برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

اصطلاحی تحت عنوان بازاریابی برونگرا یا همان Outbound Marketing، در طی سال‌ های اخیر در حوزه مارکتینگ و بازاریابی به وجود آمده است. بازاریابی برونگرا نوعی بازاریابی است که باعث می‌ شود بتوانید تبلیغاتی در خصوص شرکت مورد نظر خود داشته باشید به گونه ای که مخاطبان بخواهند از شما خرید کنند.

بازاریابی بیرونی چیست؟

به بازاریابی بیرونی، بازاریابی اوتباند یا Out Bound نیز گفته می‌شود. روش کار این گونه به نظر می رسد که افراد بدون اینکه به دنبال محصولات شما باشند یا به آن احتیاجی داشه باشند با تبلیغات شما مواجه می شوند. اگر دلایل قانع کننده برای آن فرد داشته باشید ممکن است ترغیب شود از شما خرید کند.

افراد در روش بازاریابی بیرونی یا برون‌گرا از راه‌هایی مانند رادیو، تلویزیون، آگاهی‌های روزنامه‌ای، تلفنی یا از طریق تلفن همراه تبلیغ می‌کنند. به جرات می‌توان گفت که عمده‌ترین تفاوت میان بازاریابی درون‌گرا و بازاریابی برونگرا این است که بازاریابی برونگرا محصول مورد نظر را برای عموم مردم تبلیغ می‌کند اما بازاریابی درونگرا محصولات را برای مشتریان خاص خود در فضایی مناسب مانند اینستاگرام شرح می‌دهد.

نمونه‌ هایی از بازاریابی اوتباند

برخی از بازاریابی اوتباند که در اختیار مردم قرار گرفته‌اند عبارت اند از:

  • تبلیغات کوچکی که در حاشیه سایت‌ها و وبلاگ‌ها به نمایش درمی‌آیند.
  • ایمیل‌های ناشناس تبلیغاتی
  • تبلیغات موجود در اپلیکیشن‌های پرمخاطب مانند یوتیوب

بازاریابی بیرونی چیست

روش‌ های کاربردی استفاده از بازاریابی برونگرا

استراتژی‌ های موجود در بازاریابی درونگرا و برونگرا به گونه‌ای است که در نهایت باید منجر به جذب مشتریان شود به همین دلیل روش‌هایی که در این بازاریابی استفاده می‌شود، تاثیر زیادی در رشد و پیشرفت کسب و کار شما خواهند داشت. در این بخش به برخی از مهمترین این روش‌ها پرداخته می‌شود. اگر اطلاعاتی در مورد شخص بازاریاب ندارید مقاله بازاریاب کیست را مطالعه کنید.

برخی از روش‌ های کاربردی بازاریابی برونگرا عبارت‌اند از:

• استفاده از روش Cold Call

روش Cold Call یا تماس سرد در بازاریابی برونگرا به گونه‌ای است که شما با افرادی تماس می‌گیرید که قبلا سابقه تماس با آن‌ها را نداشته اید و به آن‌ ها در خصوص نوع کارتان و کسب و کار و محصولاتتان توضیح می‌دهید. از آنجایی که شما مخاطب خود را نمی‌بینید باید بتوانید با مهارت‌های گفتاری خود او را متقاعد کنید که از محصولات شما استفاده کنند. بنابراین مهارت‌های اجتماعی قوی تاثیر زیادی در این روش دارد.

مقاله مرتبط:  انواع کوچینگ چیست؟ + کاربردی‌ ترین گرایش های آن کدام‌ اند؟

• استفاده از روش Cold Email

Cold Email یا ایمیل سرد، از جمله مهمترین روش‌ های بازاریابی برونگراست که تاثیر زیادی برای جذب مشتریان خواهد داست. این ایمیل‌های تبلیغاتی به صورت رندوم برای افراد مختلف ارسال می‌شود و در مورد کسب و کار آن مجموعه، به فرد توضیح داده خواهد شد.

اگر می خواهید برای بهتر شدن کسب و کارتان ، درمورد بازاریابی درونگرا یا روبایشی اطلاعاتی کسب کنید به شما پیشنهاد می کنم مقاله “بازاریابی درونگرا چیست؟” را مطالعه کنید.

• روش استفاده از بروشورها و تراکت‌ های تبلیغاتی

این روش نسبت به دو روش ذکر شده در بالا اثرات کمتری را در مخاطب ایجاد می‌کند چرا که بسیاری از مردم هنگامی که در خیابان بروشور و تراکت‌های تبلیغاتی را دریافت می‌کنند آن را دور میریزند بنابراین حتی اگر قصد دارید از این روش برای بازاریابی اوتباند استفاده کنید، سعی کنید تراکت‌ها را در یک جلسه خاص مانند کنفرانس‌ها پخش کنید تا اثرگذاری بیشتری روی مخاطبان داشته باشد.

• استفاده از تبلیغات در بیلبوردها

یکی دیگر از موثرترین روش‌ های بازاریابی بیرونی، استفاده از تبلیغات در بیلبودها است. این روش نیز به عنوان یکی از روش‌ ‌های قدیمی بازاریابی و در عین حال یکی از تاثیرگذارترین روش‌ها است چرا که هر روز مردم زیادی در شهر رفت و آمد می‌کنند و تبلیغات روی بیلبوردها نظر آن‌ها را به خود جلب می‌کند.

• روش استفاده از تبلیغات چاپی

این روش که روش سنتی بازاریابی به شمار می‌رود همچنان کاربرد دارد و روش منسوخی نیست. اگر چه بسیاری از مردم ترجیح می‌دهند از تبلیغات رسانه‌ای و مجازی بهره ببرند اما اثرات تبلیغات چاپی در نشریات و مجلات را دست کم نگیرید. سعی کنید حوزه‌های علاقه مندی افراد را پیدا کنید و در مجله‌ های مربوط به این موضوعات تبلیغ چاپ کنید.

بازاریابی اوتباند

مقاله مرتبط:  اتوماسیون بازاریابی چیست و چه کاربردی دارد؟

اهمیت بازاریابی برونگرا

بسیاری از افرادی که در حوزه بازاریابی تحقیق می کنند، پس از بررسی های فراوان اعلام کرده اند تقریبا ۶۰ درصد از افرادی که ایمیل سرد یا تماس سرد دریافت کرده اند، تمایل خود را به همکاری با شرکت مورد نظر و استفاده از خدمات یا محصولات شرکت اعلام کرده اند.

در زیر به برخی از دلایل اهمیت بازاریابی اوتباند یا بازاریابی برونگرا می پردازیم:

• استفاده از بازاریابی برونگرا، صاحبان کسب و کارها را در مدت زمان کوتاهی به نتیجه دلخواه خود می رسند.

• استفاده از روش های بازاریابی برونگرا در صورتی که درست و اصولی انجام شود، توجه مخاطبان زیادی را به خود جلب می کند.

• استفاده از استراتژی های اوتباند مارکتینگ از تلاش های شما در سازمان پشتیبانی می کند.

• بازاریابی بیرونی می تواند برای برقراری ارتباط با افراد در هر سنی، جنسیت، ترجیحات، سلیقه ها و شخصیت ها مورد استفاده قرار گیرد.

• احتمال تبلیغ محصولات شما توسط مردم از روش بازاریابی برونگرا بسیار بیشتر خواهد بود.

• به کارگیری استراتژی های بازاریابی برونگرا برای سازمان هزینه کمتری خواهد داشت چرا که به نیروی کار کمتری نیاز است.

• با استفاده از بازاریابی برونگرا افرادی که هرگز نام شما را نشنیده اند از شرکت شما و خدماتی که ارائه می دهید مطلع می شوند.

• با حمایت از رویدادها یا شرکت در نمایشگاه های تجاری، می توانید تبلیغات بازاریابی برونگرا خود را بهبود بخشیده و آگاهی دیگران را نسبت به شرکت خود افزایش دهید.

• استفاده از روش بازاریابی برونگرا توجه مشتریان را به خود جلب خواهد کرد و افراد در دراز مدت می توانند مشتریان دائمی شما باشند.

بازاریابی برونگرا سابقه ای دیرینه در تبلیغات از گذشته تا کنون داشته است.

مقاله مرتبط:  اثر هاله ای (Halo effect) چیست؟ 5 تاثیر بر کسب و کار

سخن پایانی

در بالا سعی کردیم به برخی از نکاتی که در خصوص بازاریابی اوتباند یا همان بازاریابی برونگرا است بپردازیم. ممکن است بسیاری از افراد تصور بدی نسبت به بازاریابی برون گرا داشته باشند اما تاثیراتی که این نوع بازاریابی در مخاطبان خواهد داشت را دست کم نگیرید.

برخی از سوالات متداول

بازاریابی برونگرا چیست؟

در بازاریابی بیرون افراد بدون اینکه به دنبال محصولات شما باشند یا به آن احتیاجی داشه باشند با تبلیغات شما مواجه می شوند. اگر دلایل قانع کننده برای آن فرد داشته باشید ممکن است ترغیب شود از شما خرید کند.

نمونه‌ هایی از بازاریابی اوتباند کدامند؟

تبلیغات کوچکی که در حاشیه سایت‌ها و وبلاگ‌ها به نمایش درمی‌آیند - ایمیل‌های ناشناس تبلیغاتی - تبلیغات موجود در اپلیکیشن‌های پرمخاطب مانند یوتیوب - تبلیغات در بیلبوردها و ...

ارسال نظرات

  1. سلام روز خوش
    بسیار مطلب خوبی درباره بازاریابی برونگرا نوشتید. ممنونم.

    1. سلام.ممنون از حسن توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.