه کنید. این کتاب به صورت رایگان و در قالب فایل متنی و صوتی در اختیار کاربران قرار گرفته است.

 

خلاصه کتاب کوچ تریلیون دلاری را از دست ندهید!

کتاب باشگاه 5 صبحی ها

 

4. باشگاه 5 صبحی‌ ها اثر رابین شارما

 

تا به حال به این فکر کرده‌اید که می‌توانید با داشتن یک برنامه صبحگاهی متفاوت، زندگی و کسب و کارتان را متحول کنید؟ رابین شارما در کتاب باشگاه 5 صبحی‌ها به شما از اعجاز یک برنامه صبحگاهی مثبت و انرژی‌بخش می‌گوید و از شما دعوت می‌کند تا به باشگاه 5 صبحی‌ها بپیوندید، به استقبال خلوت و سکوت صبحگاهی بروید و فارغ از تمام حواس‌پرتی‌ها و روزمرگی‌ها، روز خود را به شیوه‌ای متفاوت آغاز کنید.

 • 5 صبح از خواب بیدار شوید:
 • 20 دقیقه حرکات ورزشی سنگین انجام دهید، به گونه‌ای که بدنتان عرق کند، سطح هورمن ترس یا (کورتیزول) در خونتان کاهش یابد و بدنتان پروتئین BDNF تولید کند تا بتوانید بهتر فکر کنید.
 • 20 دقیقه دوم را صرف تأمل و تفکر در باب مسائلی کنید که برایتان اهمیت بیشتری دارند. با خودتان خلوت کنید و به چشم‌اندازها، آرزوها و اهدافتان بیندیشید.

 

در نهایت 20 دقیقه را به رشد و پیشرفتتان اختصاص دهید. مطالب یا مهارت‌های تازه‌ای یاد بگیرید، مطالعه کنید، فیلم‌های مستند و آموزشی ببینید و درباره ایده‌های جدید و خلاقانه کمی تحقیق کنید.

 

پیوستن به باشگاه 5 صبحی‌ها می‌تواند به بزرگ‌ترین مزیت رقابتی شما تبدیل شود، پس اگر می‌خواهید با نکات و مطالب آموزنده بیشتری پی برده و زندگی و حرفه‌تان را متحول کنید، حتماً این کتاب را مطالعه کنید. در ضمن می‌توانید با صرف زمان کمتر، خلاصه این کتاب را در کتابخانه کتاب های سایت ما مطالعه کنید. این کتاب به صورت رایگان و در قالب فایل متنی و صوتی در اختیار کاربران قرار گرفته است.

 

خلاصه کتاب باشگاه 5 صبحی ها را از دست ندهید!

 

کتاب مدیر در نقش کوچ

5. مدیر در نقش کوچ اثر جنی راجرز

 

اگر به عنوان یک مدیر بیش از حد سخت‌گیری به خرج دهید یا رفتارتان بیش از حد نرم و انعطاف‌پذیر باشد، بدون تردید نمی‌توانید کارکنانی مسئولیت‌پذیر و مستقل پرورش دهید، برایشان الهام‌بخش باشید، عملکردشان را بهبود بخشید، به آن‌ها انگیزه دهید تا در مسیر برنامه توسعه فردی و حرفه‌ ای گام بردارند. این یکی از بزرگ‌ترین چالش‌های مدیریتی است که اغلب مدیران با آن مواجه هستند. برای غلبه کردن بر این چالش باید به یک مدیر در نقش کوچ تبدیل شوید.

 

کتاب مدیر در نقش کوچ یک راهنمای فوق‌العاده در اختیارتان قرار می‌دهد تا بتوانید از بند محدودیت‌های سبک‌های سنتی مدیریت رها شوید و سبک جدیدی از مدیریت را تجربه کنید که بازدهی و اثربخشی آن به اثبات رسیده است: کوچینگ.

 

در این کتاب با مهارت‌های کوچینگ و مدل بسیار کارآمد OSCAR آشنا می‌ شوید. این مدل به مدیران کمک می‌ کند تا قلب مشکلات غیرقابل حل را هدف بگیرند، به نتایج پایدار دست یابند و سطح عملکرد و بازدهی کارکنان را افزایش دهند.
پس اگر می‌خواهید کارکنانی مسئولیت‌ پذیر، متعهد، پاسخگو، مستقل، وفادار، باانگیزه و خلاق داشته باشید، بدون شک مطالعه این کتاب به شما کمک خواهد کرد. برای سفارش این کتاب می‌توانید به لینک زیر مراجعه نمایید.

 

کتاب مدیر در نقش کوچ را از دست ندهید!

 

6. صفر تا صد کوچینگ اثر علیرضا مس‌ چی

کتاب صفر تا صد کوچینگ

 

شاید یکی از مشکلات صنعت کوچینگ اینه که کتاب‌های خوب تو زمینه کوچینگ کمه. حتی میشه گفت هیچ کتابی نیست که صفر تا صد کوچینگ رو توضیح داده باشه، هر کتابی از یه جنبه متفاوت به کوچینگ پرداخته، بعضیاشون درباره تأثیر کوچینگ تو کسب و کارها گفتن، بعضی ها به یکی از مهارت‌های کوچینگ مثل پرسشگری پرداختن، بعضی‌ها هم اومدن گفتن چجوری میشه از کوچینگ واسه رسیدن به یه عملکرد بهتر استفاده کرد.

 

این شد که تصمیم گرفتم یه کتاب جامع درباره کوچینگ بنویسم. کتابی که همه این مباحث رو در برمی‌گیره. از تعاریف و مفاهیم پایه یا اصول و مهارت‌ های کوچینگ گرفته تا مدل‌ها و تکنیک‌ های کوچینگی. در آخر برای مدیران، کارآفرینان، صاحبان کسب و کارها و کارکنانشون توضیح دادم که چجوری میشه از کوچینگ واسه بیشتر شدن راندمان کاری استفاده کرد.

 

شاید بشه گفت نقطه قوت این کتاب تو مثال‌ ها و تمرین‌ هایی است که بهتون کمک می‌کنه مفاهیم تئوری رو خیلی بهتر درک کنید و بتونید آموزه‌ هاتون رو تو تعامل‌ های روزمره تون به کار بگیرید. این کتاب تو هفت فصل نوشته شده و ترکیبی از آموخته‌ ها و تجربیات بیست و اندی ساله من تو زمینه رشد و توسعه فردی و کوچینگ است.

 

کتاب صفر تا صد کوچینگ (چاپ جدید 1400) را از دست ندهید!

 

پیشنهاد می کنیم مقاله کوچینگ فردی را نیز حتما مطالعه کنید.

 

کتاب کوچینگ برای عملکرد

7. مربیگری برای عملکرد بهتر اثر سر جان ویتمور

 

در صفحات ابتدایی کتاب مربیگری برای عملکرد بهتر با این جمله از سقراط مواجه می‌شویم: من نمی‌توانم به کسی چیزی یاد بدهم، فقط می‌توانم آن‌ها را به عمیق‌تر فکر کردن ترغیب کنم. و این بهترین تعریفی است که می‌توان برای اصول کوچینگ و مربیگری عملکرد ارائه داد. در این کتاب سر جان ویتمور به زبانی ساده اصول کوچینگ را شرح می‌دهد و به مدیران کمک می‌کند تا نیاز به تغییر را درک کرده و کارکنان خود را برای رسیدن به عملکرد بهتر کوچ کنند.

 

کتاب Coaching for performance یا کوچینگ عملکرد دیدگاه شما را نسبت به کارکرد پرسش‌گری دگرگون می‌کند؛ مدیر در نقش کوچ سوال می‌پرسد تا اطمینان یابد کارکنان اطلاعات کافی در اختیار دارند، از دانش و بصیرت خود برای رسیدن به اهدافشان بهره خواهند گرفت، اهدافی که هم‌راستا و هماهنگ با اهداف و ارزش‌ های سازمانی بوده و در نهایت رشد و توسعه فرد و سازمان را میسر می‌سازند.

 

از دیگر مباحث بسیار کاربردی و مفید این کتاب می‌توان به مدل‌های کوچینگی GROW ،OSCAR و CLEAR اشاره داشت که شما را در مسیر انتخاب هدف و بهبود کیفیت عملکرد یاری می‌کنند. پس اگر می‌خواهید با آمادگی کامل به استقبال تغییرات و چالش‌های بی‌پایان دنیای کسب و کار بروید، مطالعه این کتاب می‌تواند نقشه راه رسیدن به موفقیت را برایتان واضح‌تر کند.

 

برای دانلود کتاب بیزینس کوچینگ از قسمت کتاب ها در سایت علی مسچی دیدن نمایید.

 

کتاب راهنمای باقی ماندن در عرصه کوچینگ

 

8. راهنمایی برای باقی ماندن در عرصه کوچینگ اثر کیم مورگان

 

کیم مورگان یکی از مورد احترام‌ ترین بیزینس کوچ‌ های انگلیس است و راهنمایی جامع و بی‌ نظیر در اختیارتان قرار می‌ دهد تا مهارت‌ های کوچینگی خود را وارد مرحله جدیدی کنید. پس فرقی نمی‌ کند یک کوچ حرفه‌ ای با کوله‌ باری از تجربه باشید یا به تازگی حرفه خود را به عنوان یک کوچ آغاز کرده باشید، این کتاب شما را با رایج‌ترین چالش‌ها و مشکلات کوچ‌ها آشنا می‌کند.

 

تا به حال برایتان پیش آمده که مراجع وسط جلسه کوچینگی بزند زیر گریه و شما ندانید باید چه عکس العملی نشان دهید؟ یا از تماس‌های وقت و بی‌وقت مراجعین خود به ستوه آمده‌اید؟ یا با مراجعی مواجه شده‌اید که حاضر نیست برای بهبود وضعیت خود کوچک ترین قدم مثبتی بردارد؟

 

برای دانلود کتاب توسعه فردی از محصولات مجموعه مسچی دیدن نمایید.

 

نگران نباشید کیم مورگان اینجا است تا سال‌ها تجربه‌ اش در حرفه کوچینگ را با شما به اشتراک بگذارد و به شما کمک می‌ کند تا ارتباط مؤثر با مراجع برقرار کنید. و از همه مهم‌تر این که راهکارهایی ساده و قابل اجرا برای تعادل برقرار کردن میان زندگی شخصی و حرفه‌ ایتان ارائه می‌ دهد.

 

پس اگر تصمیم دارید به عنوان یک کوچ حرفه‌ ای فعالیت کنید و موفق شوید، بدون تردید این کتاب دیدگاه و چشم‌انداز شما را متحول خواهد کرد. در ضمن می‌توانید با صرف زمان کمتر، خلاصه این کتاب را در سایت مدرسه توسعه فردی و کسب و کار علی مس‌چی مطالعه کنید. این کتاب به صورت رایگان و در قالب فایل متنی و صوتی در اختیار کاربران قرار گرفته است.

 

خلاصه کتاب راهنمایی برای باقی ماندن در عرصه کوچینگ را از دست ندهید!

 

اگر در زمینه کوچینگ و توسعه فردی یا بیزینس کوچینگ کتاب‌هایی مطالعه کرده‌اید که فکر می‌کنید می‌تواند برای سایر کاربران هم مفید باشد، نام این کتاب‌ها را با ما به اشتراک بگذارید.

 

برخی از سوالات رایج :

 

1. پرفروش ترین کتاب های کوچینگ کدام اند؟

 

عادت کوچینگی اثر مایکل بونگی استانیر – هنر ظریف بی‌خیالی اثر مارک منسون – کوچ تریلیون دلاری اثر اریک اشمیت، جاناتان روزنبرگ و آلن ایگل – باشگاه 5 صبحی‌ها اثر رابین شارما – مدیر در نقش کوچ اثر جنی راجرز – صفر تا صد کوچینگ اثر علیرضا مس‌چی
2. ویژگی کتاب کوچینگ علی مسچی در چیست؟
نقطه قوت این کتاب تو مثال‌ ها و تمرین‌ هایی است که بهتون کمک می‌کنه مفاهیم تئوری رو خیلی بهتر درک کنید و بتونید آموزه‌ هاتون رو تو تعامل‌ های روزمره تون به کار بگیرید.

ارسال نظرات

 1. بسیار عالی و مفید بود .

  1. با درود.ممنون از نظر شما

 2. کتاب هایی که معرفی شد کتاب های خوبی هستند به خصوص کتابای کوچینگ ولی در زمینه توسعه فردی کتاب زیاده و خیلی از کتابا مطرح نشد مث برتری خفیف. عادت های اتمی و …

دیدگاهتان را بنویسید

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.