برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

معرفی ۱۰ بهترین کوچ ایران [۱۴۰۲]

در هر حوزه ای که فعالیت می‌کنید یا به آن علاقه‌مندید، افراد برتر و موفقی وجود دارند که باید آنها را بشناسید. مثلا اگر کوچینگ، عرصه مطلوب شماست باید بهترین کوچ ایران را بشناسید. البته در ایران در زمینه کوچینگ، افراد توانای زیادی وجود دارند. بنابراین بهتر است به جای معرفی یک شخص واحد به عنوان بهترین کوچ ایران، یک لیست از بهترین کوچ های ایران تهیه کنیم. به هر حال، دانش کوچینگ در ایران هم مانند سایر کشورهای جهان به سرعت در حال توسعه است. تعداد کوچ های حرفه ای هم روز به روز بیشتر می‌شوند. بنابراین کم لطفی است اگر تنها یک اسم را انتخاب و از اسامی دیگر چشم پوشی کنیم. در این نوشته، 10 نفر از معروف ترین کوچ های ایران به شما معرفی خواهند شد. کوچ هایی که هر یک از آنها می‌تواند کاندیدایی قدرتمند برای عنوان بهترین کوچ ایران در سال 1402 باشد.

 

بهترین کوچ های ایران؛ شماره 1: مسیح جوادی

مسیح جوادی، موسس مرکز بیزینس کوچینگ ایران و یکی از اولین کاندیداها برای عنوان بهترین کوچ ایران است. عناوین شغلی و مدارک تحصیلی آقای جوادی پر تعداد هستند و ایشان یک بیزینس کوچ حرفه ای و بین المللی است و از آکادمی بین المللی کوچینگ، مدرک FCA کسب کرده است. مسیح جوادی شخصی پرکار و متعهد در عرصۀ کوچینگ است و تاکنون بالغ بر صدها ساعت، کلاس آموزشی برگزار کرده است. کلاس‌هایی برای آموزش تخصصی و حرفه ای کوچینگ به مالکان کسب و کارها، کارآفرینان، مدیران استارت آپ ها و … نتایج نظرسنجی‌های انجام شده از شرکت کنندگان در دوره های مسیح جوادی، از عملکرد این بیزینس کوچ حمایت می‌کنند. زیرا طبق این داده ها در حدود 70 درصد از شرکت کنندگان، بعد از شرکت در دوره های آقای جوادی، صاحب کسب و کار شخصی شده اند. علاوه بر این، تعداد زیادی از مدیران موفقِ حدود 100 شرکت متوسط و کوچک ایرانی، دست پرورده موسسه بیزینس کوچینگ مسیح جوادی هستند.

 

مسیح جوادی یکی از بهترین کوچ های ایران است.

 

بهترین کوچ های ایران، شماره 2: علی مس چی

علی مس چی، یک نام آشنای دیگر در عرصه کوچینگ است و توانسته در زمره بهترین کوچ های ایران قرار بگیرد. او علاوه بر کوچینگ در چندین عرصه دیگر از جمله بازاریابی فروش، مدیریت، سیستم سازی، رهبری کسب و کار و تیم ورکینگ نیز حضوری فعالانه‌ داشته است. ۵ کسب و کار موفق را مدیریت می‌کند و یک کارآفرین خوشنام است. کتاب معروف «مدیر در نقش کوچ» توسط علی مس چی ترجمه شده است و در بسیاری از کتابخانه های کشور در دسترس است. دو کتاب «پاشنه آشیل کسب و کار» و «الفبای کوچینگ» نیز به قلم علی مس چی نوشته شده اند و جزو کتاب های تاثیر گذار در عرصه خود محسوب می‌شوند.

علی مس چی تاکنون در زمینه کوچینگ، هم به کسب و کارهای بزرگ و کوچک و هم به اشخاص حقیقی، بیش از هزاران ساعت مشاوره داده است. به همین دلیل به عنوان یکی از بهترین کوچ های ایران شهرت دارد و بسیاری از مدیران و کارآفرینان از آموزه های علی مس چی، بهره مند شده اند. علی مس چی عقیده دارد که کوچینگ یک فرآیند است، تحقق اهداف آن نیاز به صبر و شکیبایی کافی دارد و افراد عجول از آن نتیجه نمی‌گیرند.

 

برای مطالعه بیشتر: مرجع کامل آموزش فروش

بهترین کوچ ایران، شماره 3: شهاب اناری

یکی دیگر از بهترین کوچ های ایران، شهاب اناری است که به ویژه برای متقاضیان شرکت در کنکور سراسری، شخصی شناخته شده محسوب می‌شود. زیرا آقای اناری رتبه اول کنکور تجربی در سال 1376 است و بسیاری از متقاضیان کنکور با آموزه های ایشان در مورد زبان انگلیسیِ کنکور آشنا هستند. در سال 1377 نیز دوباره موفقیت شهاب اناری، این بار در آزمون کشوری علوم پایۀ پزشکی تکرار شد و جزو نفرات برتر این آزمون بود.

در مجموع، سالهاست که شهاب اناری یکی از بهترین مدرسان زبان انگلیسی در سطح ایران است و به ایجاد روش های آموزشی خلاقانه و بدیع در این زمینه شهرت دارد. شهرت شهاب اناری تنها به زبان انگلیسی یا کنکور محدود نمی‌شود و این فرد، یک بیزینس کوچ، سخنران و نویسنده بین المللی نیز هست. در سال 2016، وال استریت ژورنال که یکی از پرنفوذترین روزنامه های اقتصادی سیاسی جهان است شهاب اناری را به عنوان «استاد بزرگ موفقیت» معرفی کرد. همانطور که گفته شد آقای شهاب اناری در میان اکثر دانش آموزان برای کتاب های زبان کنکور شناخته می شود. سایت ketabane درباره این کتاب ها مطلب زیر را آورده است:

کتاب شهاب اناری در زبان انگلیسی متوسطه و کنکور، می‌تواند دانش‌آموزان را از نیاز به هر کتاب دیگری بی‌نیاز کند. کتاب‌های کمک‌درسی تألیف شده توسط شهاب اناری، از همان ابتدای ورود زبان انگلیسی به دروس متوسطه، همراه دانش‌آموزان است. کتاب‌های انگلیسی کنکور وی، دربردارنده تمام نکاتی است که از پایه هفتم، دانش‌آموز آموخته و بایستی برای نتیجه بهتر در کنکور، آنها را دوباره مرور کند. در این کتاب‌ها، هیچ نکته و کلمه‌ای فراموش نشده و با نظام جدید آموزشی نیز سازگار است. همچنین در لیست کتاب های شهاب اناری، کتاب‌هایی متناسب با نیاز داوطلبان کنکور زبان نیز به چشم می‌خورد.

 

دکتر شهاب اناری به عقیده بسیاری از طرفدارانش، بهترین کوچ ایران است.

 

یکی دیگر از دلایل شهرت شهاب اناری به عنوان یکی از بهترین کوچ های ایران، همکاری هایی است که با اساتید و سخنران‌های بزرگ موفقیت داشته است. مثلا با رابرت کیوساکی، آنتونی رابینز، جک کنفیلد، دیپاک چوپرا و برایان تریسی، سخنرانی هایی مشترک دارد. علاوه بر این در یک سیستم مخصوص از کوچینگ، موسوم به Core Energy Coaching متخصص است. سیستمی از کوچینگ که به موسسه آموزش عالی iPEC مربوط می‌شود.

 

بهترین کوچ ایران، شماره 4: محمود معظمی

محمود معظمی جزو بهترین کوچ های ایران است که در حال حاضر در کانادا زندگی می‌کند. دوره های کوچینگ آقای معظمی بسیار معروف هستند و با اطمینان می‌توان گفت که همه صاحبان کسب و کار، دوست دارند در این دوره ها شرکت کنند. زیرا که دوره هایی بسیار کاربردی و موفقیت آمیز هستند منتها در عین حال بسیار هم گران هستند. به همین دلیل است که برخی از افراد، محمود معظمی را به عنوان سخنران انگیزشی یا کوچِ ثروتمندان می‌شناسند. منتها این عنوان چندان هم درست نیست. زیرا در دوران کرونا، آقای معظمی به افراد زیادی که توان پرداخت هزینۀ دوره های وی را نداشتند کمک کرد که در این دوره ها شرکت کنند. البته آقای معظمی یک نوع گزینش خاص در مورد شرکت کنندگان دوره ها دارد. او تنها افرادی را در دوره ها می‌پذیرد که زعم وی آمادگی کافی دارند.

در معرفی ایشان سایت irfoundr نیز مطلب زیر را آورده است:

«خودت را دوست بدار و کمک کن تا دیگران نیز خود را بیشتر دوست بدارند» این شعار اصلی آقای معظمی است که در آموزش‌های خود ترویج می‌دهد و خود او عمیقا به این جمله ایمان دارد. در وبسایت ایشان از او به عنوان گران قیمت‌ ترین کوچ ایران یاد شده است و گفته می شود تنها برای ثروتمندان برنامه می گذارد و به آنها آموزش می دهد ولی بهتر است بدانید ایشان تنها کوچینگ کسانی را می‌پذیرد که مطمئن باشد عمیقاً و قلباً خواستار آموزش و یادگیری و همچنین تغییر می باشند.

 

شماره 5: حسین طاهری

حسین طاهری نیز در لیست بهترین کوچ های ایران، جایگاه ویژه ای دارد. ایشان یک بیزینس کوچ موفق است که علاوه بر کوچینگ، چندین تخصص مهم دیگر نیز دارد. تخصص‌هایی متنوع از طراحی گرافیک گرفته تا مشاورۀ تبلیغات، بازاریابی، مدیریت کسب و کار، توسعه برند و … تخصص‌هایی که زمینه ساز همکاری حسین طاهری با صدها شرکت و برند برتر داخلی و هزاران کارآفرین و مدیر ایرانی شده اند. بخشی از این کمک ها و همکاری ها از طریق آژانس تبلیغاتی 128 انجام شده اند که حسین طاهری مدیر عامل آن است.

حسین طاهری یکی از بهترین کوچ های ایران

 

گفته می‌شود که حسین طاهری اولین برگزار کننده همایش های بزرگ و مرتبط با کسب و کار در ایران است. ایشان یکی از بهترین کوچ‌های ایران است که از اواسط دهه 80، شروع به برگزاری اینگونه همایش‌ها در اصفهان کرد. همایش هایی که به تدریج در ایران تبدیل به یک سنت شدند و تا امروز ادامه دارند. دوره های آموزشی کوچینگِ حسین طاهری، هم به دلیل محتوای پر بار و هم به سبب عناوین جذابی که دارند بسیار معروف هستند. مثلا «بیزینس کوچینگ پاویون» و «هک رشد اورانیوم» عناوین دو دوره معروف کوچینگ از حسین طاهری هستند که به صورت منظم برگزار می‌شوند.

 

شماره 6؛ ماهان تیموری

کاربران تلگرام یا اینستاگرام شاید تنها ماهان تیموری را به عنوان بهترین کوچ ایران بشناسند. زیرا که در این دو کانال ارتباطی، محتوای تبلیغاتی و آموزشی زیادی از ماهان تیموری به چشم می‌خورد. به هر حال، ماهان تیموری فردی پرتلاش و موفق و بنیانگذار هوش مالی در ایران است. افرادی که به واسطه ماهان تیموری شاغل شده اند جامعه بزرگی را تشکیل می دهند. ایشان تاکنون در صدها سمینار شرکت کرده و ساعت هایی پرشمار، کارگاه آموزشی برگزار کرده است. ماهان تیموری رسالت خود را کمک به مردم در ثروتمند شدن بیشتر می‌داند. دورۀ «هوش مالی پلاس» از ماهان تیموری در حال حاضر یکی از معروف ترین دوره های مرتبط با کوچینگ در ایران است. علاوه بر دوره ها، کتاب های آقای تیموری نیز بسیار پرفروشند و به محض چاپ شدن جزو پرفروش ترین کتاب ها در زمینه موفقیت قرار می‌گیرند.

برای مطالعه بیشر: مهارت های ارتباطی چیست

شماره 7 از بهترین کوچ های ایران؛ علی شاه حسینی

علی شاه حسینی نیز به اندازه کافی لایق عنوان بهترین کوچ ایران است. این شخص پایه گذار «آکادمی مدیران پنج ستاره» است. یک آکادمی معروف که علاوه بر ایران در برخی از کشورهای همجوار و نزدیک (مانند ترکیه، گرجستان و …) نیز پایگاه دارد. علاوه بر این، چند کتاب در زمینه کارآفرینی و چندین مقاله نیز به قلم این بیزینس کوچ معروف نگارش شده اند. البته مقالاتی که در مجلات علمی پژوهشی داخلی از علی شاه حسینی منتشر شده اند چند برابر مقالات منتشر شده از وی در خارج از کشور هستند.

 

علی شاه حسینی یک کاندیدای لایق برای عنوان بهترین کوچ ایران

 

علی شاه حسینی در بسیاری از کنفرانس های بین المللی و سمینارهای وزارت خانه ای، سازمانی و دانشگاهیِ داخلی حضور پررنگی دارد. در اینگونه مراسمات، تاکنون صدها سخنرانی در مورد کوچینگ، موفقیت و کارآفرینی داشته و در چندین برنامه تلویزیونیِ صدا و سیما به عنوان کارشناس، بحث و گفت و گو کرده است. در مجلاتی همچون آینده روشن، دیده بان و پنجره خلاقیت، بارها مقالاتی از علی شاه حسینی چاپ شده اند. این مقالات را به آسانی می توانید در آرشیو این مجلات بیابید و از آنها استفاده کنید. علی شاه حسینی به عنوان یکی از بهترین کوچ های ایران، از نظر فعالیت های آموزشی و تدریس نیز بسیار فعال است. آموزشگاه کیش نو و آموزشگاه زبان انگلیسی آینده به دست وی تاسیس شده اند. به علاوه در دانشگاه های آزاد، علمی کاربردی و پیام نور تهران نیز مشغول به تدریس است. دوره های کوچینگ این بیزینس کوچ موفق، بسیار پرطرفدار بوده و با قیمتی مناسب در دسترس علاقمندان هستند.

 

شماره8: از لیست بهترین کوچ های ایران: منیر چگینی

عنوان بهترین کوچ ایران کاملا برازنده منیز چگینی نیز هست. زیرا که بیزینس کوچی پرتوان و موفق است و کوله باری از دانش و تجربه با خود دارد. «باشگاه کوچینگ ایران» توسط خانم منیر چگینی پایه گذاری شده است و تاکنون شاگردان بسیار موفقی در این مجموعه تربیت شده اند. علاوه بر موسسه مذکور، نمایندگی رسمی سلوشن آکادمی آلمان (Solution focus Coaching) نیز با خانم منیز چگینی است. این بیزینس کوچ، خود را به عنوان یک عاشق کوچینگ معرفی می‌کند که کوچینگ زندگیش را تغییر داده است. حال در تلاش است با کوچینگ، زندگی دیگران را نیز عوض کند. دوره ها و کلاس های کوچینگ خانم چگینی بسیار پر مخاطبند و افرادی که این بیزینس کوچ را می‌شناسند مشتاق به استفاده از آموزه های وی هستند.

 

خانم منیر چگینی یکی از کوچ های برتر ایران است

 

 شماره 9: تیمور میری

اگر به کوچینگ، علاقمند باشید به احتمال زیاد در مورد آکادمی کوچینگ فارسی ‌زبانان (FCA) نیز شنیده‌اید. این آکادمیِ معروف، توسط یکی از بهترین کوچ‌های ایران یعنی تیمور میری و با همکاری خانم مریم معتمد بنیانگذاری شده است. گفته می‌شود که در میان فارسی زبانانی که تا این لحظه، مدرک فدراسیون بین المللی کوچینگ را دارند سطح مدرک آقای میری از همه بالاتر است. موسسه گالوپ (Gallup) نیز که یک موسسه معروف جهانی در زمینه مشاوره مدیریت است به شایستگی و توانایی تیمور میری اذعان کرده است.

آقای میری یک بیزینس کوچ موفق است که دهه ها در سطح جهانی، سابقه کار اجرایی و مدیریتی دارد. این بیزینس کوچ توانا با چندین شرکت بین المللی، همکاری کرده و برای بهبود عملکرد این شرکت ها به آنها مشاوره مدیریتی ارائه داده است. همچنین مدیر مسئول یک شرکت معروف به نام MTMi در انگلستان است. شرکت MTMi در زمینه بهبود کار تیمی و ارتقای سطوح مدیریتی کسب و کار ها در انگلستان فعالیت دارد. آقای میری در زمینۀ آموزش کوچینگ نیز هر ساله دوره های بین المللی مختلفی تحت نظارت فدراسیون بین المللی کوچینگ برگزار می کند. شرکت کنندگان در این دوره ها می‌توانند مدارک معتبر بین المللی در زمینه کوچینگ دریافت کنند.

 

شماره 10: محمد مهدی ربانی

محمد مهدی ربانی نیز جزو افرادی است که لیاقت عنوان بهترین کوچ ایران را دارد. این فرد یکی از مهمترین نشریه های مرتبط با کارآفرینی در ایران را مدیریت می کند. نشریه ای موسوم به پنجره خلاقیت که تاکنون موفقیت زیادی در ایران بدست آورده است. علاوه بر این، آقای ربانی مدیر مسئول انتشارات نگاه نوین نیز هست. اگر یک جستجوی ساده در کتاب فروشی های آنلاین یا کتاب فروشی‌های سطح شهر خود، داشته باشید کتابهای متعددی از انتشارات نگاه نوین پیدا خواهید کرد. کتاب هایی در زمینه موفقیت شغلی و کارآفرینی که اغلب، محبوبیت و فروش خوبی در ایران دارند.

 

محمد مهدی ربانی یک بیزینس کوچ موفق

 

عنوان شغلی دیگری که محمد مهدی ربانی دارد به شرکت داروسازی دیموند مربوط می‌شود. یک شرکت خلاق داروسازی در ایران که محمد مهدی ربانی رئیس هیئت مدیره آن است. آقای ربانی، هم به صورت خصوصی و هم در دانشگاه های داخلی و خارجی به تدریس کوچینگ نیز مشغول است. او سالها در خدمت اساتید معروف جهانی از جمله برایان تریسی، جک کنفیلد، مک دونالد و جان دمارتینی، کسب علم کرده است. بنابراین گنجینه ای واقعی از دانش موفقیت و کوچینگ است و همه دوست دارند از راهنمایی‌های ایشان بهره‌مند شوند.

 

جمع بندی:

هر فردی به این موضوع اهمیت می دهد که کوچی که می خواهد با او در جلسات کوچینگ شرکت کند حتما جزو بهترین ها باشد. در سراسر ایران کوچینگ های مختلفی با سابقه کاری های متفاوتی وجود دارد و شاید همین موضوع انتخاب یک کوچ مناسب را برای شما به کاری دشوار تبدیل کند. در این نوشته ما با معرفی بهترین کوچ های ایران تلاش کردیم تا این کار را برای شما آسان تر کنیم.

 

برخی از سوالات رایج:

1- بهترین کوچ ایران کیست؟

بر اساس رتبه بندی های مختلف، مسیح جوادی، علی مسچی، شهاب اناری، محمود معظمی، حسین طاهری، ماهان تیموری، و علیرضا نیکبخت و.. از جمله بهترین کوچ های ایران هستند.

2- یک کوچ خوب چه مهارت هایی باید داشته باشد؟

مهارت های ارتباطی، مهارت های گوش دادن فعال، مهارت های حل مسئله، مهارت های مدیریت زمان، و مهارت های انگیزشی

3- فرآیند کوچینگ چگونه است؟

جلسات کوچینگ معمولاً ماهانه برگزار می شوند و هر جلسه حدود یک ساعت طول می کشد. تیم علی مسچی بهترین مدرسین کوچ در ایران هستند.

4- بهترین نوع کوچینگ برای من کدام است؟

ارسال نظرات

  1. به نظر من که عنوان بهترین مربی کوچینگ ایران رو شاید نشه هیچوقت به یه نفر ثابت داد چون که بالاخره آدما رفتارشون و عملکردشون تغییر میکنه و نیازه که همواره مورد بررسی باشن که یه وقت کیفیت کارشون کم نشده باشن یا سوتی ای نداده باشن اما خب بعضی از آدما شناخته تر شدن و به قولی امتحانشون رو پس دادن مثل افرادی که خودتون توی این لیست آوردین

  2. خروجی بعد از گذراندن دوره کوچینگ چیاست؟

    1. سلام عزیزم ، نتیجه بعد از گذراندن دوره کوچینگ به این صورته: (بهبود عملکرد، افزایش اعتماد به نفس، و دستیابی به اهداف)

  3. معتبرترین مدرک کوچینگ در ایران چیه؟

    1. مدرک کوچینگ سازمان بین المللی کوچینگ (ICF)

  4. ممنون از معرفی بهترین مدرس کوچینگ در ایران

دیدگاهتان را بنویسید

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.