برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

کوچینگ شغلی چیست

 

کوچینگ شغلی مشارکتی بین شما و کوچ شغلی شماست و این مشارکت و پشتیبانی تا رسیدن شما به اهداف شغلی ادامه خواهد داشت. کوچ شغلی به مراجع کمک می‌کند تا نقاط قوت، اهداف، توانمندی‌ ها، ارزش‌ ها، نیازها، خواسته‌ ها و نقاط قابل بهبود خود را بشناسد، بینش و آگاهی خود را افزایش دهد و تصمیم بگیرد می‌خواهد در جایگاه فعلی بماند یا برای رسیدن به یک شغل یا جایگاه بهتر تلاش کند.

 

در دنیای مدرن و شرایط متغیر بازار کسب و کار، پیدا کردن یک شغل مناسب، ماندگار شدن در آن شغل، یا رسیدن به یک جایگاه شغلی بهتر می‌تواند چالش برانگیز باشد. پس اگر می‌خواهید شغل جدیدی پیدا کنید، زمینه فعالیت‌تان را تغییر دهید یا ارتقا بگیرید، کار کردن با یک کوچ شغلی می‌تواند شما را یک گام به اهدافتان نزدیک‌تر کند. شاید بهتر باشد برای درک بهتر مقاله جامع کوچینگ چیست را بخوانید!

 

در کوچینگ شغلی کوچ به مراجع کمک می‌کند تا برای خود تعریف کند یک جایگاه شغلی ایده‌آل، چه ویژگی‌هایی دارد، برای رسیدن به این جایگاه با چه موانعی مواجه خواهد شد و برای رسیدن به این هدف چه اقداماتی باید صورت دهد. کوچ شغلی به مراجع کمک می‌کند تا در مورد شغل و جایگاه شغلی ایده‌آلش تحقیق و مطالعه کند، پیشنهادهای کاری مختلف را سبک و سنگین کند، برای مصاحبه کاری آماده شود و در این مصاحبه موفق عمل کند.

 

کلید اصلی و نتیجه بخش جلسات کوچینگ شغلی، رابطه مشترک بین کوچ شغلی و مراجع و در پی آن حصول نتیجه مثبت است. در ادامه به چند نکته برای بهره مندی حداکثری از فرآیند کوچینگ شغلی می پردازیم؛

 

 • چالش ها و انتظارات خود را با کوچ شغلی در میان بگذارید

 

کوچ شغلی شما یک محیط امن و دوستانه را فراهم می‌کند که می‌توانید نگرانی ها و انتظارات خود از شغل ایده آلتان را بدون قضاوت در میان بگذارید. آنها همچنین می‌توانند دیدگاه‌های تازه‌ای را ارائه دهند و شما را با استراتژی های کاریابی آشنا کنند. اگرچه یک نتیجه “ایده آل” برای هر کس متفاوت بوده و قابل تضمین نیست، اما از پشتیبانی آنها تا حصول نتیجه اطمینان داشته باشید. پیشنهاد می شود مقاله کوچینگ رابطه چیست را مطالعه کنید.

 

 • اهداف قابل دستیابی تعیین کنید و به آنها متعهد باشید

 

از آنجا که کوچ شغلی بر اساس یک رابطه بر پایه همکاری و توافق برای رسیدن به نتیجه مطلوب بنا شده است، انتظار نداشته باشید تمام کارها را فردی غیر از خودتان برای شما انجام دهد. در عوض، آماده تلاش برای دستیابی به اهداف شغلی و پیاده سازی استراتژی های جدید باشید. هرچه کوچ شغلی شما را بهتر بشناسد، می تواند فرصت های بهتری را پیش رویتان قرار دهد.

 

کوچینگ شغلی با بیزینس کوچینگ کاملا متفاوت است. بیزینس کوچینگ به کسب و کارها کمک میکند خروجی بیشتر و با کیفیت‌تری داشته باشند و کسب و کار را از همه جهات رشد میدهد. اگر میخواهید با تاثیرات آن آشنا شوید مقاله بیزینس کوچینگ را حتما بخوانید.

مراجعین کوچینگ شغلی چه کسانی هستند؟

 

مراجعین کوچینگ شغلی به دشواری های بازارهای مدرن نیروی کار واقف هستند. آن ها به دنبال یافتن یک کار جدید، ارتقا گرفتن در محیط کار فعلی شان یا تغییر دادن زمینه فعالیتشان هستند.

پیشنهاد می کنیم مقاله سیستم سازی در کسب و کار را نیز حتما مطالعه کنید.

کوچینگ شغلی چه مواردی را در بر می‌ گیرد؟

 

کوچینگ شغلی را می‌توان فقط به یک رشته تخصصی نسبت داد. غالباً کوچ با افرادی از صنایع مختلف با سطح شغلی متفاوت سر و کار دارد. چالش مربی شغلی این خواهد بود که مراجع را ترغیب کرده و به او نیرو بدهد تا در زمینه شغلی حال حاضرش به فعالیت ادامه دهد یا این که او را از یک دوره گذر دهد تا بتوانند به شغل رویایی خود برسند.

 

کوچینگ شغلی چیست

 

نتیجه گیری

ماهیت کوچینگ شغلی در مورد تغییر مثبت است. به روند کوچینگ اعتماد کنید و ذهنیت آزاد داشته باشید. با حضور کوچ شغلی، فرد اهداف و چشم اندازهای جدیدی را تعریف میکند و قادر خواهد بود اعتماد به نفس و الگوی ذهنی خود را تقویت کرده و به درک بهتری از موانع کاری خود برسد. 

 

برخی از سوالات رایج :

 

1. کوچینگ شغلی چیست؟

 

کوچینگ شغلی مشارکتی بین شما و کوچ شغلی شماست و این مشارکت و پشتیبانی تا رسیدن شما به اهداف شغلی ادامه خواهد داشت.
2. چه کسانی برای کوچینگ شغلی مراجعه می کنند؟
مراجعین کوچینگ شغلی به دشواری های بازارهای مدرن نیروی کار واقف هستند. آن ها به دنبال یافتن یک کار جدید، ارتقا گرفتن در محیط کار فعلی شان یا تغییر دادن زمینه فعالیتشان هستند.

ارسال نظرات

 1. ممنون از مقاله بسیار خوبتون اطلاعات زیادی در مورد کوچینگ شغلی کسب کردم

  1. با سلام.ممنون از حسن توجه شما

 2. سلام ممنون از مقاله بسیار خوبتون اطلاعات زیادی در مورد کوچینگ شغلی کسب کردم

  1. سلام.ممنون از حسن توجه شما

 3. سلام وقت بخیر
  یک سوال داشتم شما در دوره های آموزشی که برای کوچینگ برگزار می کنید دوره ای مخصوص به کوچینگ شغلی هم دارید ؟
  راستش من میخواهم در یک دوره کوچینگ شغلی شرکت کنم
  ممنون میشم راهنمایی کنید

دیدگاهتان را بنویسید

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.