برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

در دنیای کسب و کار و بازاریابی امروزی، هر چه جذب مخاطبین شما اصولی‌تر و درست‌تر باشد، احتمال رسیدن به موفقیت نیز طبیعتا بیشتر می‌شود. بازاریابی درونگرا یا همان inbound marketing یکی از روش‌های جذب مخاطب است. یعنی این روش، به جای اینکه باعث شود شما به دنبال مشتری باشید، مشتری همیشه به دنبال شما باشد.

این امر دقیقا برعکس بازارایابی درونگرا است. یعنی در این حالت، ایده یا محصولات شما چنان بی‌کیفیت است که نه تنها هیچ مشتری جذب نخواهید کرد، بلکه آن‌ها را از خود بیزار می‌کنید و برای آن‌ها مزاحمت ایجاد خواهید کرد.

برای اطلاع از بازاریابی های دیگه مقاله بازاریابی ویروسی رو مطالعه کنید.

بازاریابی ربایشی

روش‌های جذب مخاطبین باید همواره به گونه‌ای باشد، که احساس نیاز مشتریان به اطلاعات شما هیچگاه تمام نشود و مردم همواره دوست داشته باشند اطلاعات جدیدی از محصولات شما به دست آورند. بنابراین بازاریابی محتوای شما باید از طرق مختلفی صورت بگیرد که به آن بازاریابی ربایشی گفته می‌ شود.

مطالب و اطلاعاتی که باید در اختیار مشتریان قرار دهید، می‌تواند از طریق شبکه‌های مجازی، ویدئوهای آموزشی، خبرنامه‌ها، پادکست‌ها یا وبینارها باشد. هر چه شما اهمیت بیشتری به این مسائل دهید بازاریابی درونگرا یا بازاریابی ربایشی نقش پررنگ تری از خود نشان می‌دهد. بازاریابی محتوا به هر شکلی که باشد فرقی ندارد، چیزی که مهم است این است که این بازاریابی به صورت اصولی صورت پذیرد.

اینباند مارکتینگ

مزایای بازاریابی درونگرا

حال که با تعاریف و مفاهیم کلی بازاریابی درونگرا آشنا شدید، وقت آن رسیده است تا با مزایای بازاریابی درونگرا یا اینباند مارکتینگ آشنا شویم.

برخی از مهمترین مزایای اینباند مارکتینگ عبارت است از:

 • هزینه مناسب اینباند مارکتینگ

هر روش بازاریابی که با کمترین هزینه ممکن و بیشترین اثر عرضه شود، بیشترین سود را برای صاحبان آن کسب و کار خواهد داشت. بنابراین اولین مزیت بازاریابی درونگرا، مقرون به صرفه بودن‌آن نسبت به بازاریابی برونگرا است. ساخت یک پروفایل در فضای مجازی و شروع به بازاریابی انواع محتوا کاملا رایگان است و با یک برنامه ریزی اصولی می‌توانید ظرف مدت کوتاهی بدون هزینه یا با حداقل هزینه، مخاطبان زیادی را جذب کنید.

مقاله مرتبط:  اهمال کاری چیست؟ + 6 قدم تا رهایی از اهمال کاری
 • جلب رضایت بیشتر مشتریان در اینباند مارکتینگ

هر چه سعی کنید بیشتر با مخاطبان خود در تعامل باشید، اعتماد آن‌ها به شما نیز بیشتر می‌شود. امروزه بازاریابی از طریق تلفن و زنگ زدن به مشتریان روش منسوخ شده‌ای به شمار می‌رود. شما باید کاری کنید که مشتریان به دنبال شما باشند نه شما به دنبال آن ها.

بازاریابی ربایشی

مشتریان تمایل دارند، محصولات شما را کاملا بشناسند و تمامی جنبه‌های آن را بررسی کنند. بنابراین تولید بازاریابی محتوا در صفحات مجازی می‌تواند مشتریان بیشتری را برای شما جذب کند.

 • داشتن مشتریان همیشگی در اینباند مارکتینگ

روش‌ های بازاریابی رباشی اگر واقعا به صورت هدفمند و اصولی باشند، برای شما مشتریان همیشگی به ارمغان می‌آورند و اینگونه نیست که شما ظرف مدت کوتاهی مشتریان زیادی جذب کنید و همه این مشتریان به یک باره حذف شوند.

هر چه بتوانید رضایت مشتریان را جلب کنید، اعتبار بیشتری نیز خواهید داشت. بنابراین داشتن مشتریان همیشگی، یکی از مزایای بازاریابی درونگرا به شمار می رود.

اصول بازاریابی درونگرا

شما به عنوان کسی که قرار است یک مجموعه مهم بازاریابی را مدیریت کنید، خودتان پیش از هر چیزی باید در خصوص روش‌های بازاریابی آشنا باشید. در این بخش نگاهی به اصول بازاریابی درونگرا خواهیم انداخت:

 • مشتریان

از آن جایی که هدف شما از بازاریابی ربایشی، جذب مشتریان است، اولین شناخت و آگاهی شما باید مشتریان باشند. همه افرادی که از شما خرید می‌کنند، افرادی که محتوای شما را دنبال می‌کنند و کسانی که به صفحه مجازی شما علاقه مند هستند، جزء‌ مخاطبان و مشتریان شما به شمار می‌روند.

شما باید کاملا آگاه باشید که نیازهای اساسی مخاطبینتان چیست، مردم چه چیزهایی را بیشتر می‌پسندند، درصد مشتریان شما چقدر است و چه اطلاعاتی به مخاطبان کمک می‌کند. سعی کنید برای هر بخش از محصولات خود یک تحقیقات جداگانه انجام دهید و یکی یکی همه اطلاعات مورد نیاز را در اختیارشان بگذارید.

مقاله مرتبط:  آموزش قدم به قدم کسب درآمد از یوتیوب (Youtube) در ایران
 • مشتری مداری

این بخش درحقیقت، به مشتریان کمک می‌کند تا بتوانند تصمیم نهایی خرید خود را بگیرند. شما به عنوان صاحب یک بیزنس، باید کاری کنید تا مشتری در مرحله آگاهی بتواند تصمیم خود را بگیرد و با احساس رضایت کامل، از محصولات شما استفاده کنند.

مخاطبان شما با پیگیری آخرین اخبار محصولات ارائه شده شما کاملا با محصول مورد نظر آشنایی دارند و از آن جایی که تعداد زیادی از افراد شما را دنبال می‌کنند، می‌توانند با سایر افرادی که از محصولاتتان استفاده کرده‌اند مشورت کنند و از رضایت سایرین مطمئن شوند.

 • هدف گذاری

اگر نتوانید به خوبی هدف گذاری کنید، نتیجه خوبی از بازاریابی درونگرا نیز نخواهید گرفت. اگر ندانید هدف شما از بازاریابی درونگرا چیست و با آن چه کاری انجام می‌دهید، وقت خود را هدر می‌دهید و تمام تلاشتان بی‌نتیجه خواهد ماند.

مزایا بازاریابی درونگرا

هدف گذاری شما هم باید به صورت کوتاه مدت باشد و هم به صورت بلند مدت باشد. مثلا شما در اول هر ماه، میزان افزایش مشتریان خود، دلیل این افزایش و دیگر مسائل را بررسی کنید تا بتوانید برای ادامه مسیر بیشتر هدف گذاری کنید.

 • پرسونای مشتری

هر چه بیشتر بتوانید شرایط مخاطبان خود را درک کنید، بهتر می‌توانید به آن‌ها خدمات رسانی کنید. بنابراین خود را جای مشتریان بگذارید و ببینید نیازهای واقعی آن‌ها چیست. پرسونای مشتری با شناخت مشتریان به دست می‌آید و به شما کمک می‌کند ببینید اگر شما به جای آن‌ها بودید، چه خدماتی را نیاز داشتید؟

 • بازاریابی محتوا

هرچه بازاریابی محتوای شما قوی‌تر باشد، احتمال موفقیت و جذب مخاطبان شما نیز بیشتر می‌شود. پادکست‌های مختلف، وبینارهای مربوطه، شبکه‌های اجتماعی و آشنایی با الگوریتم‌های شبکه‌های مجازی، وبلاگ نویسی و … برخی از مواردی هستند که شما می‌توانید از آن‌ها برای بازاریابی محتوا استفاده کنید و بتوانید در نهایت باعث بهبودی اینباند مارکتینگ شوید.

مقاله مرتبط:  افزایش درآمد با کوچینگ کسب و کار + 6 راه تاثیرگذار

تفاوت بازاریابی محتوا و بازاریابی درونگرا

در حقیقت بازاریابی محتوا روش‌هایی است که شما در شبکه‌ های اجتماعی یا هر جای دیگری برای جذب مخاطبان خود استفاده می‌کنید. به گونه‌ای که هم از نظر محتوایی و هم از نظر بصری جذاب باشند.
اما بازاریابی درونگرا، به معنی شناختن نیازهای مشتریان و سپس در ادامه اهمیت دادن به این نیازها است. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره اس ام اس مارکتینگ را بخوانید.

برخی از سوالات رایج:

بازاریابی درونگرا چیست؟

بازاریابی درونگرا یا همان inbound marketing یکی از روش‌های جذب مخاطب است. یعنی این روش، به جای اینکه باعث شود شما به دنبال مشتری باشید، مشتری همیشه به دنبال شما باشد.

مزایا بازاریابی درونگرا چیست؟

هزینه مناسب - جلب رضایت بیشتر مشتریان - داشتن مشتریان همیشگی.

ارسال نظرات

 1. سلام ممنون از مقاله خیلی خوبتون. ببخشید یه سوالی داشتم، بازاریابی محتوایی زیر مجموعه اینباند مارکتینگ محسوب میشه؟

  1. سلام.بازاریابی محتوایی و اینباندمارکتینگ تقریبا مترادف هم هستند.اما روشهای اجرایی در بازاریابی محتوایی با نام های متفاوت ارائه میشود.

دیدگاهتان را بنویسید

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.