مشاوره و کوچینگ مدیران کسب و کارها

دوپامین، مولکول انرژی مثبت طبیعی بدن

203

واژه دوپامین (Dopamine) از دو قسمت تشکیل شده است: دوپ (Dope) که در پزشکی به معنی شادی است و آمین (Amine) که به معنای اسید آمینه است. بنابراین معنای دوپامین می شود اسیدآمینه شادی بخش!

دوپامین در واقع یک ماده شیمیایی ساده ای است که مغز موقع شادی و خوشی و لذت تولید می کند. مغز این مولکول را می سازد تا به خودش و بقیه قسمت های سهیم در اتفاق مثبت، پاداش دهد. در واقع دوپامین یک پیام رسان با پیک عصبی است که به مغز در کنترل مراکز لذت و پاداش کمک می کند.

کاری که هورمون مغزی دوپامین انجام می دهد، این است که به ما توانایی و انرژی بیشتری می بخشد و کمبود آن در مغز باعث خستگی و بی حوصلگی و بی حالی افراد می گردد. یک هورمون مغزی معروف دیگر هم هست به نام سروتونین که حس خوش بینی و رضایتمندی را در وجود ما افزایش می دهد و باعث کاهش تنش و استرس می گردد. مردها معمولا کسری دوپامین دارند در حالی که زنان بیشتر سروتونین کم می آورند که این کمبود سروتونین منجر به ایجاد حس افسردگی در خانم ها می گردد.

اگر خوب به نقش و عملکرد دوپامین در مغز دقیق شویم به خوبی متوجه می شویم که درون مغز ما دوپامین به طور خود به خود و طبیعی و به اندازه مناسب تولید می شود و در زمان مناسب هم مقدار اضافی از اطراف سلول های عصبی جمع می شوند تا حالت طبیعی ایجاد شود. در واقع از سه دهه پیش دانشمندان می دانستند مغز خودش تولیدکننده مواد روانگردان است. این مواد به عنوان آرام بخش های طبیعی بدن کار می کنند و بسیاری از آنها مرکز لذت را فعال می سازند. اما کاربرد مرکز لذت در مغز انسان فقط برای خوشی و آرامش نیست. مرکز لذت، محرک اصلی انگیزشی و مشوقی برای فراگیری و تکرار یک عمل ضروری برای حیات و بقا است. وقتی غذای خوشمزه ای می خوریم و مرکز لذت فعال می شود در واقع تشویق می شویم تا دوباره غذای سالم و مفید بخوریم تا عمرمان بیشتر شود. وقتی ورزش می کنیم و سرحال می شویم، مرکز لذت یا همان مرکز پاداش توسط دوپامین های شادی بخش به ما پیغام می دهد که این عمل را تکرار کنیم چون برای سلامتی و طول عمر ما مفید است. مغز در واقع با پاداش دادن به ما هنگام انجام عملی که برای بقا مفید است ما را تشویق به تکرار آن عمل می سازد.

به زبان ساده تر مغز ما را به دوپامین ساخت خودش معتاد می سازد تا بهتر و سالم تر بخوریم و بیاشامیم و ورزش و مطالعه کنیم و از زندگی لذت های درست ببریم. مشکل زمانی رخ می دهد که فرد با وارد سازی مخدرهای بیرونی به بدن خود، در کار مخدرهای درونی اختلال ایجاد می کند.

از سوی دیگر تحقیقات گسترده نشان داده است که افزایش دوپامین در بدن باعث ایجاد حالت خطرپذیری و خوش بینی غیر عادی در شخص نیز می شود. هرچه حضور دوپامین در اطراف مرکز لذت مغز شخص بیشتر باشد، او خوش بین تر است و احساس امنیت بیشتری می کند. چنین شخصی خودش را روئین تن فرض می کند و معتقد است که شاید کاری که انجام می دهد برای دیگران مرگبار باشد اما برای او هیچ خطری به همراه ندارد و نتیجه کار حتما به نفع او خواهد بود. اما حقیقت این نیست و احتمال بروز خطر برای همه افراد با شرایط مساوی یکسان است.

ما به شادی، اعتماد به نفس و خوشبینی و انرژی و انگیزش مثبت نیاز داریم اما نه به هر قیمتی! شادی ما باید توسط خود بدن ما مدیریت شود و نباید کنترل شادی و انرژی وجودی ما به دست مواد و محرک های بیرونی و خارجی بیافتد. ما به انرژی مثبت نیاز داریم اما این انرژی مثبت باید به صورت طبیعی و توسط مغز و جسم و روان خود ما در وجودمان تولید گردد و تقویت شود. در واقع باید بگوئیم که ما به انرژی مثبت طبیعی بدن خود نیاز داریم، اما نه به هر انرژی مثبت غریبه ای که از راه می رسد! این همان راز مهم دوپامین است که بین یک فرد سالم و معتدل موفق و یک شخص افراطی و بیمار و معتاد تفاوت ایجاد می کند.

ارسال یک پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

طراحی سایت
طراحی سایتسئوسرویس و تعمیر کولر گازی