برای مشاوره با ما در ارتباط باشید

02166968003

کوچینگ والدین چیست؟!

آیا تا به حال اصطلاح کوچینگ والدین به گوشتان خورده است؟ آیا می توانید این مفهوم را در یک جمله کوتاه خلاصه کنید؟! آیا اصلا می دانید کوچینگ چیست؟
اگر پاسخ جامع و قانع کننده ای برای سوالات بالا به ذهنتان نمی رسد، جای خوبی آمده اید. این جا بهشت شما و این مطلب مختص شماست. تا پایان با ما همراه باشید تا سیر تا پیاز کوچینگ والدین و دلایل استفاده از آن را کف دستتان بگذاریم!

کوچینگ والدین چیست

دلیل اهمیت کوچینگ والدین چیست؟!

کوچینگ والدین اصطلاحی است که این روزها به طرز عجیب و غریبی در میان مردم باب شده است. اگرچه تعداد معدودی از مردم با مفهوم آن آشنا هستند و از زیر و بمش سر در می آورند، خیل زیادی از آن ها هیچ چیزی درباره این اصطلاح نمی دانند. به احتمال قریب به یقین شمایی که در حال خواندن این مطلب هستید، جزء گروه دوم محسوب می شوید. آمده اید که با صفر تا صد آن آشنا شوید. درست حدس زدیم؟!
اگر بگوییم کوچینگ والدین این روزها مورد توجه افراد زیادی قرار گرفته است، گزاف نگفته ایم. حتما می پرسید چه افرادی؟!

افرادی که دوست دارند تغییراتی در سبک تربیت خود ایجاد نموده و بدین ترتیب روابط خود با دیگران را بهبود بخشند. شاید برایتان عجیب و غیر قابل باور به نظر برسد، اما حقیقت این است که این افراد برای موفقیت در مسیری که پیش گرفته اند، تنها به یک چیز نیاز دارند و آن کوچینگ والدین است. اگر دوست دارید در کوتاه ترین زمان ممکن بزرگترین تغییرات را در سبک تربیتی خود ایجاد کنید، کوچینگ والدین را دست کم نشمارید!

یک سوال مهم؛ آیا صاحب فرزند هستید و در حال حاضر نقش خطیر والد بودن را بر عهده دارید؟!

اگر جوابتان به سوال بالا مثبت است، باید خدمتتان عرض کنیم که کوچینگ والدین برای شما از نان شب واجب تر است. تعداد پدران و مادرانی که احساس می کنند آرامش از خانه شان پر گشوده، کنترل زندگی از دستشان خارج شده و تربیت دلبندانشان را به خوبی انجام نداده اند، کم نیست که هیچ؛ خیلی هم زیاد است. پیشنهاد بی چون و چرای ما به این دسته از والدین استفاده از کوچینگی است که برایشان تدارک دیده شده است. ذره ای در کاربردی بودن آن شک نکنید که حسابی متضرر می شوید!

کوچینگ والدین

کوچینگ والدین چیست؟!

اگر بخواهیم خیلی ساده و صریح خدمتتان عرض کنیم، در پاسخ به سوال کوچینگ والدین چیست؛ باید بگوییم:

کوچینگ والدین یک پروسه اثربخش مختص افرادی است که تصمیم گرفته اند روابط خود را بهبود بخشیده و تغییراتی کارآمد در شیوه تربیتی خود ایجاد نمایند. با این اوصاف می توان نتیجه گرفت که کوچینگ والدین موجب ایجاد تغییراتی گسترده در زندگی افراد می شود!

بسیاری از افراد در ابتدا زندگی خوب و آرامی داشته و به خوبی از پس کنترل زندگی و رسیدگی به فرزندان برآمده اند. اما گذر زمان ورق را برگردانده و اوضاع را دگرگون کرده است. حال این دسته از افراد حتی با به کارگیری بهترین شیوه های تربیتی نیز نمی توانند فرزندان خود را کنترل کرده و اوضاع زندگیشان را سامان بخشند. این مثالی آشنا برای همه ماست. به نظر شما تنها راه نجات این افراد از منجلابی که در آن گرفتار شده اند، چیست؟!

برای مطالعه بیشتر: اعتماد به نفس چیست؟

بله؛ درست حدس زدید. کوچینگ والدین!

می دانید کوچینگ والدین چیست؟!

این پروسه فوق العاده کاربردی زمینه بهبود روابط خانوادگی و استحکام آن را فراهم می سازد. استفاده از این پروسه به تمام کسانی که در روابط خانوادگی خود دچار مشکل شده و نمی توانند با فرزندانشان ارتباطی وثر و مفید برقرار کنند، توصیه می شود. چه کسی این پروسه را اجرا می کند؟!

فردی حرفه ای تحت عنوان کوچ!

یک کوچ کاربلد تمام تلاشش را به کار می گیرد تا با بهره مندی از جدیدترین متدها و رویه ها، آنچه را که والدین برای ایجاد فضایی صمیمی در خانه نیاز دارند، در اختیارشان قرار دهد.

اهمیت کوچینگ والدین

اندکی تأمل…

با توجه به آنچه تا بدین جای مطلب گفته شد، می توانید بگویید هدف کوچینگ خانواده چیست؟!

بله؛ درست است. بهبود روابط خانوادگی، تربیت درست و اصولی فرزندان و ایجاد جوی صمیمی در منزل.

حال که پاسخ سوال کوچینگ والدین چیست، برایتان روشن شد؛ ممکن است این سوال ذهنتان را به خود درگیر کرده باشد که کوچینگ والدین مختص چه افرادی است؟! آیا همه پدرها و مادرها به این نوع کوچینگ نیاز دارند؟!

سوال خوبی و به جایی است. از همین رو پاسخش را در ادامه آورده ایم!

چه کسانی به کوچینگ والدین نیاز دارند؟!

اگر فکر می کنید برای استفاده از فواید باورنکردنی کوچینگ والدین باید حتما منتظر پدیدار شدن مشکلات در زندگی خانوادگی تان باشید، سخت در اشتباه هستید. همیشه قرار نیست برای بازسازی یک خرابه تلاش کنید. گاهی می توانید برای استحکام پایه های یک قصر از جان و جیب مایه بگذارید و لذت زندگی در آن را صد برابر کنید. پس منتظر وقوع اتفاقات ناخوشایند در زندگیتان نباشید. چرا که استفاده از این پروسه تنها مختص کسانی که در زندگی خانوادگی خود از مشکلاتی بزرگ رنج می برند، نیست. شما هم می توانید با هدف بهبود اوضاع و احوال زندگی خانوادگیتان و ایجاد رابطه ای بهتر و عاشقانه تر با اهل منزل از مزایای این فرآیند بهره ببرید!

اهمیت کوچینگ والدین

همه چیز زیر سرِ کوچینگ خانواده است!

اگر با دقت به زندگی های امروزی نگاه کنید، متوجه می شوید که تغییراتی گسترده و در عین حال منطقی در سبک تربیتی والدین و روابط اعضای خانواده با یکدیگر در حال رخ دادن است. تغییراتی که دست به دست هم داده و زندگی های امروزی را به زندگی های ایده آلی که پیش تر تنها در رمان ها درباره شان می خواندیم؛ نزدیک و نزدیک تر کرده اند. شاید باورتان نشود، اما حقیقت این است که همه چیز زیر سر کوچینگ والدین است!

مایلید به اتفاق با اثرات غیر قابل باور کوچینگ والدین در زندگی آشنا شویم؟!

اگر پاسختان به این سوال مثبت است، تیتر بعدی را به هیچ قیمتی از دست ندهید!

تاثیر کوچینگ خانواده

تاثیر کوچینگ والدین در زندگی را سبک نشمارید!

بی شک طی کردن این پروسه بی نظیر تاثیراتی اعجاب انگیز در زندگی ایجاد می کند. اثراتی که در مدت زمانی کوتاه قابل درک بوده و تا سالیان سال پا بر جا باقی می مانند. یک کوچ حرفه ای اثربخش ترین و ماندگارترین راهکارها را برای والدین تدوین کرده و عالی ترین آموزش ها را ارائه می دهد تا آن ها بتوانند به روابطی ایده آل، دست پیدا کنند. این جاست که پای تاثیرات و فواید کوچینگ خانواده به ماجرا باز می شود. تاثیرات و فوایدی که حیف است از قلم بیفتند!

تاثیرات و فواید کوچینگ خانواده چیست؟!

می دانید فایده کوچینگ والدین چیست؟!

یکی از مهم ترین و در عین حال حائز اهمیت ترین تاثیرات کوچینگ والدین بر خانواده احساس اطمینان بیشتر در زمان اخذ تصمیماتی است که به خانواده مربوطند. هنگامی که روابط میان اعضا در شکل ایده آلِ خود باشد، اعضای خانواده با اطمینان خاطر بیشتری در تصمیم گیری ها مشارکت می کنند.

ایجاد روابط مستحکم و قوی با فرزندان از دیگر فوایدی است که کوچینگ والدین برای خانواده به ارمغان می آورد. بی شک والدینی که با فرزندان خود رفتاری سرشار از مهر و عطوفت دارند و به صورت دوستانه بر تربیت آن ها نظارت می کنند، محبوب تر از والدینی هستند که کنترل گرانه و مستبدانه به قضیه نگاه می کنند. به نظر شما رابطه کدام یک از این والدین با فرزندانشان محکم تر، قوی تر و ناگسستنی تر است؟!
برای برقراری انضباط در خانه نیازی به داد و فریاد نیست. البته اگر از متدها و روش های آموزش داده شده توسط یک کوچ حرفه ای استفاده کنید. در جلسات کوچینگ والدین شرکت کنید و بیاموزید که چگونه بدون زورگویی نظم و انضباط را بر منزلتان حکم فرما کنید!

این داستان ادامه دارد…

ایجاد مکانی امن برای همه اعضای خانواده از دیگر فواید مهم کوچینگ والدین محسوب می شود. اگر بتوانید روابطی دوستانه با فرزندانتان برقرار کنید، خانه را برای آنان به امن ترین مکان دنیا تبدیل کرده اید!

ایجاد اهداف واقع گرایانه و پایبندی به آنان از دیگر فوایدی است که با کوچینگ والدین عاید زندگیتان می کنید. یک کوچ کاردان به شما کمک می کند که از تعیین اهداف بلند پروازانه در زندگی بپرهیزی و با ایجاد اهداف واقع گرایانه و پایبندی به آن ها زندگی را به کام خود و عزیزانتان شیرین کنید!

درک عملکرد راهکارهای گوناگون یکی دیگر از تاثیرات کوچینگ خانواده است. اعضای خانواده شما باید بدانند که هر راهکاری چه عملکردی داشته و چه مزایا و معایبی را در پی دارد. در غیر این صورت با مشکلاتی بزرگ مواجه خواهید شد که ممکن است شما را از پای درآورند!

راستش را بگویید؛ شما باشید قید این همه مزیت را می زنید و با توسل به شیوه های تربیتی غلط به زورگویی و استبداد روی می آورید؟! کوچینگ والدین با این همه فواید مثال زدنی را رها می کنید و شیوه های قدیمی را پیش می گیرید و عملی می کنید؟!

معلوم است که نه. کوچینگ والدین اگر تمام ماجرا نباشد، بی شک بخش مهمی از ماجراست!

تاثیرات کوچینگ والدین

6 دلیل استفاده از کوچینگ والدین چیست؟!

 •  آموزش والدین برای تربیت درست کودکان

  همان طور که در جریان هستید، تربیت کودکان پروسه ای زمان بر و در عین حال نیازمند دانش و آگاهی بالاست. گر والدی بی تجربه هستید که به تازگی صاحب فرزند شده اید، از اهمیت کوچینگ والدین در تربیت درست دلبندتان غافل نباشید. به یاد داشته باشید که یک اشتباه کوچک در این مسیر پر فراز و نشیب می تواند آرامش را از زندگیتان برباید! همچنین سایت vista درباره اهمیت زمان تربیت کودکان مطلب زیر را آورده است:

کودک که هنوز شخصیت ورفتارش کاملا شکل نگرفته و برای هرگونه تربیتی آمادگی دارد و مسوولیت این امر مهم و حساس در مرتبه اول بر عهده پدران و مادران گذاشته شده است. تربیت کودک را باید از همان آغاز کودکی و حتی از دوران جنینی شروع کرد زیرا شخصیت کودک در سالهای اولیه زندگی اش پایه ریزی می شود. پدر و مادر دلسوز باید اطلاعات لازم و ضروری را برای تربیت کودک کسب کنند آنها باید با مراحل رشد کودک آشنا باشند و از میزان توانایی های وی در مقاطع مختلف سنی اعم از توانایی های جسمی ذهنی و عاطفی کودک و همینطور علایق، نیازها و خواسته های کودک باخبر باشند.

 •  تصمیم گیری بهتر و عاقلانه تر

  بی شک تصمیمات اخذ شده در یک خانواده می توانند تغییراتی وسیع در زندگی اعضا ایجاد نمایند. از همین رو اخذ تصمیمات نادرست آسیب های جبران ناپذیری را به بنیان خانواده وارد می کند. برای پیشگیری از بروز این مشکلات کافیست از راهنمایی های یک کوچ کاربلد بهره مند شوید!

 •  برقراری آرامش و تداوم خوشبختی

  نبود آرامش و کمبود حس خوشبختی می تواند افسار زندگی را از دست والدین گرفته و کنترل فرزندان را برایشان دشوار کند. کوچینگ والدین آرامش و خوشبختی را برای زندگی به ارمغان آورده و عشقی توصیف ناپذیر میان اعضای خانواده پدید می آورد!

 •  ایجاد روابط صمیمانه میان اعضای خانواده

  همان طور که در جریان هستید، برقراری روابط دو سویه بین اعضای خانواده از نان شب هم واجب تر است. متاسفانه در برخی از خانواده ها چنین روابطی از ابتدا وجود نداشته یا به مرور زمان از میان رفته است. این موضع موجب پیدایش مشکلاتی بزرگ و چالش هایی لاینحل می شود. کوچینگ خانواده به شما آموزش می دهد که با تقویت مهارت های ارتباطی ارتباطی صمیمانه با اعضای خانواده تان برقرار کنید!

 •  مسئولیت پذیری

  خانواده ای که والدین آن مسئولیت پذیرند، فرزندانی مسئولیت پذیر تحویل جامعه می دهد. اگر احساس می کنید به عنوان پدر یا مادر از این خصلت مهم بی نصیب هستید، از طریق والدین به حل این مشکل بپردازید!

 •  شناسایی نقاط ضعف و تلاش برای رفع آنان

  یکی از بهترین روش هایی که برای شناخت نقاط ضعفتان پیش رو دارید، کوچینگ خانواده است. اگر در ارتباط با فرزندانتان یا از آن مهم تر؛ در زمینه تربیت آنان ضعف دارید، هرچه سریع تر از طریق کوچینگ والدین برای رفع آن ها تلاش کنید. ماندگاری این نقاط ضعف می تواند کنترل زندگی را از دستتان خارج نموده و شما را در تربیت دلبندتان عاجز و ناتوان کند!

تاثیرات کوچینگ والدینسخن پایانی

شاید شما نیز نام انواع مختلف کوچینگ را شنیده باشید و صرفا اینطور تصور کنید که جلسات کوچینگ صرفا پیرامون موضوعات حوزه مالی و کسب و کار برگزار می شود اما امروز تلاش کردیم تا شما را با یکی دیگر از انواع کوچینگ به نام کوچینگ والدین آشنا کنیم و ضمن شرح این نوع از کوچینگ به سوالاتی که ممکن است در ذهن شما پیش بیاید پاسخ بدهیم.

ارسال نظرات

  دیدگاهتان را بنویسید

  سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.

  سپاس از نظرتان، پس از تایید منتشر میشود.