برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

CRM‌ مخفف واژه Customer Relationship Management است و به معنای مدیریت ارتباط با مشتری است. همان مدیریت ارتباط با مشتری در یک دسته بندی کلی به ۴ دسته CRM استراتژيک، CRM عملیاتی، CRM تحلیلی و CRM‌ مشارکتی تقسیم می‌ شود.

در ادامه با ما همراه باشید تا با انواع CRM و کاربرد آن آشنا شویم و پاسخ crm چیست و چه کاربردی دارد را دریافت کنید.

CRM چیست؟

مدیریت ارتباط با مشتری چیست؟ مدیریت ارتباط با مشتری در حقیقت یک استراتژی بسیار کاربردی در کسب و کارها به شمار می‌رود که 2 مزیت اصلی دارد.

اول اینکه به مشتریان کمک می‌کنید یک انتخاب عالی داشته باشند چرا که این استراتژي کلیه اطلاعات و نیازهای مشتریان را در اختیار شما قرار می‌دهد.

دوم اینکه به شما کمک می‌کند ضعف‌ها و کمبودهای کار خود را بهتر درک کنید و در مدت زمان کوتاهی، اقدام به رفع آن نمایید.

از دیگر مزایای مدیریت ارتباط با مشتری می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

 • مدیریت ارتباطات پیشرفته
 • همکاری بین تیمی
 • افزایش بهره وری
 • توانمندسازی مدیریت افزایش فروش
 • پیش بینی فروش دقیق
 • بهبود عملکرد معیارهای فروش
 • افزایش رضایت مشتری و حفظ مشتری

مقاله مرتبط:  0 تا 100 راه اندازی لباس فروشی در سال 1402-1403

مدیریت ارتباط با مشتری

انواع CRM

در جدل زیر می‌توانید انواع CRM‌ را مشاهده کنید:

نوع CRMتوضیحات
CRM استراتژیکمشتری محور، بر اساس جذب و حفظ مشتریان
CRM عملیاتیبر اساس فرآیندهای مشتری مداری مانند فروش، بازاریابی و خدمات به مشتری.
CRM تحلیلیبر اساس داده‌های هوشمند مشتری و استفاده تاکتیکی از آن برای استراتژی‌های آینده.
CRM مشارکتیبر اساس کاربرد فناوری در سازمان با هدف بهینه سازی سازمان و مشتریان.

۸ گام بسیار مهم CRM

 • هم راستایی با اهداف کسب و کار

برای اینکه بتوانید در این امر موفق شوید باید بتوانید اولویت‌های سازمان را مشخص کنید. تنها در این حالت است که می‌توانید برنامه ریزی‌های مختلفی را هم در کوتاه مدت و هم در دراز مدت برای سازمان خود انجام دهید. در حقیقت CRM در اینجا نقش اساسی در پیش بینی مسائل مختلف مالی و برنامه ریزی برای آن خواهد داشت.

مقاله مرتبط:  معرفی جدیدترین انواع مدل های کسب و کار اینترنتی (2024)
 • همکاری و مشارکت در تیم

هر چه افراد بیشتر به راهکارهای و استراتژی های CRM پایبند باشند، احتمال موفقیت آن‌ها در شرکت یا سازمان نیز بیشتر خواهد شد. به این ترتیب مدیران و کلیه اعضای تیم، چهارچوب مشخصی را برای مشارکت افراد طراحی کرده و آن را به عمل در می‌ آورند. تجربه دیگر افراد در این خصوص می‌تواند تا حد زیادی در پیشرفت روند کاری شما موثر باشد.

 • مشارکت مشتری

استراتژی ها و راهکارهایی که شما برای جلب رضایت مشتریان استفاده می‌کنید؛ باعث می‌شود که از انتخاب سازمان شما راضی باشند به همین دلیل مدیریت ارتباط با مشتریان تاثیر زیادی در آشنایی با مشتری دارد. سعی کنید خودتان را به جای مشتری بگذارید و از دیدگاه آن‌ها به مسائل نگاه کنید. این امر تاثیر زیادی در بهبود نتایج شما در شرکت خواهد داشت. بهتون پیشنهاد می کنیم مقاله پرسونای مشتری رو مطالعه کنید.

 • اولویت بندی فرصت‌ ها

سعی کنید برای کلیه مسائل مربوط به شرکت اولویت بندی داشته باشید تا نظم در همه برنامه‌های شما برقرار باشد. میزان سرمایه لازم برای هر کاری را تخمین بزنید و همه چیز را طبق برنامه ریزی‌ها پیش ببرید. سعی کنید هر مسئله‌ ای که امکان به وجود آمدن بحران در آن وجود دارد را در اولویت کار خود قرار دهید و برای آن برنامه ریزی کنید.

 • استفاده از تجربیات دیگران

اصولا راهکار استفاده از نظرات و تجربیات دیگران یک راهکار موثر در بهبود عملکرد شرکت‌ها و سازمان‌ها است. سعی کنید یک لیستی از راهکارها و تجربیات افراد تهیه کنید و آن‌هایی که برای شما کاربرد دارند را استفاده کنید.

انواع CRM

 • تعیین یکپارچگی‌ های مورد نیاز نرم افزارها

شرکت‌ها و سازمان‌ها بسته به نوع شرکتشان از برنامه‌های مختلفی استفاده می‌کنند اما آیا همه این برنامه‌ها کاربردی هستند؟ CRM به افراد کمک می‌کند تا ضمن آشنایی با نرم افزارهای مختلف، تنها آن‌هایی را به کار ببرند که متناسب با نیاز شرکت است و کلیه نرم افزارهای موجود را با یکدیگر ادغام نکنند! چرا که این کار نه تنها کمکی به وضعیت شرکت نمی‌کند بلکه ممکن است حتی افراد را دچار گمراهی و سردرگمی کند.

 • ارزیابی، نظارت و تجزیه و تحلیل

وقت آن رسیده است تا تاثیر CRM را در سازمان خود مشاهده کنید. جنبه‌های مثبت این موضوع را در نظر بگیرید. مواردی که نیاز به اصلاح دارند را ویرایش کنید و روی نقاط قوت این کار تمرکز کنید. این کار را طی بازه‌های زمانی مختلف انجام دهید تا نتیجه را بهتر متوجه شوید و به یک اصل یک پارچه دست پیدا کنید. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره بهترین سرمایه گذاری با پول کم را بخوانید.

مقاله مرتبط:  بررسی کامل بوم مدل کسب و کار (Business Model Canvas)

کاربرد CRM

در قسمت بالا به این مسئله که CRM‌ چیست آشنا شده و به معرفی انواع‌ آن پرداختیم. در این بخش می‌خواهیم با کاربرد CRM‌ آشنا شویم.

برخی از کاربردهای مدیریت ارتباط با مشتری عبارت اند از:

صنعت مورد استفادهتوضیحات
کاربرد CRM‌ در هتلداریاین استراتژی در هتلداری نقش بسیار مهمی در ثبت اطلاعات مسافران و تعداد  روزهایی که مسافران قصد رزرو دارند ایفا می‌کند.
کاربرد CRM در حمل و نقلCRM در حمل و نقل برای مواردی مانند پرداخت هزینه‌ها، ارتباط با مشتریان و اطلاعات بارها دارد.
کاربرد CRM در نمایندگی فروش بیمهکاربرد این نرم افزار به منظور دسته بندی اطلاعات مشتریان برای ارائه خدمات رسانی بهتر به آن‌ها است.
کاربرد CRM در تجهیزات پزشکی، فروشگاه های آرایشی بهداشتیکاربرد CRM‌ در این حوزه‌ها برای جمع‌ آوری اطلاعات مربوط به انبار، موجودی کالای انبار، ارتباط با مشتریان و ثبت اطلاعات آن‌ها است.
کاربرد CRM در بیمارستان‌ها و خدمات پزشکیکاربرد این برنامه در این گونه مراکز به افراد در جمع آوری اطلاعات بیماران و سازماندهی مجموعه کمک می‌کند.

کلام آخر

افراد زمانی می‌توانند به نیازهای مشتریان خود پاسخ دهند که بتوانند از دیدگاه مشتریان خود به موضوع نگاه کنند و نیاز آن‌ها را درک کنند. این دقیقا همان چیزی است که CRM به سازمان‌ها کمک می‌کند. این برنامه، کلیه اطلاعات مشتریان را دسته بندی می‌کند و به افراد کمک می‌کند تا بتوانند نیازهای آن‌ها را پاسخ دهند.

در قسمت‌های بالا سعی کردیم به برخی از اطلاعات بسیار مهم در خصوص اینکه CRM‌ چیست؟ انواع CRM و کاربرد CRM را توضیح دهیم. امیدواریم توانسته باشیم در بهبود عملکرد شما در هر حوزه‌ای که مشغول به کار هستید موثر واقع شویم. پیشنهاد میشود مقاله دیگر ما درباره کسب و کار پوشاک را بخوانید.

برخی از سوالات متداول

crm چیست؟

CRM‌ به معنای مدیریت ارتباط با مشتری است. مدیریت ارتباط با مشتری در حقیقت یک استراتژی بسیار کاربردی در کسب و کارها به شمار می‌رود.

مزایای مدیریت ارتباط با مشتری چیست؟

مدیریت ارتباطات پیشرفته - همکاری بین تیمی - افزایش بهره وری - توانمندسازی مدیریت افزایش فروش - پیش بینی فروش دقیق - بهبود عملکرد معیارهای فروش - افزایش رضایت مشتری و حفظ مشتری.

ارسال نظرات

 1. سلام ممنون از توضیحات خوبی که درباره مدیریت ارتباط با مشتری گفتید.

  1. سلام.ممنون از حسن توجه شما

دیدگاهتان را بنویسید

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.