برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

می‌توان گفت در حدود دو دهه است که واژه استارت اپ سر زبان‌ها افتاده است و اکثر افراد در کسب و کار‌ها از آن استفاده می‌کنند. البته برای آنکه بتوان به سؤال “استارت اپ چیست؟ ” پاسخ درستی داد، باید بدانید که هر کسب و کار کوچکی که بر حسب یک ایده پیش می‌رود، نمی‌تواند استارت اپ باشد.

همچنین یک وبسایت که مطالب گوناگون و جذابی را برای شما به ارمغان می‌آرود نیز یک استارت اپ یا شرکت نوپا نیست و برای آنکه بتوانید با این تعریف بیشتر آشنا شوید بهتر است تا ادامه مطالب را از دست ندهید.

شرکت نوپا چیست

استارت اپ چیست؟

به طور کلی می‌توان گفت، استارت آپ در ایران به معنی شرکت نوپا است، اما اگر بخواهید تا با تعریف کامل‌تری از آن آشنا شوید، بهتر است بدانید که استارت اپ به یک برنامه خام گفته می‌شود که با تلاش و کوشش یک تیم موفق و کارکشته، تبدیل به یک محصول قابل ارائه به کاربران می‌شود و با ارائه ایده‌های جدید، تمرکز بر روی فروش محصول بالا می‌رود.

لازم به ذکر است که بدانید، معمولاً از هر 10 استارتاپ در ایران، معمولاً تنها یکی از آن‌ها به موفقیت می‌رسد و بقیه با شکست مواجه می‌شوند. به همین دلیل، بهتر است تا با این مقوله بیشتر آشنا شوید و بتوانید به پرسش startup چیست (استارت آپ یعنی چه)  به خوبی پاسخ دهید.

تاریخچه استارت اپ

یکی از راه‌هایی که بتوانید با استارت آپ‌ها بهتر آشنا شوید و بتوانید به پرسش start up چیست؟ پاسخ مناسبی دهید، این است که تاریخچه استارت اپ را از ابتدا بدانید. جرقه استارت اپ‌ها از زمان شروع به کار شرکت‌های Silicon Valley در سال 1911 میلادی به وجود آمد.

به طور کلی، یکی از موفق‌ترین و شناخته شده‌ترین نمونه استارتاپ در دنیا، شرکت اپل است که استیو جابز آن را تأسیس کرد. علاوه بر این استارت آپ گوگل نیز یکی دیگر از قوی‌ترین‌هاست که در سال 1997 تأسیس شد و در سال 1998 میلادی شروع به کار کرد که امروزه همه افراد از آن بهره‌مند هستند. بهترین سرمایه گذاری با 10 میلیون چیست؟

مقاله مرتبط:  مشاغل خانگی پر درآمد + معرفی 14 کار در منزل با درآمد 12 میلیون به بالا

ویژگی های اصلی استارت اپ ها

برای اینکه هر استارتاپی بتواند به موفقیت برسد، باید دو ویژگی زیر را به طور اتومات داشته باشد. در اینصورت می‌توان گفت ایده خام با تلاش و کوشش به ثمر خواهد رسید و به یک کسب و کار بسیار موفق تبدیل خواهد شد.

⦁ قابلیت تکرار داشته باشد (Reproducibility)

به طور کلی کسب و کار استارتاپی تنها مختص به حوزه فناوری اطلاعات نیست و شما در هر حوزه‌ای بتوانید قاعده تکرارپذیری را رعایت کنید، می‌توانید یک گام به سمت موفقیت بردارید. تکرارپذیری بدان معناست که محصول خروجی از استارتاپ شما قابلیت بازتولید را داشته باشد و اگر به تولید انبوه رسد، مشکلی بابت فروش آن‌ها نداشته باشید.

⦁ قابلیت مقیاس‌ پذیری داشته باشد

اگر ایده خام یک تیم این ویژگی را نیز داشته باشد، گام اصلی را در جهت موفقیت برخواهد داشت. لازم به ذکر است که بدانید، قاعده مقیاس‌پذیری بدین معناست که با افزایش منابع انسانی، کسب و کار شما قابلیت رشد بیشتر داشته باشد و به‌طور خلاصه دست و پای شرکت برای گسترش بسته نباشد.

Startup چیست

اهمیت استارتاپ موفق

برای آنکه بتوان به پرسش شرکت نوپا چیست؟ پاسخ بهتری داد، بهتر است تا با اهمیت آن در کسب و کار آشنا شد. بهتر است بدانید که اهمیت استارتاپ در آن است که یک ایده خام بتواند مشکلات را حل و فصل کند و دارای برنامه‌ریزی درست باشد. به‌طور کلی اگر ایده به حل مشکلات منجر نشود، در همان مرحله باقی می‌ماند و نمی‌توان از این کسب و کار به عنوان استارتاپ یاد کرد.

همچنین اهمیت استارتاپ موفق آنجایی مشخص می‌شود که به دنبال بازاریابی درست برای محصولات باشد. بهتر است بدانید که با خلق یک محصول نمی‌توان به موفقیت در حوزه استارتاپ رسید و باید با شیوه‌های روز بازاریابی در دنیا آشنا شد تا بتوانید خدمات و قابلیت‌های محصول خود را به گوش مشتریان برسانید. نگاهی دیگر به سمت اهمیت استارتاپ موفق وجود دارد که می‌گوید، استارتاپی موفق است که بتواند ذائقه مشتریان را بنابر محصولات خود تغییر دهد و آن را در بین مردم نهادینه کند. با روش های سرمایه گذاری پر سود آشنا شوید.

مقاله مرتبط:  22 تا از بهترین فیلم انگیزشی موفق سینما که حتما باید دید!

نمونه های استارتاپ موفق ایرانی

⦁ آپارات

اگر میخواهید به سوال ” مشاغل استارتاپ چیست ” پاسخ دهید با ما همراه باشید. حتماً تا به حال نام این وبسایت به گوشتان خورده است. در واقع آپارات نسخه ایرانی شده یوتیوب است. زمانی که یوتیوب فیلتر شد، بهترین زمان را برای استارتاپ‌های ایرانی فراهم کرد تا بتوانند نسخه ایرانی آن را فراهم کنند. این سایت در سال 80 راه‌اندازی شد و کلید موفقیت آن در سال 93 و زمانی که رئیس جمهور صفحه خود را در آن ساخت، شروع شد. اکنون این استارتاپ به موقعیت مالی بسیار خوبی رسیده است و از زیر مجموعه‌های شرکت صبا ایده است.

⦁ دیجی کالا

اگر قصد این را دارید تا به سؤال استارت اپ چیست؟ پاسخ مناسبی دهید، بهتر است تا دیجی کالا را به یاد‌آورید. به جرات می‌توان گفت این نمونه استارتاپ جزء بهترین استارت اپ‌های موجود در ایران است. این وبسایت در ابتدا در سال 2006 راه‌اندازی شد و تنها به نقد و بررسی کالا‌ها می‌پرداخت، اما با گذشت چند سال تصمیم گرفت تا به فروش کالا در وبسایت خود بپردازد و به این ترتیب به پربازدیدترین وبسایت در سطح خاورمیانه دست پیدا کرد.

برگه برنده دیجیکالا، ارائه ضمانت بازگشت و مرجوعی کالای فروخته شده تا پس از 7 روز بود. در واقع در آن زمان وبسایت‌های فروش دیگری نیز وجود داشتند، اما دیجی کالا با ارائه ترفند‌های فروش توانست جایگاه نخست را کسب کند.

نمونه استارتاپ

⦁ اسنپ فود

این اپلیکیشن نیز چند سالی است که به موفقیت رسیده است. این اپلیکیشن به شما کمک می‌کند تا با سفارش آنلاین غذا در هر محدوده از شهر، بتوانید به راحتی به غذای دلخواه خود دست پیدا کنید. به‌طور کلی اگر دقت کرده باشید، شرکت‌هایی که قادر هستند تا به بهترین شکل نسخه‌های خارجی از اپلیکیشن‌ها و کسب و کار‌ها را به طور صحیح در ایران استارت بزنند، به سرعت به سمت موفقیت گام برمیدارند. راههای کسب درآمد با گوشی به تومان را بخوانید.

مقاله مرتبط:  بهترین روش های کسب درآمد از برنامه نویسی در سال 1402

و در آخر…

برای آنکه بتوانید به سؤال استارت اپ چیست (شرکت استارت آپ چیست) به خوبی پاسخ دهید، بهتر است تا تعریف صحیحی از آن را فراگیرید و بدانید که هر کسب و کار یا اپلیکیشنی صرفاً استارت اپ محسوب نمی‌شود.

برای اینکه بتوان به تعریف درستی از استارت آپ رسید، لازم به ذکر است که گفته شود، تلاش و کوشش یک تیم در جهت به سرانجام رساندن یک ایده خام و شناسایی محصول به کاربران را استارتاپ می‌گویند. در واقع زمانی که ایده کسب و کار بتواند به درآمد تکرارپذیر برسد و ذائقه مشتریان را با خود همسو کند، به یک استارت آپ موفق تبدیل شده است. پیشنهاد می شود مقاله دیگر ما درباره راهنمای برند سازی شخصی را بخوانید.

برخی از سوالات متداول

1. استارت آپ چیست؟

استارت آپ در ایران به معنی شرکت نوپا است، اما اگر بخواهید تا با تعریف کامل‌تری از آن آشنا شوید، بهتر است بدانید که استارت اپ به یک برنامه خام گفته می‌شود که با تلاش و کوشش یک تیم موفق و کارکشته، تبدیل به یک محصول قابل ارائه به کاربران می‌شود و با ارائه ایده‌های جدید، تمرکز بر روی فروش محصول بالا می‌رود.

2. ویژگی های اصلی استارت اپ ها کدامند؟

برای اینکه هر استارتاپی بتواند به موفقیت برسد، باید دو ویژگی زیر را به طور اتومات داشته باشد: قابلیت تکرار داشته باشد – قابلیت مقیاس‌پذیری داشته باشد.

ارسال نظرات

 1. عالی

 2. استارت آپ چیست؟ چه فرقی با کارافرینی داره اصلا؟
  تفاوتاش تو سایت پیدایش هست؟

  1. سلام و عرض ارادت.
   مقاله استارتاپ را در سایت ما حتما و حتما مطالعه فرمایید.

 3. سلام وقتتون بخیر
  چقدر خوب توضیح دادید که استارت اپ چیه، خسته نباشید و ممنون.

  1. مرسی از شما که ما را همراهی می کنید

  2. سلام وقت بخیر! ممنون از همراهی شما

دیدگاهتان را بنویسید

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.