برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

بیشتر سازمان ها ” کوچینگ ” را به عنوان یکی از سبک‌ های رهبری کسب و کار در نظر می‌گیرند و ترجیحشان بر این است که نیروی کار آن‌ ها به خصوص در بخش‌ های مدیریتی چنین ویژگی داشته باشند تا بر اساس این رویکرد عملکرد کسب و کار بهبود یابد. یکی از روش‌ هایی که می‌ توان بر اساس آن مهارت‌ های کوچینگ مدیران را تقویت کرد، بهره گیری از نظرسنجی است. در این نظرسنجی مدیران بهتر است طی پرسشنامه ای از نیاز کارمندان مطلع شوند و به درستی به آن‌ ها پاسخ دهند.

در نظر داشته باشید که داشتن یک شیوه کوچینگ موثر به عنوان مدیر یا رهبر کسب و کار از اهمیت بالایی برخوردار است و به شما کمک می‌کند تا بهترین نتیجه را از افراد مشغول در تیم کسب و کارتان بگیرید.

کوچینگ رهبری چیست؟

شاید این سوال در ذهن شما هم مطرح شود که کوچینگ رهبری چیست؟ رهبری در کسب و کار (بیزینس کوچینگ رهبران) چگونه است؟

کوچینگ رهبری یک کار مشارکتی است که بر روی دستیابی به اهداف و ایجاد مهارت ها و شایستگی های لازم برای موفقیت در کار متمرکز است. غالبا از این روش به عنوان ابزاری برای ” آماده کردن ” یک کارمند در جایگاهی بالاتر و برای نقشی برجسته تر استفاده می شود.

امروزه تفاوت‌ های اساسی بسیاری بین شیوه سنتی مدیریت و روش کوچینگ رهبری وجود دارد. اگر به عملکرد مدیران سنتی در مدارس قدیمی توجه فرمایید، درمی‌ یابید که آن‌ ها با دستورات مستقیم سعی در انجام کارها و هدایت آن‌ ها داشتند.

اما مدیران امروزی بر اساس شیوه‌ های نوین کوچینگ رهبری با پرسش سوالاتی هوشمندانه از کارمندان خود و سپردن گوش شنوایی به آن‌ ها، بازخوردهای سازنده ای را ارائه می‌ دهند.

این مدیران معمولا رشد محور بوده و منافع شغلی افراد را در نظر می‌ گیرند. آن‌ها از برنامه‌هایی که سبب رشد شخصی و توسعه کارها می‌شود، حمایت می‌کنند تا مهارت ها و شایستگی های مورد نیاز برای موفقیت‌های فعلی و آینده تامین شود.

کوچینگ رهبری

چگونه رهبری کسب و کار و مهارت های کوچینگ می‌ تواند موثر واقع شود؟

استفاده از روش کوچینگ در نقش رهبری به مدیران عالی اجازه می‌ دهد تا در الهام بخشیدن به تیم‌ های خود و برقراری ارتباط با آنها، هم به طور فردی و هم به صورت جمعی، نقش موثری داشته باشند. این روش به مدیران کمک می کند تا بین اعضای تیم اعتماد ایجاد شود و یک محیط کاری متعادل از نظر احساس و منطق به وجود آید.

رهبران در این مسیر، نه تنها باید نحوه برقراری ارتباط را به خوبی بیاموزند و به دیگران برای دستیابی به نتایج کمک کنند، بلکه باید کارمندان خود را راهنمایی و تشویق کرده تا از پتانسیل کامل خود استفاده کنند.

برای رسیدن به این نتایج شگفت انگیز رهبران کسب و کار باید مهارت‌های زیر را داشته باشند:

  • مهارت گوش دادن
  • توانایی ارائه بازخورد سازنده
  • حس کنجکاوی
  • همدلی
  • پرسیدن سوالات منطقی

مهاتما گاندی یکی از رهبران معروفی است که با ایجاد انگیزه در مردم و برانگیختن اعتقادات آنها، به یک ملت قدرت بخشید. از جمله دیگر رهبران معروفی که رهبری کسب و کار خود را تا حدودی به سبک کوچینگ به دست گرفتند، می‌توان به استیو جابز، ایلان ماسک و مارک زاکربرگ اشاره کرد.

 

مزایای کوچینگ رهبری

1. توانمند سازی

رهبری به سبک کوچینگ، قدرتی را به رهبران می دهد تا کارهای بزرگ و خارق العاده ای را انجام دهند. رهبری به این سبک به مدیران کمک می‌کند تا نقاط قوت و ضعف خود را آشکار کرده و به اهداف کسب و کار خود جامه عمل بپوشانند.

2. نگاه کردن به اطراف با دیدی وسیع

رهبری به سبک کوچینگ، به رهبران کمک می‌کند تا با دیدی وسیع به اطراف خود نگاه کرده، موانع را پشت سر بگذارند و مشکلات خود را با بهترین راه حل های پیش رو حل کنند.

3. آزاد اندیشی

کوچینگ، تفکرات تنگ نظرانه را در رهبران به حداقل می‌رساند. این سبک رهبران را تشویق می کند تا تمام الگوهای فکری خود را در نظر بگیرند.
این امر سبب آزاد اندیشی و تشویق رهبران به سمت مقوله‌ی انعطاف پذیری می‌ شود.

کوچینگ رهبری چیست

4. داشتن عملکردی پیشرفته

کوچینگ به رهبران این امکان را می دهد تا تکنیک های جدید رهبری را متناسب با نقاط ضعف خود به کار گیرند و آن‌ها را جبران کنند.

5. بهبود ارتباطات

کوچینگ رهبری به رهبران این امکان را می‌ دهد تا روابط را بهبود بخشیده و در راستای داشتن روابطی بهتر و موثرتر گام بردارند.

پیشنهاد می کنیم مقاله کوچینگ مدیران را نیز مطالعه کنید.

سخنان 10 نفر از اعضای Forbes coaches council در مورد کوچینگ

قرار است بیزینس کوچ‌ های حرفه‌ ای Forbes coaches council، جدیدترین چشم‌ اندازها و توصیه‌ هایشان را در حوزه توسعه رهبری و کسب‌ و کار با شما در میان بگذارند.
هیچ رویکرد یا فرمول ثابت و درستی برای رهبری کسب‌وکار وجود ندارد. هرکس سبک منحصر به‌ فرد خود را دارد و برای انگیزه دادن به کارکنانش شیوه‌ های خاص خود را دارد و می‌داند بهترین گزینه برای سازمان و کسب‌وکارش چیست.

اما رهبری به سبک کوچینگ رویکردی است که رهبران امروز برای ارتباط موثر و تعامل حداکثری با کارمندان خود از آن کمک می گیرند.

بااین‌حال اگر فکر می‌ کنید باید تغییری در سبک رهبری خود ایجاد کنید یا یک سبک رهبری جدید برای خود انتخاب کنید، باید رویکرد رهبری را از نقطه نظر یک کوچ بررسی کنید تا به بهترین سبک رهبری برسید.

مقاله مرتبط:  افزایش درآمد با کوچینگ کسب و کار + 6 راه تاثیرگذار

مهارت‌ های کوچینگ از قبیل گوش شنوا، ارتباط مؤثر، پرسش‌گری قدرتمند، هم‌دلی، کنجکاو بودن ویژگی مشترک رهبران خوب و حرفه‌ای است، پس می‌توان این‌ گونه نتیجه گرفت که این سبک از رهبری به‌ شدت مؤثر و کارآمد است.
در ادامه 10 تن از اعضای Forbes coaches council توضیح می‌دهند که مدیران چگونه می‌توانند همچون یک کوچ حرفه‌ای کارکنان و اعضای تیم خود را رهبری کنند.

1. رهبران خود را به شکلی رسمی آموزش دهید و فرصتی فراهم کنید تا در دوره‌ های کوچینگ شرکت کنند.

از قدیم گفتند تا مطلبی را به دیگران آموزش ندهید نمی‌توانید آن را به‌خوبی یاد بگیرید. کوچینگ و آموزش را می‌توان به‌ موازات هم اجرا کرد. به‌ عبارت‌ دیگر شما می‌توانید از مدیر ارشد خود بخواهید تا در دوره‌های کوچینگ شرکت کند و تمام آنچه را که خودش در این دوره‌ها آموخته به سایر کارکنان آموزش دهد و به آن‌ها کمک کند تا مهارت‌های کوچینگی را یاد بگیرند و تمرین کنند. این‌که فرصتی برای رهبران ارشد خود فراهم کنید تا مهارت‌ها و تکنیک‌های روز مدیریت را فرابگیرند، درست مثل این است که بخواهید از یک معدن طلا بهره‌برداری کنید.
جان اوکانر از شرکت Career pro Inc.

پیشنهاد می کنیم مقاله بهترین سبک رهبری را نیز حتما مطالعه کنید.

2. کنجکاو بمانید

کنجکاوی یک ضرورت است. یک رهبر اگر کنجکاو نباشد، نمی‌تواند معنا و مفهوم نهفته در پس گفته‌های اعضای تیم خود را کشف کند و روحیه آن‌ها را بسنجد. یک رهبر باید در مورد ناگفته‌ها کنجکاو باشد.

نسبت به زندگی یک کارمند علاقه نشان دهد و بداند این مسئله بر روی عملکرد آن‌ها چه تأثیری می‌گذارد. این نوع از کنجکاوی باعث می‌شود کارمندانتان حس کنند دیده و شنیده می‌شوند.
ایندرا جرز از شرکت Indira Jerez

3. امنیت احساسی

وقتی افراد نگران مجازات و تنبیه شدن باشند، می‌کوشند تا مسائل و مشکلات را کم‌اهمیت جلوه دهند. آن‌ها تمام‌کارهایشان را با ترس‌ولرز انجام می‌دهند و پنهان‌کاری می‌کنند.

این مسئله باعث می‌شود مدیران و رهبران از شرایط و نتایج حاصل از آن‌ها بی‌اطلاع باشند. مدیرانی که به دنبال نتایج بهتر هستند باید تعصب‌ها را کنار بگذارند، انعطاف‌پذیری بیشتری به خرج دهند، گوش شنوا داشته باشند و عیب و نقص‌ها و اشکالات را بپذیرند. انسان جایزالخطا است، باید با اعضای تیمتان مثل یک انسان رفتار کنید نه یک ربات!
استیسی استاتر از مؤسسه کوچینگ Stacey Staater Coaching & Consulting

سوالات قدرتمند در جلسات کوچینگ رهبری

سوالات قدرتمند در جلسات کوچینگ رهبری

4. سؤال‌ های قدرتمند بپرسید تا کارمندان تان احساس تعلق‌ خاطر داشته باشند

گاهی اوقات کارمندان وسوسه می‌شوند که به کارمندان خود بگویند چه‌کار بکنند و چه‌کار نکنند. درحالی‌که باید از کارمندان سؤال‌ های قدرتمند (مهارت پرسشگری) بپرسند تا آن‌ها بتوانند خود به راهکار برسند و نحوه انجام دادن یک فرآیند را کشف کنند.

به‌عنوان‌مثال از او بپرسید؛ اگر این کار را انجام می‌دادی، چه می‌شد؟ فکر می‌کنی چه برداشتی از این مسئله می‌شود؟ کی به نتیجه خواهی رسید؟ چرا فکر می‌کنی این بهترین راهکار است؟ با این روش به کارمندتان اجازه می‌دهید تا ایده‌هایش را از آن خود بداند و به نتایج و پیامدهای حاصل بیندیشد.
باربارا اومالی – Exec Advance LLC

5. ویژگی‌ های اعضای تیم خود را بشناسید تا متناسب با توانمندی‌ هایشان به آن‌ ها مسئولیت دهید.

این مسئله به تقویت مهارت‌ها و توانمندی‌هایشان کمک می‌کند. رهبران بزرگ نقاط قوت و نقاط قابل‌بهبود اعضای تیم خود را به‌خوبی می‌شناسند. این شناخت دقیقاً همان ابزاری است که به آن نیاز دارند تا اعضای تیم خود را باهم متحد کرده و کمبودها را جبران کنند.

با دستیابی به چنین شناختی می‌توانید مسئولیت‌ها را به افراد مناسبی واگذار کنید و به آن‌ها قدرت دهید تا مسائل و مشکلاتشان را تحت نظارت شما حل کنند، در کار تیمی راندمان و بازدهی بالایی داشته و راهکار محور باشند.
تمکا ویلیامسون از مؤسسه Celestial & Associates Consulting

گوش کردن به کارمندان و رهبری به سبک کوچینگ

گوش کردن به کارمندان و رهبری به سبک کوچینگ

6. برای کارمندان تان گوش شنوا داشته باشید

یکی از مهم‌ترین صلاحیت‌ها و مهارت‌های یک کوچ حرفه‌ای و آموزش ‌دیده این است که می‌تواند کاملاً بر روی مراجع متمرکز کند و اجازه ندهد فکر و ذهنش درگیر مسائل متفرقه و شخصی‌اش شود. به‌عنوان یک مدیر می‌توانید این مهارت را که گوش‌شنوا نام دارد، به شکلی مستمر تمرین کنید.

برای شروع کافی است هرگاه که کارمندتان سخن می‌گوید سکوت کنید و صحبت‌های او را قطع نکنید و به او دستورالعمل یا راهکار ندهید سکوت غیرعادی یا طولانی کارمند را با کلمات خود پر نکنید، این سکوت ارزشی غیرقابل وصف دارد.
دارسی ایکنبرگ – PCC, Red Cape Revolution.

7. مدل و نمونه همان رفتاری باشید که از دیگران انتظار دارید

برای رهبری کردن به شیوه‌ای مؤثر و نتیجه‌بخش، کارکنان باید شما را الگو و مدل رفتاری خود قرار دهند، پس همان رفتاری را نشان دهید که انتظار دارید دیگران داشته باشند. مردم همان کاری را انجام می‌دهند که به چشم می‌بینند.

رفتارهای شما اولویت‌های اعضای تیمتان را مشخص می‌کند و اگر رفتارتان با آنچه خودتان از دیگران انتظار دارید، تناقض داشته باشد، اعتبارتان خدشه‌دار خواهد شد. اگر می‌خواهید کارکنانتان را به شکلی مؤثر رهبری کنید، باید برای آن‌ها الگو و نمونه باشید.
ارین اوربن از UPPSolution, LLC

8. اولویت شما باید موفقیت تیم تان باشد

به‌عنوان یک کوچ، موفقیت اعضای تیم باید اولویت شما باشد و مدام در اندیشه راه‌هایی باشید که به بهترین شکل می‌تواند به آن‌ها کمک کنید. موفقیت شما در گروی موفقیت آن‌ها است. مدیران کارآمد و تأثیرگذار باید در برابر کارکنان خود رویکرد مشابهی داشته باشند.
دونالد هتر از Donald Hatter Inc.

جلسه اعضای تیم به روش کوچینگ رهبری

9. هرروز با اعضای تیم تان یک جلسه کوتاه داشته باشید

هرروز 5 دقیقه با اعضای تیمتان زمان بگذارید، بهتر است در همان ساعات آغاز کار از آن‌ها بخواهید تا در یک جمله به این سؤال‌‌ها پاسخ دهند: در حال حاضر اوضاع‌واحوالت چطور است؟

چه‌کارهایی خوب پیش رفته‌اند؟ چه‌کارهایی به مشکل خورده‌ اند؟ در مورد خودت به چه نکات تازه‌ای پی برده‌ای؟ حال می‌خواهی چه‌کار کنی؟ و درنهایت این‌که من چگونه می‌ توانم به تو کمک کنم تا موفق‌تر عمل کنی؟ فرانسیس مکینتاش از International Coaching LLC

10. جلسات باید پویا و فعال باشند

برخی از مدیران به جلسات گروهی در پشت میز و ملاقات‌های درون‌سازمانی بیشتر اعتقاددارند؛ اما من رویکرد متفاوتی دارم. وقتی قرار است کسی را در یک فضای سازمانی کوچ کنم، یا در جلسات کوچینگ می‌ کوشم تا جلسه شکلی پویا و فعال به خود بگیرد: پیاده‌روی، آرام دویدن، خرید کردن یا هر برنامه‌ ای که کمک می‌ کند شما و کارمندتان در حال حرکت باشید.

حرکت کردن پریشانی و استرس را دور می‌کند و محیطی فراهم می‌ کند که در آن خبری از تنش و دلهره نیست و مکالمات جریان طبیعی خواهند داشت.

کلام آخر

بهبود توانایی‌ های مدیریتی یا به عبارتی رهبری کسب و کار به صورت موثر، این امکان را برای رهبران فراهم می‌ سازد تا با بهره گیری از چنین مهارت‌ هایی به کارمندان خود استقلال در کسب و کار را نشان دهند. به طوری که هر کدام از آن‌ها خود بتوانند مدیریت فعالیت‌ها و کارهای روزمره را بر عهده گیرند.

حل مشکلات به صورت شخصی در کسب و کار، غنیمت شمردن فرصت‌ ها و در نهایت بهبود عملکرد هر یک از کارمندان از آن دسته از توانایی‌ هایی است که از طریق کوچینگ رهبری می‌ توان به آن‌ها جامه‌ ی عمل پوشاند. تقویت مهارت رهبری کسب و کار این امکان را برای مدیران به وجود می‌ آورد تا کارمندان خود را در سطوح بالاتری از مشارکت، انگیزه و کارآیی قرار دهند.

برخی از سوالات رایج:

کوچینگ رهبری چیست؟

کوچینگ رهبری یک کار مشارکتی است که بر روی دستیابی به اهداف و ایجاد مهارت ها و شایستگی های لازم برای موفقیت در کار متمرکز است. غالبا از این روش به عنوان ابزاری برای ” آماده کردن ” یک کارمند در جایگاهی بالاتر و برای نقشی برجسته‌تر استفاده می شود.

مزایای کوچینگ رهبری چیست؟

1. توانمندسازی 2. نگاه کردن به اطراف با دیدی وسیع 3. آزاد اندیشی 4. داشتن عملکردی پیشرفته 5. بهبود ارتباطات.

ارسال نظرات

  1. سلام ممنون از مقاله خوبتون درباره کوچینگ رهبری، بسیار جامع و کاربردی بود.

    1. با درود.تشکر از حسن توجه شما.

دیدگاهتان را بنویسید

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.