برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

هنگامی که کسب و کارها رونق پیدا می‌کنند و تعداد مشتریان افزایش می‌یابد، وجود اتوماسیون بازاریابی باعث می‌شود که هم مشتریان و هم صاحبان کسب و کارها رضایت‌مندی بالایی داشته باشند. اتوماسیون بازاریابی، برخی از کارها و اعمال مربوط به بازایابی را به صورت خودکار انجام می‌دهد و باعث سهولت کارها می‌شود.

اتوماسیون بازاریابی چیست؟

marketing automation چیست؟ اتوماسیون بازاریابی به پلتفرم‌ها و فناوری‌های نرم افزاری گفته می‌شود که برای بخش‌ها و سازمان‌های بازاریابی طراحی شده‌اند تا بتوانند به صورت موثر در شبکه‌های آنلاین مانند رسانه‌های اجتماعی، وب‌ سایت‌ها و … بازاریابی کرده و اعمال تکراری به صورت خودکار تکرار شوند. اگر اطلاعاتی از بازاریاب ندارید بهتون پیشنهاد می کنیم مقاله بازاریاب کیست را مطالعه کنید.

کاربرد اتوماسیون بازاریابی

حال که با مفهوم کلی اتوماسیون بازاریابی آشنا شدیم، وقت آن رسیده است تا با کاربرد اتوماسیون بازاریابی آشنا شویم. نرم افزار اتوماسیون بازاریابی باعث بهبود فروش و بهبود روابط بازاریابی می‌شود. به همین دلیل اتوماسیون بازاریابی و فروش اگر به صورت موثر پیش رود، تاثیر زیادی در کسب و کارها خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر در زمینه kpi به شما پیشنهاد می کنیم مقاله kpi چیست را مطالعه کنید.

کاربرد اتوماسیون بازاریابی

اتوماسیون بازاریابی و فروش به تمامی کسب و کارها کمک می‌ کند تا از اتلاف وقت جلوگیری کنند و کارهایی که امکان انجام اتوماتیک آن‌ها وجود دارد، با این نرم افزار انجام شود. به عنوان مثال ارسال خودکار پیام ثبت سفارش مشتریان به آن‌ ها بخشی از اتوماسیون بازاریابی به شمار می‌رود.

برخی از کاربردهای اتوماسیون بازاریابی عبارت اند از:

 • شناسایی کمپین‌ های تبلیغاتی موثر

تشخیص اینکه کدام کمپین‌ های تبلیغاتی به کار شما می‌آید و کدام مناسب شرکت شما نیستند؛ کار پیچیده‌ ای است و از عهده افراد برنمی‌ آید. چرا که این کار بسیار وقت گیر است. نرم افزار اتوماسیون بازاریابی باعث می‌ شود که این کمپین‌ های تبلیغاتی به طور خودکار ارزیابی شوند و بهترین‌ ها انتخاب شوند. این کار نه تنها باعث صرفه جویی در زمان می‌شود؛ بلکه میزان بازدهی شرکت شما در کمپین‌ های تبلیغاتی نیز افزایش می‌یابد.

 • شناسایی شاخص‌ های کیفیتی

از دیگر مهمترین کاربردهای اتوماسیون بازاریابی، نجات دادن شرکت با استفاده از شاخص‌های کیفیتی است. در این حالت، کلیه بخش‌ های بازاریابی و بخش‌ های فروش باید با یکدیگر همکاری کنند تا خریدار را متقاعد کنند از محصولات یا خدمات آن‌ها استفاده کند. اما این کار تنها زمانی موثر واقع می‌شود که شما بتوانید کیفیت مطلوبی از کار خود را ارائه دهید.

در این جا بحث کیفیت برای شرکت مطرح می‌شود. یعنی هر چه بیشتر از اتوماسیون بازاریابی استفاده کنید، نظم بیشتری خواهید داشت. اتوماسیون بازاریابی اطلاعاتی از وب سایت شما مانند اطلاعات جمعیتی و داده‌های رفتاری را برای شناسایی شاخص‌های کیفیتی جمع آوری می‌کند. این اطلاعات سپس به فروشندگان منتقل می‌شود و آن‌ها می‌توانند مستقیماً با خریدار بهتر ارتباط برقرار کنند.

مقاله مرتبط:  اثر هاله ای (Halo effect) چیست؟ 5 تاثیر بر کسب و کار
 • بهبود محتوای بازاریابی

نرم افزار اتوماسیون بازاریابی نیازهای مشتریان را شناسایی می‌کند و به تیم بازاریابی در ایجاد محتوای مناسب کمک می‌کند. در حقیقت اتوماسیون بازاریابی باعث می‌شود بازاریابان سوالات احتمالی مشتریان را پیدا کنند و برای حل مشکلات‎ آن‌ ها و سوالاتشان، جواب مناسبی داشته باشند.

گوشه ای از یک بازار که پیش از آن شرکت های بزرگ به دلایل مختلف نخواستند، نتوانستند و یا به آن توجه نکردند به همین دلیل میتواند بخش خوبی برای ورود باشد. بهتون پیشنهاد می کنیم مقاله بازاریابی گوشه را مطالعه کنید.

مزایای استفاده از اتوماسیون بازاریابی

 • بهبود تجربه مشتریان

یکی از مزایای اصلی اتوماسیون بازاریابی این است که به شما کمک می‌کند تا تجربه بهتری را در اختیار مشتریان قرار دهید. به وجود آوردن تجربه بازاریابی بهتر، برای مشتریان به شما کمک می‌کند تا درآمد زیادی را در مدت زمان کوتاهی کسب کنید. ایجاد یک تجربه بازاریابی بهتر برای مشتریان، به شما کمک می‌کند تا درآمد زیادی کسب کنید.

 • افزایش مقیاس و دامنه کمپین‌ ها

یکی از مزایای اتوماسیون بازاریابی این است که به شما کمک می‌کند تا مقیاس و دامنه کمپین‌های بازاریابی خود را افزایش دهید. ناگفته نماند که اتوماتیک سازی کمپین‌های ایمیل، کارآمدتر از ایجاد و ارسال دستی آن‌ها است.

 • توانمندسازی تیم خود برای بهبود نتایج

عملکرد گزارش اتوماسیون بازاریابی باعث می‌شود تیم شما پاسخگوتر باشد. هر نرم افزار اتوماسیون بازاریابی دارای قابلیت‌های گزارش دهی عالی است. این کار به شما اجازه می‌دهد تا گزارش‌های دقیق‌تری را به طور خودکار ایجاد کنید.

اتوماسیون بازاریابی و فروش

 • بازیابی درآمد از دست رفته

استفاده از ابزارهای اتوماسیون بازاریابی به شما کمک می‌کند تا بتوانید مشتریان را ترغیب کنید شما را به عنوان فروشنده انتخاب کنند. در حقیقت اتوماسیون بازاریابی به شما این امکان را می‌دهد درآمد بالایی داشته باشید.

 • افزایش ارزش مادام العمر مشتریان

یکی دیگر از مزایای استفاده از اتوماسیون بازاریابی این است که برای خودتان مشتریان دائمی به دست خواهید آورد. چرا که شما در همان اولین خرید رضایت آن‌ها را به خود جلب کرده‌اید. اتوماسیون بازاریابی باعث می‌شود تا مشتریانی وفادار و مادام‌العمر داشته باشید.

 • پیش بینی و شکل دهی رفتار

هر بار که شما از اتوماسیون بازاریابی استفاده می‌کنید، یک قدم به پیشرفت و موفقیت نزدیک‌تر خواهید شد. به این ترتیب هر چقدر تعامل بیشتری با مشتریان داشته باشید، اطلاعات بیشتری از نیازهای آن‌ها خواهید فهمید یا گذشت زمان این امکان را برای شما به وجود می‌آید که از اتوماسیون بازاریابی برای مشتریان بعدی خود نیز استفاده کنید و درآمد بیشتری داشته باشید.

 • ایجاد فضا برای تفکر استراتژیک

استفاده از اتوماسیون بازاریابی باعث پرورش خلاقیت شما می‌شود. در این حالت شما زمان و فضای کافی برای بهبود عملکرد خود در شرکت یا سازمان خواهید داشت و یک قدم به درآمد بالا نزدیک‌تر خواهید شد.

مقاله مرتبط:  10 عبارت ممنوعه فروش | بخش اول

چه کسی به اتوماسیون بازاریابی نیاز دارد؟

در حقیقت همه افرادی که کسب و کاری در رسانه‌ها و شبکه‌های اجتماعی دارند، می‌توانند از این اتوماسیون بازاریابی استفاده کنند. چرا که همه کسب و کارها در هر حوزه‌ای که باشند می‌توانند با استفاده از اتوماسیون بازاریابی به سوددهی برسند.

سخن پایانی

امروزه همه کسب و کارها به دنبال راهی برای آسان شدن فعالیت‌های خود و از طرفی افزایش فروش و سودهی هستند. به همین دلیل استفاده از روش‌هایی مانند اتوماسیون بازاریابی باعث می‌شود تا افراد بتوانند نظم دهی خاصی به برنامه‌های خود دهند. چرا که مجبور نیستند هر روز تعدادی پیام تکراری را برای افراد بفرستند. به همین منظور در قسمت بالا سعی کردیم به مفاهیم اتوماسیون بازاریابی و کاربرد اتوماسیون بازاریابی بپردازیم. امیدواریم مطالب بالا در ایجاد پیشرفت در کسب و کارتان موثر واقع شده باشد.

برخی از سوالات متداول

اتوماسیون بازاریابی چیست؟

اتوماسیون بازاریابی به پلتفرم‌ها و فناوری‌های نرم افزاری گفته می‌شود که برای بخش‌ها و سازمان‌های بازاریابی طراحی شده‌اند تا بتوانند به صورت موثر در شبکه‌های آنلاین مانند رسانه‌های اجتماعی، وب‌ سایت‌ها و … بازاریابی کرده و اعمال تکراری به صورت خودکار تکرار شوند.

کاربرد اتوماسیون بازاریابی چیست؟

برخی از کاربردهای اتوماسیون بازاریابی عبارت اند از: شناسایی کمپین‌ های تبلیغاتی موثر - شناسایی شاخص‌ های کیفیتی - بهبود محتوای بازاریابی.

ارسال نظرات

 1. سلام مطلب خیلی خوبی درباره اتوماسیون بازاریابی نوشتید سپاسگزارم

  1. سلام.تشکر از حسن توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.