برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

در حال حاضر مواردی نظیر خلاقیت، نوآوری سازمانی و انگیزه بالای نیروی انسانی در سازمان‌ها از اهمیت زیادی برخوردار بوده و آنچه می‌تواند این مهم را برای سازمان‌ها و شرکت‌های مختلف فراهم سازد، مدیریت منابع انسانی است. در دنیای امروزی منابع انسانی بیشتر از گذشته مورد توجه قرار گرفته است؛ چراکه سازمان‌ها برای فروش محصولات و ارائه خدمات خود در حال رقابت بیشتری با دیگران هستند و مسلماً مجموعه‌هایی در این رقابت موفق می‌شوند که بتوانند در سیستم خود کارکنان را طوری پرورش دهند که آن‌ها با اهداف استراتژیک سازمانی همسو و هماهنگ باشند.

با توجه به اینکه حضور مدیریت منابع انسانی در سازمان‌ها نقش کلیدی برعهده دارد، اگر شما برای پیشبرد اهداف سازمانی مجموعه خود به مدیریت منابع انسانی به عنوان یک برگ برنده نگاه می‌کنید و می‌خواهید از این مفهوم نهایت استفاده را ببرید، پیشنهاد می‌کنیم تا پایان این مطلب از مسچی همراه ما باشید تا به شما بگوییم منظور از اصول مدیریت منابع انسانی چیست و در خصوص مدیریت منابع انسانی چه نکات مهم و کاربردی وجود دارد؟

نکات مدیریت منابع انسانی چیست

مدیریت منابع انسانی چیست؟

مدیریت HR یا مدیریت منابع انسانی که به اختصار Human Resource Management نام دارد، شامل فعالیت‌هایی است که در زمینه آموزش و توسعه، استخدام و جذب، مدیریت عملکرد کارکنان، حقوق و دستمزد و… صورت می‌گیرد. در واقع، مدیریت منابع انسانی تابعی از سازمان بوده که عملکرد کارکنان را در زمینه خدمت‌رسانی به اهداف استراتژیک کارفرما به حد اعلا می‌رساند.

فرایند‌هایی که به عنوان زیر مجموعه‌های مدیریت منابع انسانی تعریف می‌شوند، شامل موارد زیر هستند:

 • ارزیابی عملکرد
 • استخدام و اخراج
 • تدوین استراتژی‌ها و سیاست‌های مربوط به حفظ و نگهداشت کارمندان

مدیریت منابع انسانی برای سازمان‌ها از اهمیت زیادی برخوردار است از جمله اینکه:

 • با استفاده مناسب به منابع انسانی می‌توانید به اهداف سازمانی دست پیدا کنید.
 • اهداف فردی و گروهی در سازمان یکپارچه‌سازی می‌شود.
 • در بین تمام کارمندان روابط کاری سالم حفظ و توسعه می‌یابد و ساختار سازمانی مطلوبی اتخاذ می‌گردد.
 • برای تحولات فردی یا گروهی بر اساس رشد و پیشرفت سازمان، فرصت‌ها و امکانات مناسب ایجاد می‌شود.
 • انگیزه در کارمندان ایجاد می‌شود و روحیه آن‌ها بالا می‌رود.

اگر شما هم از آن دسته از افراد هستید که می خواهید در مورد تبلیغات اینترنتی اطلاعاتی کسب کنید و با انواع آن آشنا شوید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله تبلیغات اینترنتی چیست را مطالعه کنید.

اصول مدیریت منابع انسانی

منظور از اصول مدیریت منابع انسانی چیست؟

زمانی که درباره مدیریت منابع انسانی صحبت می‌شود، چند اصل برای سیاست‌های مؤثر مدیریت منابع انسانی در نظر گرفته می‌شود که شامل موارد زیر است:

 • محیط کاری مناسبی را برای کارکنان سازمان خود فراهم کنید.

ایجاد محیط کاری پویا و سالم می‌تواند به صورت مستقیم بر روی روحیه کارمندان اثرگذار باشد. چنانچه کارمندان سازمان نصبت به محل کارشان احساس خوبی داشته باشند، هر روز صبح با اشتیاق و علاقه در محل کار خود حاضر می‌شوند. برای اینکه افراد بتوانند به سازمان متعهد شوند، لازم است برای آن‌ها محیط کاری شاد و دلپذیری فراهم کنید که این امر از جمله مهم‌ترین اصول مدیریت نیروی انسانی است؛ بنابراین سعی کنید بهترین امکانات نظیر سالن غذا خوری و سرویس بهداشتی مناسب را در محیط کار در دسترس کارمندانتان قرار دهید.

 • به کارکنان سازمان خود حقوق معقول و منصفانه پرداخت کنید.

از دیگر اصول مدیریت منابع انسانی می‌توان به پرداخت حقوق منصفانه به افراد اشاره نمود. پرداخت حقوق پایین به کارکنان نمی‌تواند نتیجه عالی را برای مدیریت منابع انسانی به همراه بیاورد؛ چراکه از جمله نیاز‌های اولیه تمام کارکنان این است که مطابق با عرف جامعه از حقوق معقولی برخوردار باشند، پس نباید در مورد این مسأله مهم تعلل شود. پرداخت حقوق منصفانه باعث افزایش انگیزه در کارکنان می‌شود و شما باید به آن توجه داشته باشید، البته لازم است بدانید که پرداخت حقوق بالا هم محرک خوبی نیست و انگیزه ایجاد نمی‌کند، بلکه حقوق باید در حد تعادل و عرف بازار کار پرداخت شود.

 • استاندارد‌های شفاف و قابل قبول کاری تعریف کنید.

در صورتی که مدیر سازمان هستید، لازم است برای سطوح کاری و عملکردی کارکنان مجموعه خود استاندارد‌های قابل قبول و شفافی را تعریف کنید، البته به صورتی که برای همه افراد قابل دستیابی باشد، بنابراین بهتر است در این زمینه کوتاهی نکنید و مرحله به مرحله استاندارد‌های مورد نظر را افزایش دهید. به کار‌گیری استاندارد‌های مناسب، شادابی و تحرک بیشتر اعضای تیم را به وجود می‌آورد و باعث بالا رفتن سطح انگیزه افراد می‌شود. البته بهتر است درباره اهداف و استاندارد‌های کاری مورد نظر خود با تک، تک کارکنان سازمان خود صحبت کنید.

 • به ارزیابی و بررسی عملکرد کارکنان سازمان خود بپردازید.

یکی دیگر از اصول مهم مدیریت منابع انسانی ارزیابی عملکرد افراد است که اگر نتوانید آن‌ها به درستی اجرا کنید، در تشویق‌ها و تنبیه‌ها یا پرداخت حقوق دچار اشتباه خواهید شد و این امر می‌تواند آسیب به منابع انسانی را در پی داشته باشد. علاوه بر این، افرادی در سازمان عملکرد خوبی ندارند، خود را سایه افراد توانمند پنهان می‌کنند و افرادی که توانایی‌های زیادی دارند، به هیچ وجه دیده نمی‌شوند؛ بنابراین شما دیگر نمی‌توانید تفاوت‌های مهم بین افراد را شناسایی کنید.

اگر می خواهید در مورد به راحتی در شرایط مختلف نه بگویید ما به شما یک پیشنهاد شگفت انگیز داریم ، مقاله راه های تقویت نه گفتن را مطالعه کنید.

مدیریت منابع انسانی چیست

درباره مدیریت منابع انسانی باید به چه نکات کاربردی و مهمی توجه کرد؟

در بخش‌های مختلف یک سازمان به خوبی می‌توانید تأثیرگذاری منابع انسانی را مشاهده کنید و این اثرگذاری باعث می‌شود تا نکات مدیریت منابع انسانی نه تنها برای مدیران، بلکه برای بخش‌های مختلف یک سازمان مهم و ضروری باشد. در ادامه برخی از این نکات را برایتان بازگو می‌کنیم:

 

نکته اول: با کارکنان سازمان ارتباطی منظم و پیوسته داشته باشید.

 

در همه زمینه‌های تجاری به خصوص در منابع انسانی داشتن ارتباطات منظم امری مهم و ضروری به شمار می‌آید، بنابراین بهتر است با اعضای سازمان و افراد تیم خود به صورت منظم در ارتباط باشید تا بتوانید تمام امور و فعالیت‌ها را زیر نظر بگیرید و اطمینان حاصل کنید که کار‌های مربوط به سازمان به خوبی و در مسیر درست در حال اجرا شدن هستند. داشتن ارتباط قوی با دیگران که معمولاً از راه برگزاری جلسات منظم و نظرسنجی از کارکنان انجام می‌شود، می‌تواند به شما کمک کند تا بدانید لازم است بر روی چه مواردی تمرکز داشته باشید.

 

نکته دوم: در تعامل با کارکنان سخت‌گیر اما منصف باشید.

 

تعامل با کارمندان از جمله کلیدی‌ترین نکات مدیریت منابع انسانی است. یک مدیر منابع انسانی وظیفه دارد تعارضات داخلی و مسائلی را که بر روی عملکرد و رفتار کارکنان سازمان اثر می‌گذارد، حل و فصل نماید؛ بنابراین شما به عنوان مدیری منابع انسانی باید به صورت سخت‌گیرانه اما منصفانه عمل کنید. به خصوص در زمان‌هایی که پای سیاست‌های سازمان در میان باشد، لازم است به صورت سخت‌گیرانه‌تری برخوردار کنید. فرق نمی‌کند که فرد مورد نظر یک مدیر بانفوذ است یا یک کارمند ساده، بلکه باید بدانید که چگونه و در چه زمانی باید سیاست‌های سازمان را اعمال کنید. یادتان باشد اگر به این سیاست‌ها پایبند نباشید، نه تنها اقتدارتان تضعیف می‌شود، بلکه سازمان شما با هرج و مرج روبه‌رو شده و کارکنان دچار سردرگمی می‌شوند.

 

نکته سوم: ترسی از ریسک کردن نداشته باشید.

 

ریسک کردن در استراتژی منابع انسانی نقش مهم و کلیدی برعهده دارد. به عبارت دیگر، استراتژی یک سازمان و استراتژی منابع انسانی به صورت جدایی ناپذیری با یکدیگر در ارتباط هستند. ریسک کردن در مدیریت منابع انسانی می‌تواند بر روی ظرفیت سازمان برای رسیدن به اهداف عملیاتی و استراتژیک اثرگذار باشد؛ چراکه ممکن است سازمان با خطرات عمده منابع انسانی همچون محدود بودن ارزیابی و مدیریت سرمایه انسانی به منابع انسانی، شکست در پیش‌بینی‌های تجاری درباره سرمایه انسانی، پشتیبانی نکردن فرهنگ سازمان از اهداف استراتژیک و… مواجه شود.

اگر می خواهید در مورد هوش کلامی اطلاعاتی کسب کنید و همچنین روش های افزایش آن را یاد بگیرید به شما پیشنهاد می کنیم مقاله هوش کلامی چیست را مطالعه کنید.

نکات مدیریت منابع انسانی

کلام آخر

با توجه به مطالب بیان شده؛ از آنجایی که یک سازمان دارای یک چشم انداز، مأموریت و ارزش کلی مشترک است، کارکنان انگیزه کافی می‌گیرند که خود را بخشی از یک مجموعه بزرگ‌تر بدانند و در این شرایط است که مدیریت منابع انسانی همان مشارکت در جهت‌گیری استراتژیک یک سازمان، استفاده از معیار‌هایی برای سنجش تلاش‌ها و نشان دادن ارزش‌ها است که بر روی استفاده استراتژیک کارمندان و کارایی کسب و کار اثر مثبتی دارد.

بنابراین، اگر شما هم به دنبال آموختن این مفاهیم ضروری برای سازمان و مجموعه خود هستید، می‌توانید در دوره‌های آموزش اصول مدیریت منابع انسانی چیست یا منظور از مدیریت منابع انسانی چیست؟ شرکت کنید، برای این منظور فقط کافیست با مسچی در ارتباط باشید. و در پایان از شما می‌خواهیم در خصوص دیگر نکات مدیریت منابع انسانی، برایمان کامنت بگذارید.

ارسال نظرات

  دیدگاهتان را بنویسید

  سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

  سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.