برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

دلایل اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارها

در دوره ای از تاریخ زندگی می‌کنیم که اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارها، فوق العاده زیاد است. این پدیدۀ مدرن به زبان ساده به معنی تبلیغات محصولات از طریق فناوری‌های دیجیتال بوده و با گذشت زمان، بسیار محبوب شده است. خب، دلایل خوبی هم برای این اتفاق وجود دارند. به هر حال، شرکت‌ها مجبورند برای محصولات و خدمات خود تبلیغ و بازاریابی کنند. منتها متوجه شده اند که مثل سابق، روش‌های سنتیِ بازاریابی و تبلیغ جوابگو نیستند. چون مردم دیگر تقریبا هیچ کاری را به شیوه سنتی انجام نمی‌دهند. مردم عصر جدید به شدت به اینترنت علاقمند و وابسته هستند. نوعی خوشایند از وابستگی که همه چیز را آسانتر کرده است. مدیران و صاحبانِ کسب و کارها هم وقتی این شرایط را می‌بینند سعی می‌کنند از همین ابزار مورد علاقۀ مردم برای تبلیغ و بازاریابی استفاده کنند. به این ترتیب، Digital marketing  تبدیل به موضوعی جذاب و مهم در دنیای تجارت می‌شود. موضوعی که در این نوشته به تفصیل در مورد دلایل اهمیت آن صحبت خواهیم کرد.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارها

1) مقرون به صرفه بودن

هر فروشنده ای در دنیای امروز باید بازاریابی را به صورت کامل بلد باشد. دیجیتال مارکتینگ به شما امکان می‌دهد تا بدون هزینه‌های گزاف، اهداف بازاریابی و تبلیغاتی کسب و کار خود را دنبال کنید. دیگر لازم نیست میلیون‌ها تومان مثلا برای تبلیغات بیلبوردی در سطح شهر خرج کنید. زیرا می‌توانید تنها با درصدی از همان بودجه در مسیر بازاریابی دیجیتال قدم بردارید و موفق شوید. می‌توانید با هزینه ای بسیار کمتر نسبت به روش‌های تبلیغاتیِ سنتی، پیام خود را به گوش دیگران برسانید. تولید محتوای Digital marketing ، ارزان و آسان است و در سریعترین زمانِ ممکن، مانند یک آهنربای قوی مخاطبان زیادی را به سمت کسب و کار شما جذب می‌کند.

2) پویایی و انعطاف پذیری

موضوع دیگری که سبب اهمیت دیجیتال مارکتینگ می‌شود این است که اینترنت هرگز یکنواخت و ثابت باقی نمی‌ماند. هر چیزی که مرتبط با اینترنت است پیوسته در حال تغییر و بهتر شدن است. این ویژگی‌ها که در ذات اینترنت، نهادینه شده اند به دیجیتال مارکتینگ نیز سرایت کرده اند. بنابراین بازاریابی دیجیتال نیز مانند اینترنت، ثابت نمی‌ماند و به سرعت تغییر می‌کند. این پویایی به شرکت‌ها کمک می‌کند تا به بهترین نحو ممکن با مشتریان خود همگام باشند. آنها می‌توانند رفتار منعطف تری در برابر تمایلات مشتریان از خود نشان دهند. استراتژی‌های خود را با نیازهای متغیر مشتریان تنظیم کنند و ابزارهایی پویا برای کسب رضایت آنان در اختیار داشته باشند.

3) بازاریابی دیجیتال، سریع است

رسانه‌های اجتماعی می‌توانند یک تبلیغ را در چند ثانیه به هزاران یا حتی میلیون‌ها نفر ارسال کنند. روز بعد می‌توانید ده‌ها یا حتی صدها فالوور جدید دریافت کنید. خب این سرعت، دلیلی بر اهمیت دیجیتال مارکتینگ است. دیجیتال مارکتینگ از طریق رسانه‌های اجتماعی در  زمانی کوتاه به ترویج کسب و کارها کمک می‌کند. در نتیجه به لطف این نوع از بازاریابی، قادر خواهید بود که بدون صرف زمان و تلاش زیاد و تنها در عرض مدتی کوتاه چندین مشتری جدید داشته باشید.

بازاریابی دیجیتال به سرعت برند شما را به موفقیت می‌رساند

4) بازاریابی دیجیتال به موقع است.

بخش دیگری از اهمیت دیجیتال مارکتینگ برای کسب و کارها به واسطه به موقع بودن این نوع از بازاریابی است. در دنیای امروز، همه چیز سریع اتفاق می‌افتد و کسب و کارها باید به موقع از این اتفاقات بهره ببرند. بگذارید با ذکر یک مثال این موضوع را بهتر توضیح دهیم؛ فرض کنید یک بازیگر یا یک خوانندۀ معروف یک جمله جذاب گفته است. طبیعتا این گفته توجه زیادی را به خود جلب خواهد کرد و کسب و کارها می‌توانند از این موضوع استفاده تبلیغاتی کنند. مثلا از این جمله در محتوای تبلیغاتی خود استفاده کنند و بخشی از این توجه را به سمت برند خود جلب کنند.

البته باید دقت کنید که در دنیای امروز آنچه که به سرعت در حال ترند شدن است ممکن است با همان سرعت نیز از رونق و تب و تاب بیفتد. بنابراین باید به موقع از موضوعات استفاده کنید، منتها آیا فکر می‌کنید اگر متد تبلیغاتی شما تبلیغات بیلبوردی باشد آیا می‌توانید به موقع عمل کنید. مطمئنا خیر، زیرا تا بیلبورد‌های خود را بسازید و نصب ‌کنید و تا مردم آنها را ‌ببینند ممکن است محتوای تبلیغاتی شما کهنه شده باشد. بنابراین بهتر است دیجیتال مارکتینگ را انتخاب کنید که به موقع عمل می‌کند و به سرعت می‌توانید با وقایع روزگار، محتوای تبلیغاتی خود را تطبیق دهید. باید بدانید که دیگر دوران درج آگهی در روزنامه یا چسباندن نوشته‌های تبلیغاتی به در و دیوار گذشته است.

5) بازاریابی دیجیتال استراتژی‌هایی نوآورانه دارد

دنیای بازاریابی دیجیتال همیشه در حال تغییر است و همیشه ایده‌ها و استراتژی هایی جدید از این دنیایِ پر از تغییر بیرون می‌آیند. بازاریابان دیجیتال می‌دانند که آپدیت بودن و همسویی با روندها و ایده‌های جدید، کلید موفقیت است. آنها همیشه به دنبال راه‌های جدیدی برای دستیابی به مشتریان خود و درگیر نگه داشتن آنها با محصولات یا خدمات خود هستند. در واقع، دیجیتال مارکتینگ نوآوری را بر روی میزهای کار می‌آورد. این باعث به روز نگه داشتن مخاطبان می‌شود و در نهایت به موفقیت کسب و کارها کمک می‌کند.

بازاریابی دیجیتال خلاقیت را به میز کار شما می‌آورد

6) بازاریابی دیجیتال با به روز رسانی‌ها ادامه می‌یابد

در بازاریابی دیجیتال، شما می‌توانید کارهای زیادی را از نو انجام داده یا اصلاح و تغییر دهید و همچنان در مسیر اهداف بازاریابی خود باقی بمانید. کارهایی شامل افزودن محتوای جدید، تغییر یا به‌روزرسانی مطالب موجود و هدف قرار دادن گروه های جدیدی از مخاطبان. این امر، کسب و کار شما را از نیاز به استخدام شرکت‌های مدیریت محتوا و روابط عمومیِ گران قیمت نجات می‌دهد. با کمک بازاریابی دیجیتال، تبلیغات شما می‌تواند همیشه به روز و مرتبط باشد. شما می‌توانید بدون نیاز به چاپ مجدد آگهی‌های جدید، تبلیغات خود را تا جایی که می‌خواهید تغییر دهید یا به‌روزرسانی کنید. همه اینها باعث صرفه جویی در زمان و هزینه‌ها می‌شوند. به علاوه مانند تبلیغات سنتی نیازی نیست منتظر بمانید تا مردم آنچه را که منتشر کرده اید ببیند و بعد آن را عوض کنید.

7) بازاریابی دیجیتال به طور گسترده در دسترس است

یکی از بزرگترین جلوه‌های اهمیت دیجیتال مارکتینگ این است که این شکل از بازاریابی برای هر کسی که می‌خواهد از آن استفاده کند در دسترس است. طیف گسترده ای از ابزارهای دیجیتال مارکتینگ به صورت رایگان وجود دارند که همگی مزایا و قابلیت‌های منحصر به فرد خود را دارند. مثلا شما می‌توانید در شبکه‌های اجتماعی پست‌های تبلیغاتی ساده ایجاد کنید یا برای یک کمپین بازاریابی در مقیاس وسیع پول خرج کنید. در گذشته، محدودیت در ابزارها و منابع مانع‌های زیادی بر سر راه اهداف بازاریابی ایجاد می‌کرد. منتها امروزه به لطف بازاریابی دیجیتال، منابع و ابزارهایی ارزان قیمت و تقریباً نامحدود در اختیار کسب و کارها قرار دارند.

هشتمین دلیل اهمیت دیجیتال مارکتینگ؛ قابل استفاده بودن در همه پلتفرم‌ها

Digital marketing در تمامی پلتفرم‌ها در دسترس است. از جمله در دستگاه‌های تلفن همراه، ایمیل، وب‌سایت‌ها، شبکه‌های اجتماعی یا حتی در تلویزیون و پلتفرم‌های اشتراک ویدیویی. در نتیجه کارشناسان Digital marketing می‌توانند به صورت همزمان در چندین کانال به تعامل و ارتباط با مشتریان و مخاطبان خود بپردازند. این یک امتیاز مهم برای Digital marketing است که در هیچ نوع دیگری از بازاریابی وجود ندارد.

اهمیت دیجیتال مارکتینگ و  قابلیت استفاده آن در پلتفرم های مختلف

9) Digital marketing به تحقیق و توسعه کمک می‌کند

دیجیتال مارکتینگ به بازاریابان امکان دسترسی به داده‌هایی را می‌دهد که معمولاً بازاریان سنتی این چنین داده هایی را ندارند. داده هایی که به مسائلی همچون تحقیقات بازار، جمعیت شناسی کاربران، شناخت روندهای بازار و … کمک زیادی می‌کنند. این موارد همگی برای ایجاد محصول یا خدماتی که مخاطبان هدف شما آنها را دوست داشته باشند مهم هستند. اینها در واقع، اطلاعات دقیقی در مورد رفتار مصرف کنندگان هستند و اهمیت زیادی در توسعه کسب و کارها دارند. در کل، امروزه دیگر تحقیق در مورد بازار موضوع چندان دشواری نیست. ابزارهای زیادی برای دریافت سریع و موثر اطلاعات وجود دارند. مثلا کسب و کارها می‌توانند کمپین‌های هدفمند بازاریابی را با کسری از قیمت‌های گذشته انجام دهند.

10) بازاریابی دیجیتال، تبلیغاتی دقیق است

دوره ای که در آن زندگی می‌کنیم عصر اخبار جعلی است بنابراین اهمیت دیجیتال مارکتینگ بیش از گذشته است. دیجیتال مارکتینگ، اطلاعات دقیقی در مورد محصولات یا خدمات مورد نیاز به مشتریان ارائه می‌دهد. شما می‌توانید بسیاری از جنبه‌های کمپین خود را اندازه گیری و پیگیری کنید و آنها را با هم مقایسه کنید. این موضوع به بازاریابان این توانایی را می‌دهد که کمپین‌های خود را تغییر دهند و آنها را کارآمدتر از همیشه کنند. بنابراین می‌توان گفت که در Digital marketing همه چیز دقیق و حساب شده است. در آن، داده‌ها و آمار آنلاین، مورد استفاده قرار می‌گیرند تا به ایجاد یک تبلیغ عالی منجر شوند.

یازدهمین دلیل اهمیت دیجیتال مارکتینگ، ارائه ROI عالی

بازاریابی دیجیتال، بازگشت سرمایه (ROI) و قیمت هایی عالی به ارمغان می‌آورد. شما می‌توانید هر کاری را که می‌خواهید با هزینه کم با دیجیتال مارکتینگ انجام دهید و بهترین بازگشت سرمایه را داشته باشید. اگر با کوچینگ فروش هم آشنا باشید میتوانید کسب و کار خود را متحول کنید. دنیای دیجیتال مارکتینگ بسیار وسیع، گسترده و ارزان است. Digital marketing به دلیل قیمت گذاری پویا به برند شما نسبت به دیگران برتری می‌دهد. این نه تنها مقرون به صرفه است، بلکه نتایج دقیقی برای موفقیت برند شما به همراه خواهد داشت. بازگشت سرمایۀ بالا و قیمت ارزان، دو ویژگی مهم هستند. وقتی این دو در کنار هم قرار می‌گیرند بازاریابان می‌توانند کمپین‌های تبلیغاتی مختلف را در زمانی محدود و بدون صرف هزینه زیاد آزمایش و اجرا کنند.

در سایت فرادرس نیز به این مورد اشاره شده است:

اهمیت استفاده از رسانه‌های دیجیتال در زمان بررسی نتایج مشخص می‌شود. استراتژی‌های بازاریابی آنلاین نرخ بازگشت سرمایه (ROI) بسیار بالایی دارند. یعنی با سرمایه‌گذاری روی این روش‌ها هم سرمایه اصلی برمی‌گردد و هم سود زیادی نصیب کسب و کار می‌شود.

ایمیل مارکتینگ در میان روش‌‌های بازاریابی اینترنتی یکی از بالاترین نرخ‌های بازگشت سرمایه را دارد. برای مثال برای هر یک دلاری که روی آن سرمایه‌گذاری می‌کنید احتمالا چیزی حدود ۴۴ دلار برمی‌گردد که این به معنی نرخ بازگشت سرمایه ۴۴۰۰ درصدی است.

 

یکی از دلایل اهمیت دیجیتال مارکتینگ، بازگشت سرمایه عالی

12) استفاده از Digital marketing بدون محدودیت 

محدودیتی برای اینکه چه کسی می‌تواند از بازاریابی دیجیتال استفاده کند و یا  چگونه این استفاده انجام شود وجود ندارد. این نداشتن محدودیت نیز دوباره به ارزش و اهمیت دیجیتال مارکتینگ نزد کسب و کارها می‌افزاید. دیجیتال مارکتینگ را می‌توان برای هر تجارت یا برندی، خواه کوچک یا بزرگ، محلی یا بین المللی استفاده کرد. بازاریابی دیجیتال هیچ مرزی ندارد. هر کسی می‌تواند از ابزارها و ویژگی‌های Digital marketing  استفاده کند، به تبلیغ برند، کالاها و خدمات خود بپردازد و در نهایت به موفقیت برسد.

 13) Digital marketing به ارتقای برند کمک می‌کند

بازاریابی دیجیتال، ترویج برندها را آسانتر از همیشه کرده و به افزایش فروش و درآمدزایی مشاغل و کارآفرینان کمک می‌کند. در عصر پربار اطلاعات، بازاریابی دیجیتال جلب توجه مشتریان و تبلیغ برند شما را تسهیل می‌کند. این به شما امکان می‌دهد آنچه را که مردم می‌بینند کنترل کنید و مطمئن شوید که نتایج مطلوب خود را مشاهده خواهید کرد. به علاوه، اگر مشکلی در یک کمپین، پیش بیاید قبل از اینکه مشتریان زیادی تحت تأثیر آن قرار گیرند می‌توان سریعا آن را برطرف کرد.

14) دیجیتال مارکتینگ می‌تواند مخاطبان بیشتری را جذب کند

یک کمپین بازاریابی سنتی می‌تواند تنها یک مکان جغرافیایی، گروه سنی یا جنسیتی خاص را هدف قرار دهد. این بدان معناست که فقط افرادی که در آن شهر یا مکان خاص زندگی می‌کنند یا در یکی از آن دسته بندی‌های ویژه قرار می‌گیرند تبلیغات شما را می‌بینند. منتها بازاریابی دیجیتال به شما امکان می‌دهد مخاطبان بسیار بیشتری را هدف قرار دهید. زیرا این نوع از بازاریابی می‌داند کاربران هدف شما کجا هستند، چه چیزی را مشاهده می‌کنند و چگونه می‌توان به آنها دسترسی پیدا کرد. در نتیجه می‌توانید به کمک Digital marketing پیام خود را به افراد و گروه‌های هدف بیشتری منتقل کنید و فرقی ندارد که آنها در کجای دنیا زندگی می‌کنند.

جذب مخاطبین و مشتریان بیشتر به کمک Digital marketing

15) دیجیتال مارکتینگ، نتورکینگ است

شبکه‌سازی (Networking)  نیز قابلیتی است که بر اهمیت دیجیتال مارکتینگ می‌افزاید. شبکه سازی یکی از روش‌های مهم در Digital marketing است که به منظور گسترش برند و جذب مخاطبان استفاده می‌شود. در این روش، برند یا شرکت شما در فعالیت‌های مختلف و همکاری با دیگر برندها و افراد مرتبط، ارتباطات و اتصالاتی را ایجاد می‌کند. اینها ارتباطاتی شبکه ای هستند که در نهایت به راه‌های جدیدی برای جذب مخاطبان بیشتر منجر می‌شوند. یکی از شاخص‌ترین نمونه‌های شبکه‌سازی در دیجیتال مارکتینگ، شبکه‌های اجتماعی هستند. در این شبکه‌ها، برندها از طریق آموزش‌ها و ایجاد صفحات، با مخاطبان خود در تعامل هستند و ارتباطاتی را با آنها برقرار می‌کنند. همچنین، برندها و شرکت‌ها می‌توانند کمپین‌های تبلیغاتی در شبکه‌های اجتماعی برگزار کنند. همه اینها در نهایت سبب جذب مخاطبان و فروش موفق می‌شوند. در کل، شبکه‌سازی یک روش موثر و اقتصادی در دیجیتال مارکتینگ است که به برندها کمک می‌کند تا در بازار بهتر دیده شوند و با مخاطبانشان در ارتباط باشند.

ارسال نظرات

    دیدگاهتان را بنویسید

    سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

    سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.