برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

آیا شما نیز مهارت نه گفتن به خواسته‌های اطرافیانتان را ندارید؟ اگر شما نتوانید به خواسته‌های دیگران نه بگویید همواره باید خواسته‌ها و اولویت‌های آن‌ها را به خواسته‌های خود ترجیح دهید. شاید در ابتدا اینگونه فکر کنید که پاسخ منفی دادن به خواسته اطرافیان می‌تواند موجب ناراحتی آن‌ها شود، اما اگر همیشه پاسخ مثبت به خواسته دیگران دهید دیگر زمانی برای خود نخواهید داشت. اگر قصد دارید تا با تکنیک نه گفتن آشنا شوید و بتوانید بهترین پاسخ را در جای مناسب دهید، مطالعه این مقاله به شما پیشنهاد می‌شود.

تکنیک نه گفتن

مهارت نه گفتن چیست؟

به طور کلی مهارت نه گفتن یکی از مهمترین توانایی‌های ارتباطی شناخته می‌شود که تقویت آن موجب می‌شود زمان بیشتری را به خود هدیه دهید و کاری را که دوست ندارید انجام ندهید. دقت داشته باشید که شما هر زمانی که به درخواست دیگران پاسخ مثبت می‌دهید، مسئولیت و تعهدی نیز به دنبال آن می‌آید که می‌تواند موجب اضطراب شدید در شما شود و در نهایت چیزی جز ایجاد خستگی فکری و روحی برای شما به ارمغان نمی‌آورد. پس سعی کنید اولویت‌های مهم زندگی خودتان را همواره به دیگران ترجیح دهید.
البته سعی کنید تعادل را نیز در روابط خود داشته باشید و اگر خواسته دیگران از شما غیر منطقی نیست، آن‌ها را انجام دهید. زیرا شما در موقعیت‌های اجتماعی به لطف و کمک دیگران نیز نیاز خواهید داشت و اگر همواره تمام نیاز‌های اطرافیان خود را رد کنید، در نهایت دایره ارتباطی شما کوچک خواهد شد و به نحو دیگری به مشکل خواهید خورد. پس اگر بخواهیم خودمانی‌تر بگوییم: سعی کنید “نه از این سمت بوم بیفتد و نه از آن سمت بوم”. توجه کنید که تقویت مهارت نه گفتن با تمرین به دست می‌آید و زمانی که خواستید به درخواستی نه بگویید، برخورد محترمانه را فراموش نکنید. البته باید این را بپذیرید که در نهایت ممکن است طرف مقابل شما نیز از این که درخواست او را رد کرده‌اید از شما دلخور شود، اما شما نیز نمی‌توانید همواره دیگران را به خود ترجیح دهید.
اگر میخواهید در زمینه بازاریابی حضوری اطلاعاتی کسب کنید و همچنین تکنیک های آن را یاد بگیرید به شما پینهاد می شود مقاله بازاریابی حضوری چیست را مطالعه کنید.
مهارت نه گفتن چیست

راه‌ های تقویت نه گفتن

 • قبول کنید که به همه خواسته‌ ها نمی‌ توانید پاسخ مثبت دهید.
اگر شما به خواسته تمام اطرافیان‌تان بله بگویید، در نهایت زمانی برای خود ندارید تا کار‌هایی که دلتان می‌خواهد را انجام دهید. هر زمانی که قصد دارید به درخواست فردی جواب منفی دهید، حتماً به این جمله فکر کنید که من هم حق زندگی دارم و در این صورت راحت‌تر می‌توانید به برخی از خواسته‌های اطرافیان جواب رد دهید.  به طور مثال: اگر دوستتان از شما برای اسباب کشی کمک بخواهند یا اینکه مدیرتان در تایم غیر کاری از شما درخواست کند تا برخی از وظایف را انجام دهید آیا می‌توانید به آن‌ها نیز نه بگویید؟ شاید در برخی از موارد نه گفتن کار بسیار دشواری باشد اما اگر این درخواست‌ها همواره ادامه پیدا کند و موجب شود تا زندگی شما مختل شود، بهتر است تا با یک نه ساده گفتن خود را از این شرایط نجات دهید.
پیشنهاد می کنیم مقاله مربوط به قدرت باور را نیز حتما مطالعه کنید.
 • از خودخواه شدن نترسید.
این یک قانون است که اگر شما بخواهید همواره به درخواست‌های غیرمنطقی دیگران جواب نه دهید، این فکر را راجع به شما بکنند که شما آدم خودخواهی هستید. اما آیا می‌شود همواره به درخواست غیر منطقی دیگران جواب مثبت داد؟ نتیجه این کار به این شکل می‌شود که در نهایت تمام زمان خود را برای دیگران صرف کرده‌اید و دیگر زمانی برای خود ندارید.  به طور کلی از فکر خودخواه شدن نترسید و اگر درخواست غیرمنطقی فردی را رد کردید و همواره از شما ناراحت شد و شما را آدم خودخواهی خواند، بهتر است تا رابطه خود را با او کم کنید.
 • شما نمی‌ توانید همه را راضی کنید.
شاید از خود بپرسید که بهترین مهارت نه گفتن چیست؟ در پاسخ به این سؤال می‌توان گفت که شما بهتر است بپذیرید که در زندگی نمی‌توانید همواره همه افراد را از خود راضی نگه دارید و باید حد و حدودی را در روابط خود در نظر بگیرید. حتماً این نکته را در نظر بگیرید که اگر شما همواره به خواسته‌های اطرافیان خود جواب مثبت دهید، ممکن است آن‌ها نیز اینطور گمان کنند که می‌توانند با خواسته‌های غیرمنطقی از زمان شما سوء استفاده کند.
 البته به افرادی که واقعاً برای شما جایگاه بالایی دارند می‌توانید اهمیت ویژه‌ای بدهید و این قانون در ارتباط با آن‌ها صدق نمی‌کند، زیرا انسان همواره با خوشحال کردن عزیزان خود حال بهتری خواهد داشت.
اگر میخواهید در زمینه هوش مالی اطلاعاتی کسب کنید و روش های آن را یاد بگیرید به شما پینشهاد می کنیم مقاله هوش مالی چیست را مطالعه کنید.
 • مزایای مثبت نه گفتن را فراموش نکنید.
سعی کنید همواره به تقویت مهارت نه گفتن بپردازید و این مهارت را به عنوان یک امر بد تلقی نکنید، زیرا شما وقتی به فردی نه می‌گویید زمانی را برای خود و عزیزان خود به دست آورده‌اید و می‌توانید کار‌هایی که دلتان می‌خواهد را در آن زمان انجام دهید که می‌تواند شامل موارد زیر باشد:
 1. با نه گفتن می‌توانید به تفریح‌ها و کار‌هایی که دوست دارید برسید.
 2. با این کار شما به زندگی آرام و اطرافیان خود بله گفته‌اید.
 3. با این کار شما دیگر مجبور نیستید به خاطر آگاه نبودن از تکنیک نه گفتن به اطرافیان، بیش از اندازه کار کنید یا وظایفی را انجام دهید که به شما ارتباطی ندارد و در آینده نیز برای شما سودآوری نخواهد داشت.

تکنیک نه گفتن

 • به آرامی صحبت کنید.
یک تکنیک نه گفتن این است که صدای شما محکم و واضح باشد و تفاوتی با زمانی که معمولاً صحبت می‌کنید نداشته باشد. البته اگر شما در صدایتان ناراحتی یا احساسات را بروز دهید، طرف مقابل به راحتی می‌تواند از این ضعف استفاده کند و با اصرار زیاد، بله را از شما بگیرد. به طور کلی داشتن آرامش در صدای شما موجب می‌شود تا طرف مقابل این را دریافت کند که شما فرد معقولی هستید و ممکن است در برخی از موارد نیز به او نه بگویید. این تکنیک ساده باعث می‌شود تا فرد مقابل نیز از شما ناراحت نشود. معمولاً زمانی که در صحبت کردن صدای شما بالا رود یا ناراحت به نظر برسید ممکن است فرد مقابل توضیحات شما را نپذیرد. پس آرامش در صحبت کردن را فراموش نکنید.
همچنین اگر فرد مقابل شما، هر بار که به او نه می‌گویید از شما بسیار ناراحت شود، ممکن است فرد مناسبی برای رابطه با شما نباشد و بهتر است رابطه خیلی صمیمی با او نداشته باشید.
اگر میخواهید در زمینه تبلیغات اینترنتی اطلاعاتی کسب کنید و با انواع آن آشنا شوید پیشنهاد می کنیم مقاله تبلیغات اینترنتی چیست را مطالعه کنید.
 • زیاد عذرخواهی نکنید
یکی از راه‌هایی که برای تقویت مهارت نه گفتن باید در نظر بگیرید این است که بیش از اندازه عذرخواهی نکنید. زیرا اگر شما بیش از اندازه عذرخواهی کنید، عدم قاطعیت و در نهایت نیز ضعف شما را برای طرف مقابل آشکار می‌کند.
 در این حالت فرد مقابل شما فکر می‌کند که می‌تواند با اصرار زیاد شما را متقاعد کند و حالا کار برای شما سخت خواهد شد. همچنین اگر بیش از اندازه عذرخواهی کنید، فرد متقابل شما تصور می‌کند که این حق را دارد تا از دست شما ناراحت شود. پس همواره این نکته را نیز مدنظر قرار دهید.
نتیجه‌ گیری
مهارت نه گفتن یکی از مهمترین توانایی‌های ارتباطی شناخته می‌شود که تقویت آن موجب می‌شود زمان بیشتری را به خود هدیه دهید. اگر شما به خواسته تمام اطرافیان‌تان بله بگویید، در نهایت زمانی برای خود ندارید تا کار‌هایی که دلتان می‌خواهد را انجام دهید. بهتر است بپذیرید که در زندگی نمی‌توانید همواره همه افراد را از خود راضی نگه دارید و باید حد و حدودی را در روابط خود در نظر بگیرید. یک تکنیک نه گفتن این است که صدای شما محکم و واضح باشد و تفاوتی با زمانی که معمولاً صحبت می‌کنید نداشته باشد. همچنین پس از نه گفتن به اطرافیان زیاد عذرخواهی نکنید، زیرا این کار موجب می‌شود تا بطور ناخودآگاه حق را به طرف مقابل بدهید. حتماً این راه‌های تقویت نه گفتن را تمرین کنید تا بهترین نتیجه را بگیرید.

ارسال نظرات

  دیدگاهتان را بنویسید

  سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

  سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.