برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

فهرست مطالب نمایش

کوچ سلامت، کوتاه شدۀ عبارت کوچینگ سلامت (Health Coaching)  است. این عبارت به فرآیند یا پروسه‌ای اشاره دارد که در جهت حفظ و ارتقای سلامت افراد، برنامه ریزی شده است. مربیانی که این فرآیند را مدیریت می‌کنند و آموزش های لازم را به مردم ارائه می‌دهند نیز کوچ سلامت (Health Coach) نامیده می‌شوند. کوچ های سلامت به شما کمک می‌کنند که رژیم غذایی، سبک زندگی و عادات رفتاری خود را تغییر دهید تا بتوانید سالم تر بمانید. شاید خودتان بخشی از آنچه را که کوچ های سلامت به شما می‌گویند بدانید. منتها آیا تاکنون به صورت منظم از این دانسته‌ها برای حفظ سلامتی خود استفاده کرده اید؟ اگر واقع بین باشید می‌بیند که حرکت در مسیر سلامتیِ بیشتر، چندان هم ساده نیست و اغلب، نیاز به عوض کردن سبک زندگی و تغییرات رفتاری دشوار دارد. به همین دلیل است که بسیاری از مردم به تنهایی از عهده آن بر نمی‌آیند و دوست دارند از کوچ های سلامت کمک بگیرند.

آشنایی بیشتر با روند کوچ سلامت

کوچینگ سلامت چه فوایدی برای زندگی انسان دارد؟ 10 مزیت ثابت شدۀ کوچ سلامت

شماره 1: کوچ سلامت می‌تواند در بهبود رژیم غذایی به شما کمک کند

اگر با فرایند کوچینگ آشنا باشید متوجه میشوید که کوچ سلامت می‌توانند به شما کمک کند تا به شکلی چالش برانگیز، رژیم غذایی خود را تغییر داده و آن را بهبود ببخشید. مطالعات نشان می‌دهند، افرادی که دارای کوچ سلامت هستند در مقایسه با سایرین تمایل بیشتری به خوردن میوه‌ها و سبزیجات دارند. در عین حال اینگونه افراد، کمتر به سمت مصرف چربی‌های ناسالم گرایش پیدا می‌کنند. خب، اینها همان تغییر رفتارهایی هستند که کوچ های سلامت در افراد ایجاد کرده اند.

کوچ سلامت و تاثیر مثبت آن بر اصلاح رژیم غذایی

چه بخواهید از گلوتن و یا کربوهیدرات‌های تصفیه شده اجتناب کنید و چه بخواهید کمتر فست فود بخورید، یک کوچ سلامت می‌تواند به شما کمک کند. اینگونه مربیان در کنار شما هستند تا در ابتدا تغییرات کوچکی را در عادات غذایی شما ایجاد کنند. تغییراتی کوچک که به تدریج نتایج ملموسی را برای شما در پی خواهند داشت. مثلا همه چیز می‌تواند با افزودن مقداری سبزیِ اضافه در هر وعده غذایی شروع شود. سپس، مسئله می‌تواند با تغییر در تعداد وعده های غذایی، اولویت دادن به پروتئین در برخی وعده ها و امثال اینها ادامه پیدا کند. مربیان سلامت، همچنین در مورد موانعی بحث خواهند کرد که ممکن است شما را از ایجاد این تغییرات باز دارند. در نتیجه، شاید آنها پیشنهادات خود را بر اساس سبک زندگی و ترجیحات غذایی شما اصلاح کنند. حتی ممکن است ترجیح بدهید کوچ تغذیه داشته باشید.

 شماره 2: کوچینگ سلامت شما را به فردی پر تحرک تر تبدیل خواهد کرد

تحقیقات نشان می‌دهند که کوچینگ سلامت، افراد را از نظر بدنی فعال‌تر می‌کند. اغلب افرادی که خدمات کوچینگ سلامت دریافت می‌کنند در مقایسه با سایرین، بیشتر پیاده روی کرده و تبدیل به افرادی فعال تر می‌شوند. مشخص شده که کوچینگ سلامت حتی در افراد بالای 60 سال نیز سبب افزایش تحرک می‌شود. تحرکی که برای پیشگیری یا کنترل بیماری های مزمن و به حداکثر رساندن استقلال در سنین بالاتر بسیار مفید است. [4] در کل، اگر برای شما دشوار است که به صورت منظم فعالیت بدنی داشته باشید کوچینگ سلامت می‌تواند انگیزه لازم را در شما ایجاد کند.

شماره 3: افراد با کوچینگ سلامت، بهتر مفهوم سلامتی را درک می‌کنند.

از تغییر رژیم غذایی و سبک زندگی گرفته تا مدیریت ویزیت‌های پزشک، چکاپ های دوره ای و نحوه مصرف داروها، همگی بخشی از فرآیند دلهره‌آور حفظ سلامتی هستند. منتها اگر یک کوچ سلامت در کنار شما باشد همه چیز ساده تر خواهد شد و دیگر دنیای اطراف شما اینقدر دلهره آور نخواهد بود. زیرا کوچ‌های سلامت از دنیای گستردۀ علم تغذیه آگاهی کامل دارند و شما را از گرداب اطلاعات نادرستِ رسانه های اجتماعی نجات خواهند داد. اینگونه کوچ‌ها همچنین از نتایج آزمایشات خون شما و دارو هایی که باید مصرف کنید سر درمی‌آورند و می‌توانند با اولویت‌های شخصی شما ارتباط برقرار ‌کنند. آنها می‌دانند که تغذیه شما چه کمبود هایی دارد و بهتر است چه مکمل‌هایی مصرف کنید. در مجموع، هر بار که با کوچ سلامت خود ملاقات می‌کنید، درک بهتری از مفهوم کلیِ سلامت شخصی به دست خواهید آورد.

با کوچینگ سلامت مفهوم کلی سلامتی را بهتر درک خواهید کرد

شماره 4: کوچ سلامت، افراد را در مسیر کاهش وزن یاری می‌دهد

اگر به دنبال کاهش وزن هستید، کوچ سلامت می‌تواند بیش از پیش شما را در این مسیر دشوار یاری کند. محققان توصیه می‌کنند اگر می‌خواهید وزن کم کنید هر هفته حداقل در یک جلسه کوچینگ سلامت شرکت کنید. زیرا طبق تحقیقات متعدد، این کار بعد از مدتی، سبب کاهش قابل توجه در وزن توده بدنی و دور کمر شما می‌شود. افرادی که اینگونه عمل کرده اند با راهنمایی هایی که دریافت کرده اند شاهد نتایجی عالی بوده اند. مطمئنا، مربیان سلامت با تمرکز بر رژیم غذایی و تغییرات در سبک زندگی به شما کمک می‌کنند به اهداف کاهش وزنتان برسید. آنها شما را یاری می‌دهند که برای طی کردن مسیر پیشرفت، انگیزه خود را حفظ کنید.

شماره 5: مربیگری سلامت می‌تواند کلسترول و فشار خون افراد را بهبود بخشد

تحقیقات نشان داده که رهنمودهای کوچ سلامت می‌تواند به شکلی موثر به بهبود سلامت قلب افراد بیانجامد. به عنوان مثال، افرادی که در زمینه سلامت، خدمات کوچینگ دریافت کرده‌اند در مقایسه با افرادی که مربی نداشته اند، بیشتر شاهد افت کلسترول و فشار خون خود بوده اند. کوچ های سلامت بر اساس نتایج آزمایشات خون افراد، توصیه هایی اختصاصی ارائه می‌دهند. اضافه کردن غذاهای غنی از فیبر، محدود کردن کربوهیدرات‌های تصفیه شده، اجتناب از چربی‌های ترانس و … همگی می‌توانند جزو این توصیه‌ها باشند. همچنین کوچ‌های سلامت ممکن است شما را به مصرف مکمل‌هایی خاص یا افزایش فعالیت بدنی تشویق کند. آنها برنامه‌ای کاملا منطبق با وضعیت سلامتی شما ارائه داده و در صورت لزوم، توصیه‌های خود را اصلاح و آپدیت می‌کنند. برنامه ای که به سلامتی کلی بدن و از جمله به سلامت قلب و عروق‌ شما کمک زیادی خواهد کرد.

حفظ سلامت قلب و عروق به کمک کوچینگ سلامت

شماره 6: مربیگری سلامت می‌تواند کنترل قند خون را بهبود بخشد.

یک مطالعه [9] بر روی بیماران دیابتی نوع 2 که به صورت تلفنی مشاورۀ کوچینگ سلامت دریافت کرده اند به نتایج جالبی رسیده است. این مطالعه به ما می‌گوید که افرادِ دریافت کننده مشاوره توانسته اند به طور قابل توجهی سطح قند خون خود را کاهش ‌دهند. در این مطالعه، بیش از 79 درصد از شرکت‌کنندگان در فرآیند کوچینگ، اظهار داشته اند که کوچِ آنها به کنترل بهتر دیابتشان کمک کرده است. به علاوه، بیش از نیمی از شرکت کنندگان به دریافت خدمات بیشتر در زمینه کوچینگ سلامت، ابراز علاقه کرده اند. علاوه بر این، دو مطالعه دیگر [20,21] نیز بر روی افرادی انجام شد که حدود شش ماه خدمات کوچینگ سلامت دریافت کرده‌ بودند. این مطالعات هم پیشرفت‌های قابل ملاحظه ای را در خودکارآمدی، سطح دانش، متابولیک و نتایج بالینیِ افرادِ مورد تحقیق نشان دادند.

شماره 7: مربیگری سلامت یک برنامه بهبود سلامت اختصاصی و سفارشی است

پر کردن پرسشنامه های آنلاینِ سلامت آسان است. منتها در اغلب اوقات این ارزیابی‌ها داروهای شما، روال‌های روزانه و عادات غذایی شما را در نظر نمی‌گیرند. به طور کلی اینگونه پرسشنامه‌ها که اخیرا در سایت های مختلف رایج شده اند پاسخ‌هایی بسیار ابتدایی را به شرکت کنندگان ارائه می‌دهند. اینها به هیچ وجه نمی‌توانند جایگزین راهنمایی‌ها و اطلاعاتی باشند که شما از کوچ سلامت خود دریافت می‌کنید. یک کوچ سلامت می‌داند که بدن شما منحصر به فرد است. بنابراین برنامه غذایی شما را نیز به شکلی منحصر به فرد تدوین می‌کند. مربیان سلامت، سلامتی شما را به شکل تصویری واضح و کامل در ذهن خود مجسم می‌کنند. آنها ابتدا در مورد اهداف، عادات غذایی، سابقه خانوادگی، نگرانی‌های خاص سلامتی و سبک زندگی شما به درک کاملی می‌رسند. سپس بر اساس این دانش، توصیه‌هایی دقیق‌، شخصی‌سازی‌شده‌ و منحصر به فرد را به شما ارائه می‌دهند.

شماره 8: مربیگری سلامت کیفیت کلی زندگی شما را بهبود می‌بخشد.

مشخص شده که کوچ سلامت به طور قابلِ توجهی عوامل خطرزای زندگی را مرتفع کرده و در نتیجه می‌تواند کیفیت زندگی افراد را تا حد زیادی بهبود بخشد . علاوه بر این، تحقیقات نشان داده است که کوچ‌های سلامت، تاثیر مثبتی بر استرس، علائم افسردگی، رشد اجتماعی و سلامت روان افراد دارند.

شماره 9: افراد به یاری مربیگری سلامت، اهداف خود را تا انتها پیگیری می‌کنند

ایجاد تغییرات مثبت در زندگی، تنها زمانی آسان است که افرادی در کنار شما باشند و شما را حمایت کنند. مطالعات نشان می‌دهند که 95 درصد از افرادی که به تنهایی برای رسیدن به اهدافِ سلامتی تلاش می‌کنند پس از مدتی اهداف خود را نیمه کاره رها می‌کنند. خب این عدد بسیار بزرگی است که انسان را به تفکر وامی‌دارد. تفکر در مورد اینکه آیا بهتر نیست برای حفظ سلامتی خود از یک کوچ حرفه ای کمک بگیریم؟ اگر از کوچینگ سلامت استفاده نکنیم به آسانی ممکن است در رسیدن به اهداف خود ناتوان بمانیم. چون طبق مطالعات، تنها حدود 4 درصد از مردم، به تنهایی یک هدف را تکمیل می‌کنند خب چقدر احتمال دارد جزو این 4 درصد باشیم؟ کوچ سلامت شما مانند یک دوست، پاسخگوی شماست. او از طریق راه های ارتباطی مختلف به سوالات شما پاسخ داده و شما را درک خواهد کرد. این پشتیبانیِ مداوم است که در نهایت نتایج مطلوب شما را خلق خواهد کرد.

شماره 10: کوچینگ سلامت می‌تواند به کاهش هزینه های پزشکی کمک کند

در بیماری‌های مزمن، در درجه اول این مصرف منظم داروهاست که می‌تواند افراد را از دردسر دور نگه دارد. با این حال، بسیاری از مردم در مصرف داروهای خود چندان منظم نیستند. منتها خوشبختانه کوچینگ سلامت می‌تواند این نظم را در افراد ایجاد کند. تحقیقات نشان می‌دهند که مردم به کمک کوچینگ سلامت داروهای خود را منظم تر مصرف می‌کنند. در نتیجه، بهتر می‌توانند بیماریِ خود را کنترل کنند و کمتر در بیمارستان بستری می‌شوند. کمتر بستری شدنِ بیماران مزمن به کاهش چشمگیر هزینه های پزشکی برای افراد و جامعه منجر خواهد شد.

کاهش هزینه های پزشکی به یاری کوچ سلامت

سوالات متداول در مورد کوچینگ سلامت

کوچینگ سلامت برای چه کسانی مناسب است؟

کوچ سلامت برای همه است به طوری که حتی میتوان از سن کم به کوچینگ نوجوانان پرداخت. اگر به انگیزه انفرادی نیاز دارید، در تلاش برای کاهش وزن هستید یا هر هدف دیگری در رابطه با سلامتی دارید فرقی نمی‌کند. مهم این است که در سفر خود به حمایت نیاز دارید. کوچینگ سلامت از طریق آموزش به شما انگیزه و الهام می‌بخشد و شما را در قبال سلامت خودتان مسئولیت پذیر تر می‌کند. کوچ های سلامت به شما برنامه ای می‌دهند که به طور خاص برای شما و آنچه نیاز دارید طراحی شده است. آنها در تمام مسیر برای رسیدن به اهدافتان از شما حمایت خواهند کرد.

چگونه کوچینگ سلامت ما را به موفقیت می‌رساند؟

موفقیت شما در درون شما نهفته است. کوچ سلامت، شما را راهنمایی و حمایت کرده و به شما الهام می‌بخشد و برنامه‌ای برای دنبال کردن به شما ارائه می‌دهد. با تعیین اهداف و برنامه ریزی زمانی سالم، قابل اندازه گیری و معقول و همچنین کمی سخت کوشی، موفقیت به طور طبیعی حاصل خواهد شد.البته توجه داشته باشید ذهن خودتون در این مسیر مانع نشود همانطور که در سایت چطور آمده:

رایج‌ترین مانعی که افراد با آن روبه‌رو می‌شوند، افکاری است که درباره خودشان و درباره تغییر دارند. کوچ‌ها با روش‌های کوچینگ سلامت مانند مصاحبه انگیزشی و تکنیک‌های رفتاردرمانی شناختی که کمی بعد درباره آنها صحبت خواهیم کرد به افراد کمک می‌کنند این افکار را بشناسند و در صورت نیاز تغییرشان بدهند.

چه زمانی نتایج را خواهم دید؟

هر فردی به روش های مختلف و در زمان بندی های متفاوت به اهداف تعریف شده در کوچینگ سلامت می‌رسد. نتایج به اهداف، ثبات تلاش و تعهد فرد، و همچنین به نحوه واکنش بدن وی به تغییرات بستگی دارد. به علاوه، نتایج به طرق مختلف به دست می‌آیند. مشاهده تفاوت‌های کوچک در نحوه تناسب لباس‌ها، کاهش فشار خون، تغییرات در وزن، توانایی خوردن بدون مشکل غذاها و … همگی می‌توانند جزو این نتایج احتمالی باشند. به طور کلی برخی از نتایج در طول مسیر، اتفاق خواهند افتاد و برای برخی دیگر باید تا پایان مسیر کوچینگ صبر کنید.

چرا باید این سفر را آغاز کنیم؟

این یک سوال عالی است. اولین قرار ملاقات با کوچ سلامت شما می‌تواند یک مشاورۀ رایگان باشد. در طول این قرار ملاقات، کوچ سلامتی که انتخاب کرده اید به شما کمک می‌کند تا پاسخ به این سوال و دیگر سوالات مشابه را پیدا کنید. متوجه می‌شوید که چرا می‌خواهید وارد پروسه کوچینگ سلامت شوید؟ آیا برای این سفر آماده اید؟ انگیزه شما برای شروع چیست؟ مربی سلامت شما در اولین مشاورۀ رایگان به کاوش عمیق مسائل مختلف می‌پردازد تا دریابد که چرا باید از کوچینگ سلامت استفاده کنید.

شروع سفر شگفت انگیز کوچینگ سلامت

کلام آخر

کارشناسان کوچ سلامت، متخصصانِ رفتار انسان هستند. آنها می‌توانند به شما در تغییر سبک زندگی، رژیم غذایی و ترک یا خلق رفتارهایی خاص کمک کنند. آنها قادرند در مسیر رسیدن به بهبود کلی سلامت، شما را یاری کنند. البته مهم است که با یک فرد واجد شرایط کار کنید. فردی که در عین داشتن تخصص، با وی راحت باشید و احساس خوبی از کمک خواستن از وی داشته باشید.

ارسال نظرات

    دیدگاهتان را بنویسید

    سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

    سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.